روزنه rowzane | » آرش دشتی: فاجعه ی انسانی در معدن یورت و بهره برداری های حکومتخبری – تحلیلی
یادداشتها
آرش دشتی: فاجعه ی انسانی در معدن یورت و بهره برداری های حکومت
جمعه, ۲۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

انترناسیونال ۷۱۲

در اثر انفجاری که در معدن یورت از توابع آزادشهر استان گلستان رخ داد، تاکنون (تا لحظه ی نگارش این یادداشت) ۴۵ نفر معدنکار بی دفاع جان باختند. اخبار و گزارش های خوب و زیادی در باره ی این واقعه ی دردناک و این فاجعه ی انسانی از سوی شبکه علی اجتماعی تهیه و منتشر شده است. فعالان کارگری و مدنی و تشکل های  آزاد و مستقل نیز در اطلاع رسانی و روشنگری کارهای خوبی انجام داده اند که لازم است اما کافی نیست. کفایت در این است که به یک حرکت جمعی و یک اعتراض همگانی در فضای واقعی جامعه تبدیل شود.

اما حاکمیت بیشتر از هر حادثه ی دیگری و بیشتر از هر زمان دیگری به این مسأله ورود پیدا کرده است. چرا که پیش از این نیز در معادن ناامن دیگری حوادثی رخ داده بود که شمار زیادی از کارگران تلف شده بودند و خانواده های زیادی از هستی ساقط شده اند اما با بی توجهی دستگاه های  حکومتی روبرو شده و به فراموشی سپرده شده اند. اما فاجعه معدن یورت انگار با بقیه فجایع فرق می کند:

۱ـ قبل از آنکه علی ربیعی وزیر کار به محل جنایت برود، خامنه ای پیام تسلیتی منتشر کرد تا بلکه بتواند آبی بر آتش اعتراض کارگران و بازماندگان و خانواده های کشته شدگان و مصدومان بپاشد.

برای کدام حادثه ی مشابه در معادن دیگر، خامنه ای پیام تسلیت فرستاده؟ معلوم می شود که در این معدن، پای خودش و نوچه های بسیجی اش و سپاه، گیر است.

۲- قبل از آن که علی ربیعی وزیر کار به محل فاجعه برود، خامنه ای نماینده ای به آنجا فرستاد تا چند و چون قضایا را بسنجند و بتوانند قضیه را مهار کنند که از دست شان در نرود.

۳- قبل از آن که روحانی برای دلجویی خانواده ها و آرام کردن جو و البته به خیال واهی جمع کردن رای به یورت برود، علی ربیعی وزیر جنایتکار روحانی به محل رفت و حتی برای نمایش شده، وارد تونل شد تا از میزان حملات بعدی به خودش کم کند و هم به وظیفه ی وزارت تحت امرش عمل کرده باشد. ربیعی رفت تا مسولان امنیتی و قضایی و اداری استان، گاف ندهند و نگویند که معدنکار، بی احتیاطی کرده اند! تا بلکه بتواند ماله کشی های اداری را برای منطقی جلوه دادن شرایط استخدامی

و رفاهیات کارگران انجام دهد اما غافل از آن که کارگران افشا کرده بودند که وسایل ایمنی نداشتند، که فقط سه ماه در سال بیمه بودند، که بیمه شان برای معدنکاری نبوده و آن ها را تحت عناوین آرایشگر و یا کارگر خدماتی کتابخانه عمومی بیمه کرده اند تا کارگران نتوانند از مزایای بیمه و بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور استفاده کنند.

۴ـ و خلاصه روحانی به محل فاجعه رفت اما در همان بدو ورود با اعتراض شدید کارگران و خانواده هایشان روبرو شد. کارگران چشم در چشم روحانی گفتند که تا امروز شما کجا بودی؟ امروز آمدی اینجا چه کار؟ ما نان نداریم بخوریم. ما ده ماه است که طلبکاریم. آمدی که مصیبت ما را ببینی؟

و در اعتراض مسولان امنیتی که کارگران را به سکوت دعوت می کردند، کارگری که داشت به روحانی نهیب می زد گفت: بذار حرفم را بزنم. رئیس جمهور دیگه این طرفها پیداش نمی شه! و روحانی که رفته بود آتش را بخواند، با شاخی شکسته و دستی خالی برگشت.

معدن یورت در طول این یک هفته، ده روز جولانگاه بهره برداری های انتخاباتی روحانی  و دار و دسته ی حکومت بود.

فاجعه در معدن یورت و سیل در آذربایجان و کردستان و مسمومیت دانشجویان و واژگون شدن اتوبوس دانش آموزان در جاده ها و حتی در اتوبان های تهران و ده ها و صدها جنایت دیگر، نشان می دهد که این حکومت توان و لیاقت اداره کشور را ندارد و مردم عزمشان را جزم کرده اند که گور این جانیان را با دست هایش خود بکنند.

آرش

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
  از همین نویسنده
  پرخواننده ترین ها
 
d
 
  فیسبوک
 
 
از میان یادداشتها »
فهرست کامل مطالب رسیده...
مرتضوی دستگیر شد 
کابوس سعید مرتضوی برای جمهوری اسلامی تمام بشو نیست. بعد از جنایات کهریزک او را ارتقا مقام دادند تا به مردم معترض پیام دهند که سرجایتان بنشینید. بعد که دیدند فضا علیه حکومت تند تر و خشماگین تر شد، ناچار شدند او را محاکمه کنند اما تبرئه اش کردند. بدنبال آن بازهم فشار افکار عمومی و خانواده های جانباختگان کهریزک بر جمهوری اسلامی افزایش یافت و ناچار شدند مجددا او را به دادگاه بکشانند. قبل از اعلام حکم، مرتضوی جلاد با لحنی حق بجانب ناچار شد از مردم و "رهبر" طلب عفو کند. بعد از ان بود که مجددا محاکمه شد و با چند درجه تخفیف تبرئه تبرئه گردید. اما در تجدید نظر به دوسال و نیم زندان محکوم شد. اما داستان به همینجا ختم نشد. فکر کردند که حکمی میدهند و بعد او را مخفی میکنند. همین هفته گذشته اعلام کردند که سعید گم شده است و پیدایش نمیکنند! اما ...
روز جهانی کارگر، روز اقتدار و اتحاد
برای ما کارگران هوای اردیبهشت بوی اتحاد و همبستگی را با خود بهمراه دارد.  روز جهانی کارگر و کل پیشینه ی تاریخی آن تمام کارگران را در جهان به حرکتی متفاوت تر از پیش فرامیخواند. این روز، روز یکی شدن ما کارگران و بروز  قدرتمان در مقابل سیستم  در حال انحطاط سرمایه داری به مثابه سیستمی ضد انسانی است که حق حیات و زندگی میلیاردها انسان را با تمرکز  سرمایه در دستان اقلیتی ناچیز در اقصی نقاط دنیا به تباهی کشانده و در جایی مانند ایران ضد انسانی ترین اشکال بی حقوقی و بردگی را به ما کارگران تحمیل کرده است. اول ماه مه روز جهانی کارگر برای ما کارگران روزی جهانی برای اتحاد و همبستگی و ایستادگی در برابر این بی حقوقی ها و پایان دادن به ستم و بردگی است.  در سیستمی که همه اختیارات در دست طبقه حاکم قرار دارد ما کارگران چاره ای جز اتکا به نیروی متحدمان برای دست ...
 
 
از میان اخبار روز:
 
  اخبار ایران زنان سیاسی مهمترین  

 دفاع آملی لاریجانی از برخورد نیروی انتظامی با مخالف حجاب اجباری 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 ساخت بزرگترین کنسولگری آمریکا در جهان در اربیل عراق با بودجه ۶۰۰ میلیون دلا 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 نتانیاهو: توافق هسته‌ای ایران باید به طور کامل اصلاح یا کاملاً لغو شود 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 تعقیب خبرنگار روزنامه جهان صنعت به اتهام توهین به” ائمه معصومین “ 
 
  اخبار جهان سیاسی مهمترین  

 تضویب قوانین جدید ضد پناهندگی در پارلمان فرانسه 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 لاوروف: روسیه و چین در برابر کارشکنی در برجام می‌ایستند 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 نامه به روحانی: به وضعیت بازداشتی‌های زیست‌محیطی رسیدگی کنید 
  اخبار ایران زنان سیاسی مهمترین  

 فرمانده ناجا:”برخورد با بدحجابی به نفع جامعه است” 
 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 مقام حکومت:”بهره‌مندی” ۴۰۰۰ نفر از ارفاق حکم اعدام قاچاقچیان 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 کمالی، وکیل جان باختگان کهریزک در باره بازداشت مرتضوی 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 روزنامه شرق:روزی روزگاری مرتضوی 
  اخبار ایران سیاسی مهمترین  

 روزنامه شرق در باره بازداشت مرتضوی 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com