نسان نودینیان
خطر جنگ و افزایش ناامنی جانی و آوارگی در کردستان عراق
شنبه, ۱۷ام آبان, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

سایت باس نیوز امروز( ۱۶ آبان) خبر درگیری واحدهای نظامی اقلیم کردستان با پ ک ک در استان دهوک در شمال عراق را منتشر کرده است.
در گیری در حوالی چاه های نفت تحت مراقبت نیروهای نظامی اقلیم کردستان که ماموریت حفاظتی را بعهده دارند انجام شده است. حملات امروز تلفات جانی به دنبال نداشته است.

خبر دیگر؛ چهارشنبه ۱۴ آبان( ۴ نوامبر) در اثر انفجار یک بمب کارگذاشته شده، در نطقه «چمانکی» از توابع آمیدی، در استان دهوک، دو نفر از نیروهای نظامی اقلیم کردستان مجروح میشوند و یک نفر دیگر هم کشته شده است.
و در هفته های گذشته درگیری های نظامی میان حزب دموکرات کردستان عراق و پ.ک.ک، روی داده است.
عملیاتهای نظامی نیروهای حزب دموکرات کردستان عراق و پ ک ک نگرانی مردم منطقه و خطر جنگ و افزایش ناامنی جانی و آوارگی را افزایش داده است.
مصائب ابتلا به بیماری کرونا(ابتلای بیش از هفتاد هزار نفر و جانباختن بیش از دوهزار و پانصد نفر)، بیکاری گسترده و در تنگنا قرار گرفتن تامین معیشت و نداشتن حقوق و کوچک شدن سفره های مردم در کردستان عراق خود نیز جدال دائمی مردم برای زندگی زیر سایه حاکمیت احزاب ناسیونالیست کردستان عراق است.
جنگ داخلی در کردستان عراق کم نبوده اند. به قدمت حاکمیت اینها جنگهای خونین در کردستان در جریان بوده. هزاران انسان نظامی و غیر نظامی در این جنگها کشته شده اند، ناامنی جانی و آوارگی هزاران نفر از ساکنین شهر و روستاها را به مردم کردستان تحمیل کرده اند. کردستان عراق را به میدان مانور دولتهای ترکیه و حکومت اسلامی تبدیل کرده اند. ترور و حملات خونین به مخالفین توسط تروریستهای دولت ترکیه و حکومت اسلامی امری آشنا و در کارنامه حاکمان احزاب ناسیونالیستی ثبت شده است.
جنگ احزاب، تهدید و نظامی کردن فضای جامعه توسط احزاب در قدرت در کردستان عراق، شیوه ای و نمادی از حاکمیت ناسیونالیسم کرد برای به تسلیم کشاندن مردم و نشان دادن قدر قدرتی نظامی و خونین کردن زندگی مردم غیر نظامی است. جنگ سیاستی آشنا برای خاموش کردن صدای آزادیخواهی و پوشاندن دزدی هایی است که اخیرا نارضایتی و اعتراضات توده ای مردم را بیشتر کرده است.
در شرایطی که مردم در عراق و در کردستان علیه فساد و دزدی، علیه بیکاری، علیه پرداخت نکردن حقوقهایشان دست به اعتراض و مبارزه خیابانی میزنند، در رسانه ها و در کف خیابانها با رادیکالترین بیان خواهان کوتاه کردن دست احزاب ناسیونالیستی از سرنوشتشان هستند، جنگ داخلی و نظامی کردن کردستان توسط احزاب حاکم سیاستی است در خدمت حاشیه ای کردن و بعقب راندن حضور فعال مردم.
درگیری های پ ک ک با حزب دمکرات کردستان، توسل به اسلحه و بمب گذاری از هر دو طرف و تهدیدات رهبران حزب دموکرات کردستان عراق، سیاستی برای دامن زدن به جنگ است. حزب دموکرات کردستان عراق به هر بهانه ای از حضور پ ک ک جلوگیری میکند عملا در جهت منافع دولت فاشیستی اردوغان و ترکیه است.
خواست و شعار مردم معترض در عراق و کردستان کنار زدن دست جنایتکارانه حاکمانی است که با دولت های قومی ــ مذهبی و به زور اسلحه به مردم عراق و کردستان تحمیل شده اند.
سعادت و امنیت جانی در عراق و کردستان در گرو بدست گرفتن سرنوشت جامعه توسط مردم ناراضی و انقلابی است، که این روزها صدای آزادیخواهانه آنها در ده ها شهر و در سطح بین المللی شنیده میشود.
نسان نودینیان
۶ نوامبر ٢٠٢٠

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی