کاظم نیکخواه
پیام دستگیری آسانژ: افشای جنایات ممنوع!
یکشنبه, ۲۵ام فروردین, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

ژولیان آسانژ پایه گزار سایت افشاگرانه ویکی لیکس روز ١١ آوریل (سه روز پیش) در سفارت اکوادور دستگیر شد. آسانژ هفت سال بود که در سفارت اکوادور پناهنده شده بود و پلیس انگلیس شب و روز او را در محاصره و تحت نظر داشت که در صورت خروج از سفارت او را دستگیر کند. گناه آسانژ اساسا این است که با افشای اسناد سفارتخانه های آمریکا، بر جنایات نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان و برخی نقاط دیگر دنیا پرتو افکنده و اسناد مخفی در مورد این جنایات را افشا کرده است و این در عصر دیپلماسی مخفی یک گناه بزرگ و نابخشودنی است.

سال گذشته با روی کار آمدن لنین مورنو رئیس جمهور دست راستی اکوادور فشار بر ژولیان آسانژ افزایش یافت. زمانی که فساد و سوء استفاده شخصی مورنو توسط یک سایت اینرنتی افشا شد این اقدام به آسانژ و ویکی لیکس نسبت داده شد و تبلیغات دولت دست راستی اکوادور علیه آسانژ شدت یافت. نهایتا دولت اکوادور شهروندی ژولیان آسانژ را لغو کرد و به پلیس انگلستان تقاضا کرد که او را در سفارت دستگیر کنند. پلیس انگلستان روز جمعه ژولیان آسانژ را در محوطه سفارت اکوادور در لندن دستگیر کرد و روانه بازداشتگاهی نامعلوم نمود. ژولیان آسانژ سالها زیر تهدید دستگیری و محاکمه در سوئد قرار داشت. به او اتهام تجاوز جنسی توسط دو زن بسته شده بود. اما او آنها را ساختگی و توطئه گرانه اعلام کرد و انکار نمود. سال ٢٠١٧ دادستان سوئد به دلیل نبود دلایل کافی و عدم حضور آسانژ این پرونده را مختومه اعلام کرد. اما اکنون با دستگیری آسانژ دولت آمریکا بر دادگاههای سوئد فشار می آورد که این پرونده را مجددا باز کنند و آسانژ به سوئد بازگردانده شود. نکته مهم اینست که دولت سوئد به دلیل قوانین و مناسبات ویژه اش با آمریکا ممکن است آسانژ را به دولت آمریکا تحویل دهد که در آنجا به دلیل افشای اسناد جنایات نیروهای آمریکا تحت پیگرد قرار دارد و مجازاتهای سنگینی در انتظار او خواهد بود.

در ارتباط با ویکی لیکس و اسناد جنایات آمریکا، برادلی منینگ (نام بعدی او چلسی منینگ) نیز در زندان بسر میبرد و به اتهام درز اسناد جنایات به سایت ویکی لیکس به ٣۵ سال زندان محکوم شد. او دو سال قبل توسط باراک اوباما عفو گردید و آزاد شد. اما مجددا به دلیل اینکه حاضر نشد علیه ژولیان آسانژ شهادت بدهد، دستگیر و زندانی شد.

کل این داستان که حاشیه های بسیاری دارد، بروشنی افشاگر چهره کثیف دموکراسی بورژوایی است. کشتار مردم عراق و افغانستان و توطئه گری علیه مردم دنیا توسط نیروهای مسلح آمریکا و همپیمانانشان، مجاز و قانونی است. اما افشای این جنایات و آگاه کردن افکار عمومی نسبت به این جنایات خیانت است. خیانتی که میتواند مجازات حبس ابد و حتی اعدام در پی داشته باشد. فاکتها بسیارند و توطئه گری علیه آسانژ و چلسی منینگ فقط دو نمونه کوچک از چهره دموکراسی و حاکمیت سرمایه داران و مفتخوران را جلوی چشم میگذارد. دولتهای غربی با نشان دادن چهره منفور حکومتهایی نظیر جمهوری اسلامی و حکومت عربستان و دیکتاتوری های جهان سوم، خودرا تطهیر میکنند و نماینده مردم معرفی میکنند. اما حتی بسادگی میتوان نشان داد که همه اینها در اساس و پایه از یک قماشند و ماهیتا در یک صف قرار دارند. و این را افشاگریهای ویکی لیکس نیز اثبات کرد.

دموکراسی مخفی باید همه جا برچیده شود. افشای جنایات و توطئه گری دولتها علیه مردم نه فقط جرم نیست بلکه وظیفه شهروندان است. جنبشی جهانی برای آزادی ژولیان آسانژ و چلسی منینگ جریان دارد و با گسترش این جنبش میتوان نه فقط آنها را آزاد کرد بلکه کل سیستم دموکراسی مخفی و توطئه گرانه سرمایه داری را به نفع یک سیستم شفاف و علنی و انسانی یک گام اساسی عقب راند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com