محمد شکوهی
وضعیت نامعلوم صدها هزار کارگر شاغل در پروژه های عمرانی
چهارشنبه, ۱۰ام دی, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

دولت اعلام کرده  برای  طرح‌های عمرانی سال آینده مبلغ ١٠۴ هزار میلیارد تومان بودجه اختصاص خواهد داد.! همزمان وزارت راه و شهر سازی اعلام کرده برای اجرای پروژه های حوزه مسکن و شهرسازی حدود ۵٠٠ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مرکز پژوهش های مجلس هم درهفته های اخیراعلام کرده که بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام عمرانی در کشور وجود دارد که برای به پایان رساندن آن نیاز به بودجه ای بیش از ۶٠٠ هزار میلیاردتومان می باشد.

 به گفته مقامات دولت بیش از ٧٠ هزار پروژه نیمه تمام در کشور با صدها هزار کارگر شاغل وجود دارد.٧٠ هزار پروژه که به اعتراف دولت هر ساله بودجه های هنگفتی برایشان اختصاص داده شده ولی هنوز به ثمر نرسیده اند. صاف و ساده پیمانکاران این پروژه ها پولها را بالا کشیده و یا اعلام ورشکستگی کرده؛ دستمزد ها و مزایای صدها هزار کارگر را نپرداخته و نهایتا این پروژه ها را تعطیل کرده اند. در نتیجه این سیاستها دهها هزار کارگر بیکار شده سرگردان وبدون تامین گذران و معیشت بین این نهاد ها و اداره کار؛ آن هم در شرایط شیوع گسترده کرونا، رها شده اند.

موضوع اختصاص بودجه برای طرح های عمرانی و بویژه هزاران طرح نیمه تمام یک موضوع داغ  کشمکش باندهای مجلس و دولت می باشد. صاحبان این پروژه ها نهادها و قرارگاههای متعدد سپاه می باشند که تقریبا بیش از ٩٠ درصد این پروژه ها را در دست دارند. قرارگاههای خاتم،عمار و کوثر؛ ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد برکت خامنه ای در کنار بخش های مهندسی وزارت جهاد سازندگی؛ از کارفرمایان این بخش ها می باشند.

صرف نظر از جنگ و دعواهای باندهای دزدان حکومتی در باره اختصاص بودجه به این طرح ها، یک نکته مسلم است و آن اینکه سرنوشت اشتغال، پرداخت دستمزدهای معوقه صدها هزار کارگر شاغل در این پروژه ها نامعلوم بوده وحکومت تلاش دارد همین سیاست کثیف را سال آینده نیز ادامه بدهد.

صدها هزار کارگر با قراردادهای موقت در این پروژه ها با کمترین دستمزدها و در بد ترین شرایط کار می کنند. از حدود یکسال پیش که کرونا همه گیر شده ؛ دولت و قرارگاههای خاتم، کوثر و جهاد سازندگی و شرکت های دولتی و.. که صاحبان اصلی این پروژه ها می باشند؛ به بهانه شیوع کرونا این پروژه ها را تعطیل کرده و هزاران کارگر را بدون پرداخت بیمه بیکاری اخراج کرده اند.

 بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس از مجموع بیش از۶ میلیون کارگر بیکارشده و متاثر از کرونا،رقمی بین یک میلیون تا یک میلیون ٢٠٠ هزار کارگر در طول یک سال گذشته؛ کارگران شاغل در همین پروژه ها بوده اند.

 دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقراعلام شده، عدم پوشش بیمه ای، نبود بیمه بیکاری، دیر کرد در پرداخت دستمزدها به بهانه های واهی نظیر “کمبود اعتبار”، اعلام ورشکستگی توسط پیمانکاران از مشکلات عدیده ای می باشند که صدها هزار کارگر شاغل در این بخشها با آن مواجه می باشند.

تحمیل این شرایط غیرانسانی از طرف کارفرمایان به کارگران یک علت مهم افزایش و گسترش و بخشا سراسری اعتصابات و اعتراضات کارگران در این بخش می باشد.امسال دهها مورد اعتراض و مبارزه کارگران شاغل در این بخش در جریان بوده است. کارگران برای نقد کردن همین چندغاز دستمزدهایشان باید هر روز در این بخش با کارفرما و دولت بجنگند.

جمهوری اسلامی قصد دارد این وضعیت را در سال آینده نیز بر صدها هزار کارگرشاغل و بیکار شده در این بخش ها تحمیل بکند. کمبود اعتباریک بهانه همیشگی کارفرماها در توجیه بی شرمانه عدم پرداخت دستمزد کارگران بوده و در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. منابع مالی اختصاص داده شده به همین پروژه ها را صرف امورات دیگر نهادها وباندهای مافیایی حکومت می کنند.مثال بارز این مورد طرح های انتقال آب و سد سازی دراستانهای خوزستان، کرمان و اصفهان می باشد که صدها میلیارد تومان پول اختصاص داده شده به این طرح ها، منبع هزینه کردش معلوم نمی باشد.

پروژه های عمرانی یک مرکز اصلی رانت و دزدی باندهای حکومتی می باشند.این مسئله را گزارشات مجلس حکومت و دیوان محاسبات هم تائید کرده است. سالانه هزاران میلیارد تومان پول به بهانه اجرای چنین طرح هایی صاف و ساده  دزدیده شده، پروژه ها رها شده و هزاران کارگر بیکار میشوند. امنیت شغلی کارگران شاغل در این بخش ها، برخورداری از بیمه بیکاری، پرداخت به موقع دستمزدها، دسترسی به بهداشت و دارو و درمان  آن هم در این شرایط کرونایی حق مسلم این کارگران می باشد. برای تحمیل این مطالبات برحق به دولت دزدان و غارتگران باید متحدانه و سراسری دست به اعتراض و مبارزه زد. حکومت دزدان و غارتگران فقط زبان زور و اعتراض را می فهمد.

محمد شکوهی

کارگر کمونیست ۶۵۵
نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی