کاظم نیکخواه
اردوغان از لایحه تجاوز به کودکان عقب نشست
جمعه, ۴ام آذر, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

انترناسیونال ۶۸۸

این هفته یک خبر خوب این بود که دولت اردوغان لایحه کثیف مجاز کردن تجاوز به دختر بچه ها را از پارلمان پس گرفت. این عقب نشینی در ادامه چند روز تظاهراتهای دهها هزار نفره در شهرهای استانبول و ترابوزان و آنکارا و شهرهای دیگر حاصل شد. بنا بر این لایحه که قرار بود به قانون تبدیل شود، اگر مردی که به دختر بچه ای تجاوز کرده حاضر به ازدواج با او شود، مجرم شناخته نمیشود. مردم در این روزها از انسانیت در مقابل توحش حزب ارتجاع دفاع کردند و سنگری را در دفاع از حقوق کودکان و حقوق انسانی محکم نگه داشتند. در استانبول شمار تظاهرکنندگان روز شنبه ١٩ نوامبر به بیش از بیست هزار نفر میرسید. در شهرهای دیگر نیز تظاهراتهای عظیم و چندین هزار نفره ای برپا شد. این تظاهرات عظیم در عین حال پاسخ زنان و مردان به خشم آمده ترکیه به تهاجم و تعرضات چند ماه اخیر به تمام حقوق انسانی درترکیه است.

دولت اردوغان بعد از کودتای ماه ژوئیه چون گرگی هار به جان مردم شریف افتاده است. تشکلهای کارگری، چپ، و هر بخشی از جامعه که منتقد و مخالف سیاستهای اسلامی حزب عدالت و توسعه است به بهانه همراهی با کودتا مورد تهاجم قرار گرفته است. بیش از صد هزار نفر از معلمان و کارکنان ادارات و ژورنالیستها و فعالین کارگری از کار بیکار شده اند. ده ها هزار نفر دستگیر شده اند. در کنار این دستگیریها حزب اسلامی عدالت و توسعه تلاش دارد قوانین اسلامی و ارتجاعی را بر جامعه حاکم کند و قوانین پیشرو وسکولار تاکنونی را کنار بزند. حتی از بازگرداندن مجازات اعدام صحبت میکنند.

اما جامعه ساکت نیست. جامعه سر بلند میکند. در ترکیه بخش اعظم جامعه مخالف سیاستهای ارتجاعی دولت اسلامی اردوغان است. و اجازه نخواهد داد که یک حکومت اسلامی سرمایه داران بر این کشور حاکم شود.

لایحه قانونی کردن تجاوز به دختر بچه ها و جنگی که بر سر آن در گرفت هم اوج تعفن حکومت اردوغان و حزب اسلامیش را نشان میدهد، و هم فضای رادیکال و قطبی جامعه که علیرغم تعرضات سنگین این چندماه به حقوق انسانی، کوتاه نیامده  و نخواهد امد. فراموش نکرده ایم که تا همین اخیرا جریانات لیبرال و دولتهای غربی و رسانه هایی نظیر بی بی سی، اسلام نوع ترکیه ای را تحت عنوان “اسلام مدرن و میانه” مورد ستایش قرار میدادند. زنان و مردان شریف ترکیه از ابتدا در جنگ با این جریان بوده اند و در چند ماه اخیر جنگ و کشاکش مردم با جریان حاکم اوج و شدت بیشتری گرفته است. دولت اردوغان تصور میکرد در پرتو چندین ماه بگیر و ببندها میتواند قوانین اسلامی و ارتجاعی را بر جامعه حاکم کند آنها را رسمیت بخشد. خیزش اعتراضی زنان  ومردان علیه لایحه تجاوز به کودکان درس خوبی به ارتجاع حاکم و شخص اردوغان داد. مردم شعار میدادند “ما کوتاه نمی آییم” “عدالت و توسعه دست از سر کودکان ما بردار” و بسیاری شعارهای دیگر. تظاهرات ١٩ نوامبر و شکست اردوغان در قانونی کردن یک لایحه ضد کودک و ضد انسانی، یک پیروزی مهم برای جبهه انسانی در ترکیه و در منطقه است.

مردم شریف جهان باید از مبارزات مردم ترکیه در برابر دیکتاتوری اسلامی سرمایه داران حمایت و پشتیبانی کنند. باید از حقوق پیشرو و مدرن انسانی در همه جا محکم و قاطع دفاع کرد. بویژه ما مردم ایران که خود در جنگ با یک حکومت کثیف اسلامی هستیم باید به هر شیوه ممکن از کارگران و چپها و سکولارهای ترکیه حمایت کنیم. شکست حکومت اردوغان مستقیما در فضای جامعه ایران و پیشروی و پیروزی ما نقش دارد.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com