نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
محمد شکوهی
در حاشیه بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی
اشتراک گذاری

جمهوری اسلامی و آژانس اتمی بعد از ظهر روز چهارشنبه ۵ شهریور اعلام کردند که به توافقی در مورد فعالیتهای اتمی و دسترسی آژانس به مراکز هسته ای رژیم دست یافته اند. بر اساس این توافق جمهوری اسلامی ناچار شده اجازه دسترسی به دو مرکز هسته ای “یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران” را بدهد.خبرگزاری سپاه به نقل از هیات مذاکره کننده و بیانیه دو طرف نوشته :”در مقابل آژانس پذیرفته “هیچ سؤال و درخواست دیگری” برای دسترسی به مکان‌هایی بجز آنچه ایران تحت موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار کرده نداشته باشد؟.

هر اسمی که جمهوری اسلامی روی این توافق با آژانس بگذارد، فرقی در اصل ماجرا نخواهد کرد که رژیم تحت فشارهای گسترده آمریکا و کشورهای غربی پیرامون فعالیتهای مشکوک اتمی و تلاشهای مخفی اتمی اش قرار داشته که مجبور شده این توافق را بپذیرد. در ماههای اخیر تحریمها افزایش یافته و موضوع بردن پرونده هسته ای حکومت به شورای امنیت مطرح بوده که فشار چند برابر بر روی رژیم داشته است. مجموعه این وضعیت جمهوری اسلامی را وادار به عقب نشینی هر چند موردی، برای خرید زمان در مورد پرونده هسته ای اش واداشته است.

برجام شکست خورده و بحران هسته ای حکومت و خطر بردن پرونده هسته ای هسته ای رژیم به شورای امنیت و اقدامات جهانی بر علیه تلاش های هسته ای رژیم،.در کنار حمایت از تروریسم اسلامی در منطفه حاورمیانه، دخالت در سوریه و یمن و عراق، حمایت از حزب الله لبنان و.. از دلایل اصلی اعمال فشار آمریکا و غرب به جمهوری اسلامی می باشد. اثرات تحریمها، بویژه تحریم نفت و پتروشیمی و گاز ضربات کوبنده ای بر پیکر اقتصاد به گل نشسته رژیم وارد کرده است.

اکنون بعد از گذشت نزدیک به چهار سال از خروج آمریکا از برجام فشارها بر جمهوری اسلامی افزایش یافته است. بخشا آمریکا توانسته کشورهای باقی مانده در برجام را هم با تحریمهایش علیه حکومت همراه خود بکند. در کنار این جمهوری اسلامی در منظقه زیر فشار قرار داشته و و زیر ضرب می باشد. در داخل کشور حکومت با مردمی معترض روبرو می باشد که هر آن ممکن است بر سرش ریخته و بساطش را به زباله دانی تاریخ بیندازند. برای رژیم بحران هسته ای در کنار گسترش تسلیحات نظامی و موشکی اش، قرار است اهرم فشاری از طرف حکومت برای گرفتن امتیازات بیشتر از آمریکا و غرب باشد. جمهوری اسلامی به امید خرید فرصت و رسیدن به فرجی دیگر برای چانه زنی در مذاکرات بعدی هسته ای و تلاش و تقلا برای جلوگیری از طرح تحریمهای هسته ای شورای امنیت و سازمان ملل تن به این عقب نشینی داده است.

برای پایان دادن به بحران هسته ای حکومت، به تروریسم اسلامی، به فقر و فلاکت و زندان و اعدام و… در قدم اول باید کل بساط جمهوری اسلامی را به زیر کشید.کارگران و مردم ایران در تدارک این کار می باشند.

محمد شکوهی

۵ شهریور ١٣٩٩، ٢۶ اوت ٢٠٢٠

 
 
http://rowzane.com/content//article=198111