نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
محمد شکوهی
قیمت برخی کالاها دو و نیم برابر شده است
اشتراک گذاری

افزایش قیمت کالاهای اساسی مورد مصرف عموم مردم سیر صعودی تندی به خود گرفته است. نهادهایی حکومتی نظیر مرکز آمار، بانک مرکزی و مجلس هر کدام با دستکاری آمارهای مربوط به افزایش قیمت کالاهای اساسی ، تلاش دارند افزایش قیمتها را کمتر از آن چیزی که هست نشان بدهند. 

حکومت دلایل این گرانیها را افزایش هزینه های واردات، گسترش و فشار تحریمهای آمریکا، گران شدن قیمت ارزهای خارجی و اخیرا شیوع کرونا را برشمرده و در صدد توجیه و تبرئه نقش حکومت در بالارفتن قیمت کالاهای اساسی برآمده اند. 

هفته گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی اعلام کرد: “در خردادماه امسال در بین ۴۲ کالای اساسی و مهم، قیمت ۳۳ کالا بین ۰.۸ تا حدود ۱۴۷درصد نسبت به خرداد سال گذشته افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت هم مربوط به گروه حبوبات و تخم مرغ بوده است. براساس این آمار در خرداد امسال قیمت عدس درجه یک و لپه درجه یک بیش از دو برابر شده و به ترتیب با ۱۴۶.۹ و ۱۱۷.۹ درصد به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان و ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده یعنی تقریبا دو و نیم برابر شده است. شش کالا هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند. لوبیا قرمز درجه یک ۹۲.۱ درصد، لوبیا چیتی ۵۸.۶ درصد و تخم مرغ ۵۶.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است”. وضعیت بسیاری از کالاهای دیگر نیز به همین شکل است. 

لازم به توضیح است که در گزارشات حکومتی کمتر اشاره ای به افزایش هزینه بهداشت و درمان و خدمات پزشکی در دوره شیوع کرونا نمیشود. به اعتراف وزارت بهداشت در دوره شیوع کرونا رقمی بین ۴٠٠ تا ۶٠٠ هزارتومان ماهانه به هزینه های زندگی خانوارها اضافه شده است. 

در کنار افزایش مداوم قیمت کالاهای اساسی مورد مصرف کارگران و مردم زحمتکش، دولت به عنوان بزرگترین سرمایه دار و کارفرما سیاست تعرض به دستمزدها را نیز در پیش گرفته است. دستمزدهای کارگران با تاخیر پرداخت میشود و یا اصلا پرداخت نمیشود، دستمزدها در بهترین حالت تنها کفاف ١٠ روز زندگی حداقلی را می کند. با تشدید هرروزه بحران اقتصادی و فساد حاکم اوضاع به سرعت به سمت فلاکت بیشتر، بیکاری بیشتر و فقر بیشتر میرود. هیچ درجه از اعدام و شکنجه و سرکوبی مانع شورش سی میلیونی که در جلسه دولت چند ماه قبل مطرح شد نخواهد شد. برای خیزش بعدی و سالروز آبان آماده باشیم. 

محمد شکوهی

٢۴شهریور ١٣٩٩، ١۴سپتامبر ٢٠٢٠

آدرسهای تماس با حزب:

واتس اپ: ۰۰۴۴۷۴۳۵۵۶۲۴۶۲ 

کانال تلگرام حزب: @wpi_hkki

اینستاگرام www.instagram.com/wpi91

پیامگیر تلگرام @wpi_tamas

 
 
http://rowzane.com/content//article=199826