اصغر کریمی
با برجام یا بی برجام بحران حکومت تشدید میشود
شنبه, 2ام اسفند, 1399  
اشتراک گذاری

دولت بایدن تغییراتی در سیاست خود در مقابل جمهوری اسلامی داده است که قابل پیش بینی بود. دولت های اروپایی نیز از پیشنهادات بایدن برای لغو سیاست های ترامپ  استقبال کرده اند.

سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل به شورای امنیت اطلاع داده که دولت جو بایدن از اقدام دولت پیشین آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌‌‌‎‌های سازمان ملل علیه ایران، موسوم به مکانیسم ماشه، صرف نظر کرده است.

همزمان دولت آمریکا و سه قدرت اروپایی درباره “ماهیت خطرناک” اقدامات احتمالی جمهوری اسلامی و “پیامدهای وخیم” آن هشدار داده‌اند.

باید دید که نهایتا توافقات احتمالی چه خواهد بود و برجام احیا میشود یا نه و یا چه تغییراتی صورت خواهد گرفت. اما بنظر نمیرسد که تحریم ها به وضعیت قبل از دوران ترامپ برگردد و تنش های سیاسی نسبت به مسائل منطقه نیز باقی خواهد ماند.

اما هر درجه کاهش تحریم ها کوچکترین تخفیفی در بحران جمهوری اسلامی ایجاد نخواهد کرد. بحران اقتصادی جمهوری اسلامی ساختاری تر و عمیق تر از این حرفها است. قبل از تحریم ها نیز هر سال و هر ماه بحران اقتصادی تشدید میشد. درآمدهای نفت در دوره احمدی نژاد چند برابر شد اما بحران تشدید شد و فلاکت اکثریت مردم گسترده تر و عمیق تر شد. تورم و گرانی نیز در چند دهه گذشته حتی یک سال روند نزولی نداشته است. با کاهش تحریم اقتصادی اعتراضات مردم گسترش می یابد و بهانه نیز از دست رژیم گرفته میشود.

کشمکش های منطقه ای نیز تشدید میشود. یک شرط کاهش تحریم ها عقب نشینی جمهوری اسلامی از سیاست های منطقه ای آن است. جمهوری اسلامی به برجام و لغو تحریم ها نیاز دارد و امتیازاتی خواهد داد اما این به معنی کاهش کشمکش نخواهد بود. جمهوری اسلامی برای بقای خود به دخالت های تروریستی در منطقه و نیز ضدآمریکایی گری خود نیاز دارد و این منشاء تداوم بحران بین المللی جمهوری اسلامی خواهد بود.

تا جایی که به مردم مربوط میشود با هر درجه کاهش تحریم ها باید برای خواست های عدیده خود مبارزه را تشدید کرد. بابرجام یا بی برجام مردم میگویند دشمن ما همینجا است و احدالناسی تصور نمیکند که اوضاع اقتصادی مردم بهبود خواهد یافت، فقر و بیکاری کاهش خواهد یافت و فاصله دستمزدها با خط فقر کمتر خواهد شد. ولی بهانه حکومت که مشکلات را به تحریم نسبت میدهد از یبن خواهد رفت. کارگران و مردم فقیر و معترض باید خود را برای دور قدرتمندتری از مبارزه آماده کنند.

در سطح بین المللی نیز تلاش برای بایکوت جمهوری اسلامی و فشار جهانی علیه حکومت برای آزادی زندانیان سیاسی و لغو اعدام ها و سایر بیحقوقی های مردم را باید ادامه داد.

۱۹فوریه ۲۰۲۱

اصغر کریمی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی