محسن ابراهیمی
یک و نیم میلون کودک بی هویت!!
شنبه, ۲۶ام آبان, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

این عکسها را خوب نگاه کنید. اینها فقط تعدادی از یک و نیم میلون کودک هستند که “هویت” ندارند. چرا؟ چون بر اساس قانون مدنی که از سلطنت پهلوی به جمهوری اسلامی به ارث رسیده است کودکی که “مادرش ایرانی و پدرش خارجی” باشد نمیتواند شهروند شود. نمیتواند هویت ایرانی داشته باشد!
و این کودکان چون “هویت ایرانی” و به تبع آن اوراق شناسایی ندارند، از حقوق ابتدایی شهروندی محروم هستند.
تصور کنید در جامعه ای که حتی بسیاری از کودکانی که “هویت ایرانی” دارند خودشان از ابتدایی ترین حقوق محروم هستند و مثلا با زباله گردی زندگی میکنند چه بلایی سر کودکی میاید که آن “هویت” کذایی را هم از او دریغ کرده اند!
تازه بعد از چهل سال، دولت اسلامی آنهم بعد از سالها استخاره و پس زدن همین موضوع توسط خود همین دولت، لایحه آورده است که به این کودکان “هویت” اعطا کند که اگر از هفت خوان ارتجاع اسلامی مثل مجلس و شورای نگهبان و … بگذرد این کودکان مشمول حقوقی خواهند شد. مثلا میتوانند پشت نیمکت مدرسه بنشینند البته اگر جیب پدر و مادرشان کفاف هزینه سنگین مدرسه را بدهد!
اما سئوال این است که یک و نیم میلیون کودک هویت ندارند یعنی چه؟ مگر مثل همه کودکان از مادری متولد نشده اند؟ مگر مثل همه کودکان چشم و گوش و قلب و مغز و عقل و احساس و عاطفه ندارند؟ مگر مثل همه کودکان به غذا و آب و تفریح و شادی نیاز ندارند؟ مگر مثل همه کودکان کودک نیستند؟ انسان نیستند؟ هستند و در نتیجه این کودکان هویت دارند. این کودکان هویت انسانی دارند.
آنچه ندارند چیزی است که در مغز بیمار و علیل و گندیده هیولاهای اسلامی و ناسیونالیستی هویت محسوب میشوند. اینها هویت اسلامی ندارند. اینها هویت قومی و ملی ندارند. اینها هویت ایرانی ندارند. به جایش هویت انسانی دارند.
جمهوری اسلامی اگر هیچ جنایت دیگری هم مرتکب نمیشد به خاطر چهل سال تعرض به پایه ای ترین حقوق کودکان “بی هویت”، به خاطر همین تک جنایتش علیه کودکان باید به زیر کشیده شود.
۱۲ نوامبر ۲۰۱۸

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com