نسان نودینیان
در حاشیه حمله حشدالشعبی به دفاتر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد
چهارشنبه, ۳۰ام مهر, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

وحوش اسلامی حشدالشعبی در واکنش به صحبتهای هوشیار زیباری که  دو هفته قبل از دولت عراق خواسته بود تا «منطقه سبز بغداد را از حضور حشدالشعبی پاکسازی کند» در هفده اکتبر به دفاتر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد حمله کردند. و آنرا به آتش کشیدند.

حمله وحوش اسلامی به دفاتر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد از چند زاویه قابل بررسی است.

در عراق از سال ٢٠٠٣ خلاء قدرت دولتی وجود دارد.  حکومت اسلامی با هزینه های میلیاردی و اختصاص منابع تسلیحاتی و نیروهای نظامی آموزش دیده سیاست قدرت دوگانه  را همواره پیگیری کرده است. با پیش گرفتن این سیاست توانسته است به  مانور نظامی و بسیج نیروهای تروریستی و اسلامی بپردازد و  دامنه هژمونی  بر احزاب سیاسی در قدرت و مجلس موزائیکی قومی ــ مذهبی در عراق را گسترش دهد.

حشد الشعبی در  سال ۲۰۱۴  در بحرانی ترین شرایط سیاسی ـ نظامی  عراق و تعرض و تصرفات داعش در عراق ایجاد شد. قاسم سلیمانی با استفاده از فتوای سیستانی و با وارد کردن سپاه قدس به مناطق جنگی در عراق عملا ابتکار عمل اول در ایجاد حشدالشعبی را بدست گرفت.

از سال٢٠٠٣ ببعد، حضور نظامی ـ لجستیکی و دخالتهای سیاسی حکومت اسلامی در عراق روز به روز بیشتر میشد. دخالت و نزدیکی سپاه قدس و نیروهای  حکومت اسلامی در اقلیم کردستان بیشتر از هر منطقه ای پُر رنگ و بیشتر شده بود. اتحادیه میهنی به رهبری جلال طالبانی عملا به بخشی از نیروهای حکومت اسلامی تبدیل شده اند. همکاری های حزب دموکرات کردستان عراق، مسعود بارزانی، با حکومت اسلامی نیز با دایر کردن کنسولگری و ده ها لانه تروریستی در شهرهای کردستان عراق امری شناخته شده است.

پیامد نخست؛ ناامن کردن فضای اعتراضی جامعه توسط حشدالشعبی

اکنون که مردم و مبارزین انقلابی و اکتیویستها در چندین شهر از جمله در بغداد، نصر و بصره در تدارک سازماندهی راه پیمایی در بیست و پنچ اکتبر بمناسبت آغاز اعتراضات میدانهای تحریر هستند، حشدالشعبی در نمایشی خوف انگیز و وحشیانه علیه یکی از متحدین دولت مرکزی در عراق (حزب دموکرات کردستان عراق) ــ حزب بارزانی به خیابان آمده و با نمایش قمه و شعارهای حزب الله قصد ناامن کردن  فضای اجتماعی جامعه و شهر بغداد را دارد.

پیامد دوم؛ علم کردن پرچم و کینه قومی!

از پیامد های حاصل از عربده کشی حشدالشعبی در بغداد مواضع ناسیونالیستی و قومپرستانه ای است که رهبری حزب دموکرات کردستان عراق در پیش گرفته است. بدست گرفتن “پرچم” بعنوان تصویر «نمادین کُرد» چیزی حز دامن زدن به قومگرایی و کینه قومی نیست.

حزب بارزانی و سران این حزب اگر مصمم هستند جواب  عربده کشی و نمایش قمه  کشی و تروریسم اسلامی حشدالشعبی را بدهند باید قاطعانه علیه آنها بایستند. سکوت نکنند! چاره مبارزه با عربده کشی حشد الشعبی مبارزه ای قاطع برای منحل کردن و کوتاه کردن دست تروریسم و تحرک نظامی حکومت اسلامی در اقلیم کردستان است. چاره اصلی و فشار اصلی تعطیل کردن تمامی کنسولگری ها، لانه های تروریستی و جاسوسی حکومت اسلامی در اقلیم کردستان است. راه مبارزه با حشد الشعبی پاکسازی سپاه قدس و تمامی جریانهای اسلامی است. حزب بارزانی و حزب اتحادیه میهنی و گوران و  اسلامی ها در چهار دهه گذشته سازش و همکاری با اسلام سیاسی و حکومت اسلامی و تروریسم را پیشه کرده اند و در تقویت تروریسم اسلامی و جکومت اسلامی کارنامه بس خونین و سیاهی دارند.

جواب مردم در عراق خلع سلاح حشدالشعبی و کمک به مردم ایران برای سرنگونی جمهوری اسلامی است!

از اکتبر سال ٢٠١٩ در اینروزها که این یادداشت درباره عراق و حشدالشعبی نوشته میشود، اعتراضات توده ای گسترده ای در بیش از هفده استان و دهها شهر عراق علیه سران و حاکمان در قدرت در محلس موزائیکی قومی ـ مذهبی شروع شد. یک خواست برجسته و همگانی توده های مردم انقلابی عراق که علیه فساد و دزدی و بیکاری و برای بزیر کشیدن قدرت در «منطقه سبز در بغداد» بخیابانها آمده بودند، کوتاه کردت دست جنایتکارانه و تروریستی رژیم اسلامی از زندگی مردم در عراق بود. دهها بنر از خامنه ای و قاسم سلیمانی را مردم به آتش کشیدند و چند بار به دفاتر و کنسولگری های حکومت اسلامی در شهرهای مختلف از جمله در کربلا حمله کردند و عملا مردم تنفر و نارضایتی عمیقی علیه حشدالشعبی، سپاه قدس و حکومت اسلامی را ابراز و به جهانیان و مردم در ایران و عراق اعلام کردند.

سازماندهی اعتراضات در گرامیداشت مبارزات توده ای در اکتبر ٢٠١٩ در راه است. در میدانهای تحریر بار دیگر صدای آزادیخواهی و سوسیالیستی، صدای کارگر برای رفاه و تامین معیشت و برابری، صدای جنبش نوین زنان برای آزادی و برابری و از بین بردن ستم و تبعیض جنسیتی، صدای آزادی تشکل و بیان و عقیده بلند میشود. حشدالشعبی و کل حاکمیت موزاییکی (قومی ــ مذهبی) در منطقه سبز بار دیگر بر خود میلرزند. و عربده کشی حشدالشعبی با صدای آزادیخواهی خفه میشود.

نسان نودینیان

١٩ اکتبر ۲۰۲۰

ایسکرا ۳ ۱۰۶

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی