روزنه rowzane | » آرش دشتی: فاجعه ی انسانی در معدن یورت و بهره برداری های حکومتخبری – تحلیلی
یادداشتها
آرش دشتی: فاجعه ی انسانی در معدن یورت و بهره برداری های حکومت
جمعه, ۲۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

انترناسیونال ۷۱۲

در اثر انفجاری که در معدن یورت از توابع آزادشهر استان گلستان رخ داد، تاکنون (تا لحظه ی نگارش این یادداشت) ۴۵ نفر معدنکار بی دفاع جان باختند. اخبار و گزارش های خوب و زیادی در باره ی این واقعه ی دردناک و این فاجعه ی انسانی از سوی شبکه علی اجتماعی تهیه و منتشر شده است. فعالان کارگری و مدنی و تشکل های  آزاد و مستقل نیز در اطلاع رسانی و روشنگری کارهای خوبی انجام داده اند که لازم است اما کافی نیست. کفایت در این است که به یک حرکت جمعی و یک اعتراض همگانی در فضای واقعی جامعه تبدیل شود.

اما حاکمیت بیشتر از هر حادثه ی دیگری و بیشتر از هر زمان دیگری به این مسأله ورود پیدا کرده است. چرا که پیش از این نیز در معادن ناامن دیگری حوادثی رخ داده بود که شمار زیادی از کارگران تلف شده بودند و خانواده های زیادی از هستی ساقط شده اند اما با بی توجهی دستگاه های  حکومتی روبرو شده و به فراموشی سپرده شده اند. اما فاجعه معدن یورت انگار با بقیه فجایع فرق می کند:

۱ـ قبل از آنکه علی ربیعی وزیر کار به محل جنایت برود، خامنه ای پیام تسلیتی منتشر کرد تا بلکه بتواند آبی بر آتش اعتراض کارگران و بازماندگان و خانواده های کشته شدگان و مصدومان بپاشد.

برای کدام حادثه ی مشابه در معادن دیگر، خامنه ای پیام تسلیت فرستاده؟ معلوم می شود که در این معدن، پای خودش و نوچه های بسیجی اش و سپاه، گیر است.

۲- قبل از آن که علی ربیعی وزیر کار به محل فاجعه برود، خامنه ای نماینده ای به آنجا فرستاد تا چند و چون قضایا را بسنجند و بتوانند قضیه را مهار کنند که از دست شان در نرود.

۳- قبل از آن که روحانی برای دلجویی خانواده ها و آرام کردن جو و البته به خیال واهی جمع کردن رای به یورت برود، علی ربیعی وزیر جنایتکار روحانی به محل رفت و حتی برای نمایش شده، وارد تونل شد تا از میزان حملات بعدی به خودش کم کند و هم به وظیفه ی وزارت تحت امرش عمل کرده باشد. ربیعی رفت تا مسولان امنیتی و قضایی و اداری استان، گاف ندهند و نگویند که معدنکار، بی احتیاطی کرده اند! تا بلکه بتواند ماله کشی های اداری را برای منطقی جلوه دادن شرایط استخدامی

و رفاهیات کارگران انجام دهد اما غافل از آن که کارگران افشا کرده بودند که وسایل ایمنی نداشتند، که فقط سه ماه در سال بیمه بودند، که بیمه شان برای معدنکاری نبوده و آن ها را تحت عناوین آرایشگر و یا کارگر خدماتی کتابخانه عمومی بیمه کرده اند تا کارگران نتوانند از مزایای بیمه و بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند.

۴ـ و خلاصه روحانی به محل فاجعه رفت اما در همان بدو ورود با اعتراض شدید کارگران و خانواده هایشان روبرو شد. کارگران چشم در چشم روحانی گفتند که تا امروز شما کجا بودی؟ امروز آمدی اینجا چه کار؟ ما نان نداریم بخوریم. ما ده ماه است که طلبکاریم. آمدی که مصیبت ما را ببینی؟

و در اعتراض مسولان امنیتی که کارگران را به سکوت دعوت می کردند، کارگری که داشت به روحانی نهیب می زد گفت: بذار حرفم را بزنم. رئیس جمهور دیگه این طرفها پیداش نمی شه! و روحانی که رفته بود آتش را بخواند، با شاخی شکسته و دستی خالی برگشت.

معدن یورت در طول این یک هفته، ده روز جولانگاه بهره برداری های انتخاباتی روحانی  و دار و دسته ی حکومت بود.

فاجعه در معدن یورت و سیل در آذربایجان و کردستان و مسمومیت دانشجویان و واژگون شدن اتوبوس دانش آموزان در جاده ها و حتی در اتوبان های تهران و ده ها و صدها جنایت دیگر، نشان می دهد که این حکومت توان و لیاقت اداره کشور را ندارد و مردم عزمشان را جزم کرده اند که گور این جانیان را با دست هایش خود بکنند.

آرش

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
  از همین نویسنده
  پرخواننده ترین ها
 
d
 
  فیسبوک
 
 
از میان یادداشتها »
فهرست کامل مطالب رسیده...
در مورد توافق دولت اسد و نیروهای مسلح عفرین
بر اساس گزارشات منتشر شده نیروهای مسلح حکومت بشار اسد بعد از توافق با نیروهای مسلح ی.پ.گ در عفرین وارد این منطقه شده اند. ارتش ترکیه و بخشهایی از نیروهای تروریست ارتش آزاد سوریه حدود یک ماه قبل عفرین را  مورد حمله قرار دادند. در جریان حملات نظامی دولت ترکیه به مناطق عفرین صدها نفر کشته و زخمی شدند و دهها روستا ویران و مردم ساکن این روستاها آواره شدند. صدها نفر از مردم روستاها و شهرهای این منطقه بر اثر بمبارانهای هوایی و توپ بارانهای بیرحمانه کشته و زخمی شده اند. این در حالی بود که بیش از سیصد هزار نفر از مردم آواره جنگی دیگر مناطق سوریه در چند سال گذشته به عفرین پناه آورده و آنجا ساکن شده بودند. ارتش ترکیه با سیاستهای فاشیستی دولت اردوغان و کمک به نیروهای تروریستی ارتش آزاد سوریه و دیگر گروههای تروریست اسلامی هدف خود از این جنگ را اشغال عفرین تا عمق ...
«نوسانات ارزی» یا مافیای ارزی دولت قاچاقچیان دلارفروش!
در هفته های اخیر قیمت دلار به بالاترین حد خود در دوره دوم دولت روحانی رسید. در حال حاضر قیمت دلاربین ٤٠٠٠ تا ٤٢٠٠ تومان است.دلار آزاد از این هم بالاتر می باشد. لازم به توضیح است قیمت دلار رسمی در بودجه سال آینده ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.در این میان  بانک مرکزی قیمت دلار رسمی دولتی را در سایتش ٣٧٠٠ تومان  تا نزدیک چهار هزار تومان اعلام کرده است. بانک مرکزی در توجیه این تفاوت قیمت مدعی است که قیمت دلار متاثر از قیمت بازار آزاد، افزایش تقاضا برای ارزهای خارجی و دلار می باشد و این امر زمینه سازی برای جهش به طرف ارز تک نرخی و مهار گرانی ارزهای خارجی و قیمت ارزهای  خارجی که سیاست رسمی ارزی دولت است، می باشد! توجیه بالا نگه داشتن قیمت ارزهای خارجی بویژه دلار!   بانک مرکزی به عنوان بزرگترین عرضه کننده ارزهای خارجی مهمترین عامل تعیین قیمت ارزها در بازار می ...
 
 
از میان اخبار روز:
 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 گزارش سالانه عفو بین الملل: نقض حقوق بشر در ایران در هشت حوزه 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 کارشناسان سازمان ملل: ایران برخورد با فعالان محیط‌ زیست را متوقف کند 
  اخبار اقتصاد ایران سیاسی مهمترین  

 یک نماینده مجلس: ۷۰ درصد بودجه سالانه بدون رای نمایندگان بسته می‌شود 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 شورای امنیت قطعنامه آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه را تصویب کرد 
 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 جنگجویان «آرمانخواه» اروپایی در کردستان و چالش بازگشت به غرب 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 دادستان تهران:”نهادهای امنیتی عوامل اصلی آشوب اخیر را شناسایی” کنند 
  اخبار ایران زنان سیاسی مهمترین  

 دیده‌بان حقوق بشر :ایران از پیگرد مخالفان حجاب اجباری دست بردارد 
  اخبار ایران کارگری مهمترین  

 فیلم: اعتصاب ۴۵۰ کارگر شرکت فریکو سیرجان 
 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 ادامه بمباران غوطه شرقی توسط رژیم اسد. بیش از ۵۰۰ کشته 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 ۱۷۴ماه حبس؛ احکام پنج معترض به گرانی در ارومیه 
  اخبار ایران کارگری مهمترین  

 رئیس دادگاه انقلاب حکومت در تهران:اعتراضات خیابان پاسداران “مصداق محاربه” است 
  اخبار ایران کارگری مهمترین  

 کارگران شرکتی خط و ابنیه فنی «تراورس» راه‌آهن خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com