محمد شکوهی
اعتراضات ضد حکومتی در لبنان اوج میگیرد. بزرگترین تظاهرات ها و درگیریها در بیروت
چهارشنبه, ۲۰ام اسفند, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

خبرگزاری آسوشیتدپرس عصر روز چهارشنبه ٢٠ اسفند گزارش داده که مردم خشمگین لبنان در بیروت و چندین شهر دیگراز جمله شهرهای صیدا و طرابلس، اقدام به برپایی تظاهرات های بزرگ ضد حکومتی کرده اند. در جریان این اعتراضات مردم علیه فساد، گرانی و بیکاری و ناکارآمدی دولت دست به تظاهرات زده و چندین مرکز دولتی را به آتش کشیدند. شعار سرنگونی نظام و به زیر کشیدن سیستم قومی و مذهبی یکی از شعارهای اصلی مردم در کنار شعار علیه گروه تروریستی حزب الله که مورد حمایت جمهوری اسلامی می باشد، برجسته است.

در جریات تظاهراتهای امروز در بیروت جوانان با آتش زدن لاستیک و ایجاد راه بندان مانع حملات پلیس به مردم معترض شدند. در طول روز با بالا رفتن ستون های غلیظی از دود، آسمان بیروت پایتخت این کشور امروز تیره شد

ازاوایل مارس مردم لبنان در چندین شهر این کشور دور جدید تظاهرات های خیابانی بزرگ  و ضد حکومتی را بار دیگر آغاز کردند. درهفته دوم این ماه تظاهرات های بزرگ در شهرهای بیروت، صور و صیدا و طربلس ادامه داشت.

از اوایل مارس  باردیگردهها هزار نفر در چندین شهر این کشور به خیابانها آمده وعلیه سیاستهای ریاضت کشی اقتصادی دولت، تحمیل فقر و فلاکت و گرانی و بیکاری دست به تظاهرات زدند. این تظاهراتها در ادامه مبارزات مردم این کشورعلیه سیستم فاسد حکومتی قومی و مذهبی وعلیه بدترشدن وضعیت اقتصادی  است که در بیش از یک سال گذشته در این کشور ادامه داشته است، می باشد.

لازمم به توضیح است اعتراضات گسترده و ادامه دارمردم در طول یک سال و اندی به این طرف  دولت قومی و مذهبی را با بحران جدی  ولاینحل سیاسی روبرو کرده و چندین دولت و وزیر مجبوربه استعفا شده اند. احزاب و دار و دسته های قومی و مذهبی شریک در مافیای دولت این کشور مدام مشغول دادن وعده و وعید می باشند. مردم از وعده های پوچ خسته شده و همه این دار و دسته ها و گروهها را مسئول ادامه این وضعیت دانسته و خواهان گم شدن همه این باندها از دولت و جامعه می باشند.

بعد از انفجار بزرگ در بندر بیروت که صدهها نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند، مردم باردیگر به خیابانها آمده و خواهان معرفی و مجازات عاملان این جنایت شدند. گروه تروریستی حزب الله متهم به دست داشتن در این جنایت می باشد.این خودر جرقه ای شد برای گسترش اعتراضات ضد حکومتی بویژه علیه حزب الله لبنان.

لازم به یادآوری است که اوایل اکتبر ٢٠١٩ جنبش اعتراضی بزرگ وقدرتمند علیه رژیم و دولت فاسد لبنان، علیه فقر و گرانی و بیکاری .. شکل گرفت. مردم در اعتراضات ما اکتبر ٢٠١٩ شعارسرنگونی حکومت قومی و مذهبی با صدای رسا سر دادند.

شیوع کرونا در ماههای پایانی سال ٢٠١٩ بهانه ای در دست دولت شد که تجمعات را ممنوع اعلام کرده و بدین وسیله حکومت نظامی اعلام نشده را در چند شهر بزرگ کشور برقرار بکند. در طول سال ٢٠٢٠ اعتراضات  مردم مقابل مراکز اصلی دولتی بردوام بود و فعالین جنبش های اعتراضی به اشکال مختلف اعتراضات را به پیش برده اند.

از اوایل سال ٢٠٢١ وضعیت اقتصادی مردم بدتر شده؛ ارزش پول این کشور ٨٠ درصد سقوط کرده، گرانی ها بیشتر شده، حقوقها و دستمزدهای کارگران کفاف زندگی بخور و نمیر را نمی دهند. در کنار تحمیل فقر وگرانی؛ کرونا و مشکلات عدیده عدم دسترسی به دوا و درمان، مشکلات مردم را چند برابر کرده است. هزاران کارگر بیکار شده و ماهها دستمردهای پرداخت نشده دارند.

کارگران و اتحادیه های کارگری و خدماتی در طول یک سال گذشته چندین اعتصاب سراسری  در اعتراض به این وضعیت برپا داشته اند، که دولت جوابی به خواستهایشان نداده است.

دولت قومی و مذهبی حاکم بر این کشور فقط به فکر پر کردن جیب دزدان و مافیای دولتی وابسته باندهای قومی و مذهبی و شریک و سهیم در دولت، در کنار تحمیل فقر و فلاکت و سرکوب بی حقوقی محض بر گرده مردم می باشند.

دولت قومی و مذهبی باید گورش را گم بکند. برخورداری از همه امکانات و استانداردهای مدرن زندگی امروز، در کنار امنیت و آسایش برای مردم حق طبیعی مردم می باشد. حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی می باشد، در کنار جمهوری اسلامی و برخی دول عربی که از گروههای قومی مذهبی سنی و شیعی حمایت می کنند، عاملان این وضعیت می باشد.

مردم به حق علیه همه این دار و دسته ها وباندها و درکل علیه سیسم قومی و مذهبی و دولت فاسد این کشور می باشند. همه اینها سازماندهندگان جنگ؛ مسئول تحمیل فقرو گرانی وفلاکت و سرکوب بر علیه مردم بوده وباید گورشان را از صحنه سیاسی این کشور گم بکنند. خواست سرنگونی این سیستم و محاکمه عاملان  دست اندکاران سرکوب و و تحمیل فقر و فلاکت ، برخورداری از آزادی ورفاه و یک زندگی انسانی حق مسلم مردم لبنان می باشد. مبارزه مردم علیه کل سیستم حکومتی مبارزه ای برحق؛ مدرن و شایسته  بیشترین حمایتها می باشد.

محمد شکوهی

٢٠ اسفند ١٣٩٩، ١٠ مارس ٢٠٢١

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی