محمد شکوهی
در حاشیه تصویب طرح”مقابله با نشر اطلاعات خلاف واقع در فضای مجازی” توسط حکومت!
سه شنبه, ۱۶ام دی, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

رسانه های داخل کشور گزارش دادند که ” شورای عالی فضای مجازی جمهوری اسلامی ” در جلسه روز سه شنبه ١۶ دیماه به ریاست روحانی ” سند الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع در فضای مجازی ” را تصویب کرده است. قرار است بر طبق این سند، قوه قضائیه، صدا و سیما و وزارت ارشاد رژیم در کنار دهها نهاد اطلاعاتی و امنیتی سپاه و بسیج؛ این طرح را عملیاتی بکنند. تصویب این سند تقلای دیگر رژیم برای کنترل فضای مجازی و اعمال سانسور می باشد.

نه این سند ونه دهها طرح و مصوبه دیگرنظیر”اینترنت ملی و پیام رسانان داخلی” و.. در طول سالیان گذشته برای اعمال سانسور و کنترل فضای مجازی، فیلیترینگ، جلوگیری از دسترسی مردم به اطلاعات و اخبارو … به اجرا گذاشته است که به اعتراف خود حکومت راه به جایی نبرده است.

مردم و فعالین جنبش اجتماعی و اکتیوستها، فعالین کارگری، دانشجویی، معلمان، زنان و کودکان کار و … پا به پای تقلاهای حکومت برای اعمال سانسور حکومتی، ساکت ننشسته و همزمان راههای دور زدن اقدامات و محدودیتها را بخوبی یاد گرفته و طرح های حکومت را فورا خنثی کرده اند.

همین دو هفته پیش بود که “هفته نامه صبح صادق” ارگان رسمی سپاه پاسداران رژیم اعتراف کرد که علیرغم  صرف هزینه های نجومی،تلاش ها و تقلاهای حکومت برای فیلتر کردن پیام رسان تلگرام؛ این پیام رسان در ایران ۴۷ میلیون نفر کار بر دارد و سیاست اعمال فیلترینگ این پیام رسان رسما شکست خورده است.

در کنار این موضوع سایر پیام رسانهای اجتماعی نظیر تویتر، واتس آپ و اینستاگرام علیرغم صرف هزینه های گزاف رژیم برای فیلیترینگ و ایجاد محدودیت، در ایران جزو پر بیننده ترین ها هستند. مردم و بویژه نسل جوان، مدیای اجتماعی و پیام رسانها را تبدیل به عرصه یک نبرد و جنگ و رویارویی جدی و مبارزه با کل نظام درهمه عرصه های زندگی سیاسی، اجتماعی، مبارزاتی کرده اند. مدیای اجتماعی محل سازماندهی و فراخوان دادن به اعتراضات برعلیه حکومت تبدیل شده است. بی دلیل نیست که حکومت مدام از “تهدید فضای مجازی برای نظام و تهاجم فرهنگی مجازی” صحبت می کند. ” نگرانی های حکومت” قابل فهم است. خطری که از این ناحیه نظام را تهدید می کند بسیار جدی است. جدی تر از آن که حکومت حدس می زند. مردم و فعالین جنبش های اجتماعی و اکتیویستهایش بدون شک این طرح رژیم را هم خنثی کرده و راههای دور دور زدن این محدودیتها را در پیش خواهند گرفت. در این شکی نیست.

محمد شکوهی

١۶ دیماه ١٣٩٩، ۵ ژانویه ٢٠٢

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی