پریسا پوینده
مراسمی که پیامش دادخواهی، مبارزه و همبستگی بود
شنبه, ۱ام آذر, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

صدای معترضین آبانماه و دادخواهی خانواده ها توجه جامعه بین المللی را بهمراه دارد!

اعتراضات آبان نقطه عطفی در مبارزات مردم در چهار دهه اخیر بود چرا که کل رژیم را نشانه گرفت و خواست سرنگونی جمهوری اسلامی را هر چه بیشتر در سطح جامعه و رو به مردم دنیا اعلام کرد. مردم با شعار “جمهوری اسلامی نمیخواهیم نمیخواهیم” و “از بغداد تا تهران انقلاب انقلاب”، اعلام کرد که راه حل نه تغییر رژیم از بالا و طرحهای رژیم چنجی، بلکه انقلاب مردم است.
اعتراضات سراسری آبانماه ۹۸ادامه مبارزات آزادیخواهانه در دهه شصت و اعتراضات دی ماه ۹۶ بود. ادامه اعتراضات جنبش برابری طلبانه زنان ، دانشجویان و کارگران در تمام این سالها بود.
کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی از بدو شروع اعتراضات آبانماه اقدامات متعددی را جهت برجسته کردن این اعتراضات و جلب توجه جامعه جهانی در حمایت از مردم معترض در دستور کار خود گذاشت. پس از اقدامات و تماس های اولیه با سازمانهای جهانی و دولت های اروپائی در آبانماه با نوشتن و ارسال نامه و کلیپهای ترجمه شده از اعتراضات و همچنین نامه مادران دادخواه توانست در دسامبر ۲۰۱۹ حمایت پارلمان هلند را با اتفاق تمام آرای احزاب در همبستگی با مردم معترض و خواست آزادی تمام بازداشت شدگان و دفاع از آزادی بیان در ایران را جلب کند.

در ادامه این اقدامات، کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، در مرداد ۹۹ برابر با ژوئیه۲۰۲۰ کارزار مهم ” صدای معترضین آبانماه ” را آغاز کرد و در سطح وسیعی دست به جلب افکار عمومی به این کارزار زد. در این کارزار کمیته با ارسال گزارش مبسوطی در رابطه با جزئیات سرکوب مردم، شکنجه بازداشت شدگان، تهدید و توهین به خانواده ها، صدور احکام اعدام و زندان و شلاق و اسامی لیستی از دستگیرشدگان را به اتحادیه ها، سازمان ملل ، گزارشگر ویژه، و سازمانهای حقوق بشری، شخصیتهای سیاسی ، دولتهای اروپائی، اتحادیه و پارلمان اروپا ارسال کرده و از آنها خواست تا به بازداشت و کشتار مردم معترض در آبان اعتراض کنند. در این کارزار همچنین اقداماتی چون تهیه کلیپها، اسامی جانباختگان و اقدام وسیعی در رابطه با انتشار عکسهای دستگیر شدگان آبانماه و جلب همبستگی جهانی به عمل آورد. این کارزار و انتشار این عکسها همچنان ادامه دارد.
اقدام مهم و دیگر ما برگزارییک کنفرانس آنلاینی بمناسبت سالروز اعتراضات سراسری و گرامیداشتیاد جانباختگان آبانماه بود که به زبان فارسی و انگلیسی برگزار شد. برای تهیه این برنامه تیمی از فعالین کمیته تقریبا دو ماه و نیم شبانه روز مشغول تدارک این برنامه بودند. هدف ما از برگزاری این برنامه رساندن صدای بازداشت شدگان و خانواده های جانباختگان آبانماه و به تصویر کشیدن جنایات رخ داده در سطح جهانی بود. نشان دادن سطح و شکل وحشیانه سرکوب، شکنجه وکشتار مردم معترض بود. همینطور مهمتر از همه میخواستیم نشان دهیم تنها در یک همبستگی جهانی میتوان به اعتراض ادامه داد. اینیکی از بخشهای مهم برنامه بود که قصد داشت امید به تغییر و دستیابی به آزادی را در دل میلیونها نفر از سراسر جهان تقویت کند و جلوه هایی از همبستگی جهانی با معترضین آبانماه و خانواده هایشان را در این برنامه ارائه دهد.
مهمانان این برنامه از ایران تا اروپا و آمریکای لاتین با اندوهی عمیق و سنگین اما در دفاع از زندانی سیاسی، آزادی بیان و جنبش دادخواهی در یک همبستگی بین المللی زیبا سخن گفتند. حضور مادران و بستگان زندانیان سیاسی، مادران و پدران دادخواه از ایران تا آمریکای جنوبی و چهره های شناخته شده سیاسی و مدافع حقوق انسانی از نقاط قوت دیگر این برنامه بود. شرکت کنندگان از جمله فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، عزت مصلی نژاد، پژوهشگر بین المللی مرکز کانادایی قربانیان شکنجه و نویسنده، شهلا دانشفر سخنگوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی، شعله پاکروان مادر جانباخته ریحانه جباری، پدر یکی از مبارزین جانباخته در آرژانتین، جوانمیر مرادی از فعالین کارگری، رها بحرینی پژوهشگر عفو بین الملل بخش فارسی، پیتر تاچل از فعالین شناخته شده حقوق بشر، شادی صدر از عدالت برای ایران، آمنه کاکه باوه عضو پارلمان سوئد، شهناز مرتب از خانواده قربانیان پرواز اوکراینی ، موسس تشکل مادران میدان مایو آرژانتین و مسئول شبکه جهانی مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در آرژانتین از نقاط برجسته دیگر این برنامه بین المللی بود که شرکت کنندگانش از ایران تا اروپا و آمریکای جنوبی گفتند با وجود چهار دهه حکومت سرکوب، زندان، شکنجه و اعدام در ایران، مبارزه همچنان ادامه دارد و از معترضین زندانی، خانواده های جانباختگان و مبارزات مردم در ایران حمایت میکنند. از ویژگی های دیگر این برنامه پیامهای خانواده جانباختگان و زندانیان سیاسی و کلیپ هایی در رابطه با آبانماه بود. روایت شکنجه شدگان و جانباختگان توسط فعالین کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان اجرا شد.
ما در این مراسم تلاش کردیم ابعاد جنایت در آبانماه را بتصویر بکشیم و در عین حال شجاعت و فریاد کوبنده معترضین آبانماه را یکبار دیگر به همگان خاطرنشان کنیم.
این برنامه که در تلویزیون کانال جدید و همزمان از رسانه های اجتماعی کمیته پخش میشد در ساعات اولیه پخش با استقبال هزاران نفر مواجه شد و این خود نشان داد وجود و سازمان دادن برنامه ای اینچنینی در سالروز و گرامیداشت اعتراضات باشکوه مردم و جانباختگان عزیز آبانماه نه تنها لازم بود، بلکه ضرورتی بود که به آن پاسخ دادیم.
پریسا پوینده، مسئول کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی
برنامه را در لینکهای زیر میتوانید مشاهده کنید
https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=HgGHe7rR__4
https://www.facebook.com/IranZendaniSiasi/videos/878030162967194/

انترناسیونال ۹۸۵

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی