مینا احدی
عکس تاریخی شیده رحمانی که روزگذشته در تهران در گذشت!
شنبه, ۱۹ام تیر, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

عکس تاریخی و جاودانه از اعتراض زنان آزاده در ایران بر علیه فرمان حجاب اجباری خمینی! شیده رحمانی، ژاندارک خیابان مشتاق ، روزگذشته در تهران در گذشت!

ژاندارک خیابان مشتاق در تهران در سال ١٣۵٧ با فریادی در گلو که علیه، دخالت اسلام و شریعه در زندگی زنان و علیه سمبل این بی حرمتی به زنان یعنی حجاب اسلامی است!

شیده رحمانی در مورد این عکس قبلا گفته بود

آن روز، دقیقا یادم نمی‌آید کی بود اما، می‌دانم که تظاهرات، نزدیک دانشگاه تهران برپا شد. ما در خیابان مشتاق زندگی می‌کردیم و نزدیک دانشگاه تهران بودیم.از چند روز قبلش اراذل و اوباش ریخته بودند در خیابان‌ها و شعار «یا روسری، یا توسری» سر می‌دادند. پونز توی پیشانی دختران جوان می‌کوبیدند. هنوز حجاب قانونی و اجباری نشده بود اما، درگیری بود میان زنان و چماقداران. من حافظه‌ام خوب کار نمی‌کند. مثل پاها و چشم‌هایم از کار افتاده. یادم نمی‌آید روی مینی‌بوس چه می‌گفتم.

 shide-rahmani

 اکنون دیگر برای همه روشن شده است که خمینی و شرکا را آوردند تا یک انقلاب را در خون خفه کنند. اولین فرمان حمله به نسل انقلابی و جوان،  فرمان حمله به زنان بود. داعش در ایران نخست به زنان حمله کرد و حجاب ، بیرق آنها بود. به تمکین کشاندن و ساکت کردن زنان زیر حجاب اسلامی، محو و ساکت کردن زنان و سپس رفتن سراغ بقیه جامعه،  این برنامه خمینی و لمپن های اسلامی بود.

هزاران زن، در مقابل این فرمان تعرض ایستادند، نسل ما فریاد زد، نه روسری نه توسری، آزادی نه شرقی است نه غربی، جهانی است، و نطفه های یک جنبش پیشرو و مدرن و انترناسیونلیستی در دفاع از حقوق و حرمت زنان را با این تظاهراتها بسته شد.

با این تظاهراتها و با این عکسها، جنبش نوین زنان در ایران متولد شد، جنبشی که به درست تشخیص داد که مبارزه بر علیه حجاب، یکی از مهمترین چالش ها در مقابل حکومت و جنبش اسلامی در ایران و منطقه است. حجاب بیرق جنبش اسلامی است، برای پس راندن نیمه جامعه و برای راندن زنان به موقعیت بردگان ، و مقاومت در مقابل حجاب یعنی دفاع از حرمت و انسانیت زنان !

با این عکس یک زن و یک آخوند به نحوی بسیار سمبلیک، طرفین یک نبرد را نشان میدهند. زنی که  شجاعانه اعتراض میکند، فرمان مقاومت میدهد و آخوندی که با حرکت دست، توجیه میکند و فعلا کلاشینکف و طناب دار در دست ندارد.

او در کنار هزاران زن هم نسلش در مقابل فرمان یا روسری ، یا توسری خمینی رهبر جلادان حاکم بر ایران ایستاد و در خیابان و با صدای بلند گفت نه روسری نه توسری.

شیده رحمانی هنرمند و هنرپیشه بود و بعدها مجبور شد در فیلم ها حجاب بر سر کند، اما همواره در مورد این نقشها نیز گفت اگر دست خودم بود، حجاب بر سر نمیکردم.

روز پنج شنبه  ١٧ تیرماه شیده در تهران در گذشت، اما این عکسها جاودانه خواهد ماند و شیده رحمانی نیز همانند میلیونها نفر در ایران دید که جگونه میلیونها زن روزانه به حجاب اسلامی نه میگویند و آخوند هاج و واج مستاصل نظاره گر این مقاومت میلیونی است. حجاب اسلامی در ایران شکست خورد و جنبش اسلامی در ایران پوزه اش بخاک مالیده شد، با سرنگونی این حکومت  نام و عکس هزاران زن آزاده که در ایران به خیابان رفته و سوت آغاز جنبش نه به حجاب را زدند،  و بسیاری از آنها در این راه جان باختند، همواره در یادها جاودانه خواهد ماند.

مینا احدی

١٨ تیر ماه ١٣٩۵ برابر با ٨ جولای ٢٠١۶

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com