روزنه rowzane | » آرش دشتی: فاجعه ی انسانی در معدن یورت و بهره برداری های حکومتخبری – تحلیلی
یادداشتها
آرش دشتی: فاجعه ی انسانی در معدن یورت و بهره برداری های حکومت
جمعه, ۲۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

انترناسیونال ۷۱۲

در اثر انفجاری که در معدن یورت از توابع آزادشهر استان گلستان رخ داد، تاکنون (تا لحظه ی نگارش این یادداشت) ۴۵ نفر معدنکار بی دفاع جان باختند. اخبار و گزارش های خوب و زیادی در باره ی این واقعه ی دردناک و این فاجعه ی انسانی از سوی شبکه علی اجتماعی تهیه و منتشر شده است. فعالان کارگری و مدنی و تشکل های  آزاد و مستقل نیز در اطلاع رسانی و روشنگری کارهای خوبی انجام داده اند که لازم است اما کافی نیست. کفایت در این است که به یک حرکت جمعی و یک اعتراض همگانی در فضای واقعی جامعه تبدیل شود.

اما حاکمیت بیشتر از هر حادثه ی دیگری و بیشتر از هر زمان دیگری به این مسأله ورود پیدا کرده است. چرا که پیش از این نیز در معادن ناامن دیگری حوادثی رخ داده بود که شمار زیادی از کارگران تلف شده بودند و خانواده های زیادی از هستی ساقط شده اند اما با بی توجهی دستگاه های  حکومتی روبرو شده و به فراموشی سپرده شده اند. اما فاجعه معدن یورت انگار با بقیه فجایع فرق می کند:

۱ـ قبل از آنکه علی ربیعی وزیر کار به محل جنایت برود، خامنه ای پیام تسلیتی منتشر کرد تا بلکه بتواند آبی بر آتش اعتراض کارگران و بازماندگان و خانواده های کشته شدگان و مصدومان بپاشد.

برای کدام حادثه ی مشابه در معادن دیگر، خامنه ای پیام تسلیت فرستاده؟ معلوم می شود که در این معدن، پای خودش و نوچه های بسیجی اش و سپاه، گیر است.

۲- قبل از آن که علی ربیعی وزیر کار به محل فاجعه برود، خامنه ای نماینده ای به آنجا فرستاد تا چند و چون قضایا را بسنجند و بتوانند قضیه را مهار کنند که از دست شان در نرود.

۳- قبل از آن که روحانی برای دلجویی خانواده ها و آرام کردن جو و البته به خیال واهی جمع کردن رای به یورت برود، علی ربیعی وزیر جنایتکار روحانی به محل رفت و حتی برای نمایش شده، وارد تونل شد تا از میزان حملات بعدی به خودش کم کند و هم به وظیفه ی وزارت تحت امرش عمل کرده باشد. ربیعی رفت تا مسولان امنیتی و قضایی و اداری استان، گاف ندهند و نگویند که معدنکار، بی احتیاطی کرده اند! تا بلکه بتواند ماله کشی های اداری را برای منطقی جلوه دادن شرایط استخدامی

و رفاهیات کارگران انجام دهد اما غافل از آن که کارگران افشا کرده بودند که وسایل ایمنی نداشتند، که فقط سه ماه در سال بیمه بودند، که بیمه شان برای معدنکاری نبوده و آن ها را تحت عناوین آرایشگر و یا کارگر خدماتی کتابخانه عمومی بیمه کرده اند تا کارگران نتوانند از مزایای بیمه و بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند.

۴ـ و خلاصه روحانی به محل فاجعه رفت اما در همان بدو ورود با اعتراض شدید کارگران و خانواده هایشان روبرو شد. کارگران چشم در چشم روحانی گفتند که تا امروز شما کجا بودی؟ امروز آمدی اینجا چه کار؟ ما نان نداریم بخوریم. ما ده ماه است که طلبکاریم. آمدی که مصیبت ما را ببینی؟

و در اعتراض مسولان امنیتی که کارگران را به سکوت دعوت می کردند، کارگری که داشت به روحانی نهیب می زد گفت: بذار حرفم را بزنم. رئیس جمهور دیگه این طرفها پیداش نمی شه! و روحانی که رفته بود آتش را بخواند، با شاخی شکسته و دستی خالی برگشت.

معدن یورت در طول این یک هفته، ده روز جولانگاه بهره برداری های انتخاباتی روحانی  و دار و دسته ی حکومت بود.

فاجعه در معدن یورت و سیل در آذربایجان و کردستان و مسمومیت دانشجویان و واژگون شدن اتوبوس دانش آموزان در جاده ها و حتی در اتوبان های تهران و ده ها و صدها جنایت دیگر، نشان می دهد که این حکومت توان و لیاقت اداره کشور را ندارد و مردم عزمشان را جزم کرده اند که گور این جانیان را با دست هایش خود بکنند.

آرش

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
  از همین نویسنده
  پرخواننده ترین ها
 
d
 
  فیسبوک
 
 
از میان یادداشتها »
فهرست کامل مطالب رسیده...
آیا رفراندوم کردستان عراق مساوی با اعلام استقلال است؟
آیا برگزاری رفراندوم ۲۵ سپتامبر یعنی دست یابی به استقلال کردستان عراق؟ ممکن است بعضا و در میان احزاب، افراد و جریانات مختلف سیاسی چنین تصویری وجود داشته باشد.در اوضاع و شرایط کنونی تحت حاکمیت احزاب ناسیونالیست کرد، داستان به گونه ای دیگر است. تا جایی که به خواست مردم کردستان عراق مربوط میشود، با و بدون رفراندم آنان به جدایی و استقلال کردستان از عراق رای میدهند و این خواست برحق و انکار ناپذیر آنان است.اما احزاب حاکم بر اقلیم کردستان طی تاریخ حاکمیتشان بر کردستان عراق، مدام ساز دیگری و متفاوت از خواست و آرزوهای مردم کردستان عراق را نواخته اند.قبلا و یکبار در روز ۳۰ ژانویه ۲۰۰۵ رفراندمی در کردستان عراق برگزار شد و مردم با ۹۹ درصد رای به جدایی از عراق دادند اما سران احزاب حاکم بر اقلیم به آن دهن کجی کردند و ترجیح دادند در قبال دلقک بازیهایشان با مقامات آمریکایی و جنایتکاران ...
تبهکاران تروریست پشت تروریسم همدیگر پنهان میشوند! در حاشیه لفاظیهای ترامپ و روحانی در سازمان ملل
"آن که حقیقت را نمی داند نادان است ولی آن که حقیقت را می داند و آن را پنهان می کند جنایتکار(تبهکار) است." برتولت برشتاین سخنان برشت را باید در قاب طلا گرفت و بر بالای میز خطابه مجمع عمومی سازمان ملل آویزان کرد.جهان را به وضعی انداخته اند که کسی مثل ترامپ، حامی پروپاقرص حکام فاسد عربستان و دهها حکومت جانی دیگر جرئت میکند انگشتش را به حکومتی مثل جمهوری اسلامی نشانه رود و آن را به درستی یک حکومت "دیکتاتوری فاسد" خطاب کند و خود به عنوان منادی صلح و آزادی و حقوق بشر ظاهر شود!از طرف مقابل رئیس جمهور حکومتی که پرونده دهها هزار قتل عام زندانیان سیاسی زیر بغلش است، رکوردار اعدام و شکنجه و آدمکشی است، انگشتش را به ترامپ نشانه رود و خود را به عنوان مدافع کرامت انسانی یاد کند!جهان را به وضعی انداخته اند که رئیس دولت آمریکا که در تولید القاعده ...
رفراندوم در کردستان عراق: هشدارها و تهدیدها. گفتگو با حمید تقوایی رفراندوم، استقلال کردستان عراق و مخالفت دولت ها همه پرسی استقلال کردستان عراق: مردم حق دارند!
شهر اراک، شهر اعتراضات کارگری از مبارزات کارگران آذرآب و هپکو در اراک وسیعا حمایت کنیم گرامیداشت قربانیان دهه ی ۶۰ یا توجیه جنایات رژیم سابق؟! کارگران اراک، همراه با خانواده هایتان اعتراض را به مرکز شهر بکشانید . مردم اراک، از کارگران حمایت کنید  
گندکاری احزاب ناسیونالیست اقلیم کردستان عراق و پُر رویی جمهوری اسلامی علیه رفراندوم “طرح جمع آوری کودکان کار” باید متوقف شود. صدها کودک دستگیر شده باید فورا آزاد شوند. مراسم “تکریم” و فریب کاری دولت دوازدهم!
 
 
از میان اخبار روز:
 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 طرفداران استقلال کاتالونیا فشار بر دولت اسپانیا را افزایش می‌دهند 
  اخبار زنان سیاسی مهمترین  

 اجازه ورود زنان عربستان به استادیوم تنها برای یک بار 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 فرانسه: توافق اتمی با ایران به اندازه کافی بازدارنده نیست 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 رادیو آلمان:برجام؛ جبهه مشترک اروپا و چین علیه ترامپ   
 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 بریتانیا، فرانسه و ایتالیا خواستار حذف فوری پست‌های تروریستی از شبکه‌های مجازی شدند 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 هشدار روسیه به آمریکا: به نیروهای ویژه در سوریه حمله نشود 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 ترامپ تحریم‌های جدید آمریکا علیه کره شمالی را امضا کرد 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 پیشنهاد ‘۲۰ میلیارد یورویی’ نخست‌وزیر بریتانیا برای ترک اتحادیه اروپا 
 
  اخبار جهان کارگری مهمترین  

 دومین تظاهرات سراسری مخالفان قانون کار در فرانسه 
  اخبار جهان زنان مهمترین  

 اقدام مشترک سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای مقابله با خشونت علیه زنان 
  اخبار ایران مهمترین  

 العربیه: ارتباط وزیر اطلاع‌رسانی القاعده با ایران 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 پاسخ بهشتی fi اژه ای: بعضی قضات امضاکننده احکامی هستند که توسط نیروهای امنیتی انشاء می‌شود 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com