نسان نودینیان
نگاه هفته: مجموعه اخبار و گزارشات هفته در شهرهای کردستان
پنجشنبه, ۱۸ام مرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

نگاه هفته این شماره ایسکرا انعکاس مطالبی است از انجمن های نمایش پیرانشهر،  بیانیه “برای کودکان کار” در خصوص خودکشی کودکان و نوجوانان و نوشته ای تکان دهنده است از سمیرا حسینی با تیتر زلزله کرمانشاه هنوز قربانی می گیرد که داستان زندگی هزاران نفر از مردم زلزله زده است که  با وجود اینکه نزدیک به ٩ ماه از این حادثه دلخراش گذشته مشکلات عدیده مردم از جمله فقر و نداری و نداشتن امکانات زیستی، دارویی، بهداشتی و بیکاری را بیان میکند.

در جریان زلزله کرمانشاه چندین نهاد مدافع حقوق زلزله زدگان و کودگان زلزله زده توسط فعالین کارگری و کودکان و فعالین اجتماعی تاسیس شده است که با فعالیتهای موثر و حضور فعال در کم کردن رنج و مشقت مردم زلزله زده حضور و فعالیتهای این نهاد ها مفید واقع شده است.

نسان نودینیان

 

انجمن نمایش پیرانشهر تئاترکمدی”ایستگاه اتوبوس” را چند شب متوالی برروی صحنه برد.

درشب اول اجرا، دختران شین آباد بهمراه “برای کودکان”مهمان انجمن نمایش بودند.

در آخر اجرای نمایش، یکی از اعضای گروه ضمن خوش آمدگویی ویژه از این دختران، قطعه شعری را تقدیم آنها نمود و اعضای گروه نمایش به احترام همه ایستادگی و زجرهای دختران شین آبادی تعظیم و دختران هم جهت ادای احترام به پا خواستند.

سالن مملو از جمعیت با کف زدنهای متوالی در میان همه اشکها و لبخندها همراه این نمایش زنده زندگی بودند.

 

بیانیه “برای کودکان”، تشکل حامی حقوق کودک در خصوص خودکشی کودکان و نوجوانان در مناطق زلزله زده

در این دنیای وارونه که دستخوش تغیراتی گاه تراژیک میشود، کودکان همیشه بە جزو اولین و آسیب پذیرترین قشر جامعه تبدیل و متضرر میشوند.

گرچه در کشوری که اولین فاکتور کودک بودن که همانا سن کودکیست دچار چالشی چندین ساله است به نوعی سخت مینماید، اما به همان میزان پرداختن به آن امری عاجل و بایسته است.

زلزله پاییز گذشته کرمانشاه یکی از شاهراههای پرداختن به مسله کودک و حقوق دریغ شده آن است. مثل همیشه کودکان جزو اولین قربانیان و در پی ادامه این وضعیت آسیب پذیرترین افراد آن جامعه بوده و هر روز متاسفانه شاهد فجایعی ناگوار هستیم.

خودکشی یکی از پس لرزه های وضع موجود است که تاکنون جان بسیاری را گرفته و اکنون کاربجایی کشیده که براثر شرایط اسفناک و بن بست روانی حاکم برآن مناطق کودکان نیز دست به خودکشی میزنند و این تراژدی انسانی را ظاهرا پایانی نیست!

خودکشی دو دختر ١۶و١٧ساله ای که اخیرا به زندگی خود پایان دادند نمونه های بارز و برآمد وضعیت بحرانی مناطق زلزله است.

خودکشی، قبل از آنکه پدیده ای فردی یا روانی باشد،پدیده ای اجتماعی بوده و محصول شرایط حاکم برجامعه و مناسبات اجتماعی،سیاسی و اقتصادی است.

اصولا ۶ماه تا ١ سال پس از وقوع حوادثی مانند زلزله را مرحله تجدید سازمان میگویند که افراد شروع به بازسازی روانی و زندگی خود میکنند.عدم رسیدن کامل به این مرحله و بن بست،موجب باقی ماندن و ظهور علایم و واکنش های روانی، افسردگی و اضطراب میشود که به انواع مختلف بروز میکند و یکی از آنها خودکشی است.

نقش دولت و دستگاههای زیربط در این مرحله، خصوصا در امر بازسازی محل زندگی و بوجود آوردن شرایط امرار معاش و…بیشتر از پیش بچشم میخورد واین چالشی است که مردم زلزله زده با آن روبرو هستند و هزینه بی مسئولیتی مسئولین و تحمل شرایط تحمل ناپذیر آنجا برگرده مردمی است که از هر لحاظ تحت شدید ترین فشارها هستند.

ما ضمن عرض تسلیت به خانواده های جان باختگان و ابراز نگرانی از ادامه این وضعیت، مراتب خشم  و ناراحتی خود را از مسببین ادامه و تعمیق این فاجعه انسانی اعلام میداریم و فریادهای بیصدای همه کودکان را بگوش جهانیان خواهیم رساند.

به امید تحقق جهانی شایسته انسان.

“برای کودکان”-١۵مرداد١٣٩٧

 

گزارش جلسە هفتگی”برای کودکان”-پیرانشهر-شنبە ١٣مرداد١٣٩٧

ارائە گزارش کمکهای مردمی جمع آوری شده در ١٠روز گذشته، جهت اجرای پروژه شهر بازی پسوه، از سوی بینظیر مصطفی نژاد.

ارائه بحثی تحت عنوان”شادی برای کودکان”ازطرف شاشان داهیم (کارشناس ارشد مشاوره)، با این مضمون که بتوان در راستای گام برداشتن جهت تحقق یکی از اساسی ترین حقوق کودک که همانا شادی کردن و بازی است، بعنوان یک نهاد حامی و مدعی دفاع از حقوق کودک کارهایی را در دستور قرار داد و اجرایی نمود.

ارائه مقاله از سوی فایق رسولی (کارشناس علوم تربیتی)، تحت عنوان “مقایسه نظام آموزشی ایران با سایر کشورها (نمونه موردی ژاپن). این مقایسه برسه محور روش تدریس- محتوا و منابع درسی و نحوه ارزشیابی تحصیلی دانش آموزان صورت پذیرفت.

برنامه جلسه ی آینده:

١.تحلیل و بررسی لایحه حمایت از خانواده

٢.رشد جسمی و ذهنی کودک

جلسات هفتگی “برای کودکان”روزهای شنبه ازساعت ۶تا ٨در کافه کتاب اندیشه پیرانشهر برگذار خواهند شد و حضور برای کلیه علاقمندان به حوزه مسایل کودکان آزاد است.

 

زلزله کرمانشاه هنوز قربانی می گیرد

نویسنده: سمیرا حسینی

زلزله که خانه و کاشانه شان را ویران کرد، امید به زندگی در آنها هم زیر تلی از آوار دفن شد. هشت ماه از زلزله در برخی مناطق استان کرمانشاه گذشته است و هنوز خبرهای ناخوشایندی از این مناطق منتشر می شود. فقط در هفته گذشته چهار نفر در مناطق زلزله زده کرمانشاه دست به خودکشی زدند؛ پنج جوان که دو نفرشان نجات پیدا کردند و سه نفر دیگر جان خود را از دست دادند؛ موضوعی که کارشناسان آن را پدیده اختلال پس از حادثه دانسته و به همین دلیل حمایت های روحی و روانی پس از حادثه را مهم می دانند.

ایران و فریاد

جمعه گذشته بود که یک خواهر و برادر به نام ایران و فریاد در روستای بزمیرآباد کرمانشاه اقدام به خودکشی کردند که یکی از آنها جان سالم به در برد. پنج روز پیش از آن نیز مریم با سم و نوشین با شلیک گلوله اقدام به خودکشی کردند که هر دو جان خود را از دست دادند. «شرق» به دنبال انتشار این اخبار سعی کرد با خانواده این چهار جوان صحبت کند، اما افراد درجه یک آنها حاضر به گفت وگو نشدند؛ به همین دلیل با دیگر بستگان آنها تماس گرفتیم تا ماجرا را از زبان آنها بشنویم. یکی از بستگاه ایران و فریاد که نخواست نامش فاش شود، به «شرق» گفت: «جمعه گذشته بود که ایران با سم خودکشی کرد. ایران خیلی جوان بود. چهار سال قبل از زلزله پدر و مادرش را از دست داده بود و یک بار هم نامزدیش به هم خورده بود؛ برای همین همیشه برادرهایش او را سرزنش می کردند و تقریبا رابطه خوبی با او نداشتند. قبل از زلزله، شرایط روحی خوبی نداشت و با آمدن زلزله شرایط روحیش بدتر هم شد. بعد از زلزله همش می گفت کاش می مردم، زلزله روی او تاثیر گذاشته بود. بعد از زلزله باز هم نامزد کرد، اما نامزدیش به هم خورد. خانه او هم مثل همه ما تخریب شده بود و در کانکس زندگی می کرد. اون روز به جز ایران و یکی از زن داداش هاش، همه برای ملاقات به بیمارستان رفته بودند. ایران تو کانکس خودشون داشت خورشت درست می کرد و از زن داداشش خواست بره تو کانکس خودشون و برنج درست کنه. بعد از مدتی که از ایران خبری نمی شه، زن داداشش میره تو کانکس دنبالش می گرده و وقتی می بینه نیست، میره تو خونه شون که تخریب شده بود و می بینه ایران تو یکی از اتاق های خونه افتاده و نفس نمی کشه. سم خورده بود و مثل اینکه همون لحظه فوت کرده بود. بعد از این که خانواده اش از بیمارستان برمی گردند و برادر کوچیک ترش این صحنه رو می بینه، حالش خیلی بد میشه. برای همین بردنش داخل کانکس و خودشون برگشتن سر صحنه. وقتی برگشتن یکی از بچه های فامیل که داخل کانکس بود، اومد گفت فریاد هرچی قرص تو کانکس بود رو خورد. اینو که گفت رفتیم داخل کانکس دیدیم نزدیک ۴٠ تا قرص خورده. بردیمش بیمارستان، معده ا ش را شست وشو دادن، بهش سرم وصل کردن و خوشبختانه الان حالش بهتره». این را که می گوید، آه عمیقی می کشد و ادامه می دهد: «برای ایران مراسم هم نگرفتند و سر خاک به فامیلا گفتند مراسم ندارند و از آنها خواستند برای تسلیت به خونشون نریم. کلا تو این مناطق خیلی رو مسائل خودکشی حساس هستن. برای همین مراسمی براش نگرفتن. حتی اجازه ندادن مردم برن خونشون. اگر متوجه شوند من هم درباره این موضوع صحبت کردم، برام بد می شه». از او درباره شرایط روستا می پرسم؛ در پاسخ می گوید: «شرایط روستا خیلی بده. اصلا نمی شه با کسی دردودل کرد. مردای این روستا خیلی رو زن ها حساس هستند، حتی اجازه نمی دهند یک مرد به زن ها مشاوره بده. دو روز قبل از اینکه ایران خودکشی کنه، از طرف بهزیستی چندتا مشاور اومدن اینجا از ایران خواهش کردم برای مشاوره بیاد پیششون، اما نیومد. گفت شاید برادر هام از این کار ناراحت بشن. بعد از زلزله مشاور های زیادی به صورت خودجوش اومدن اینجا، چندبار هم رفت پیش اونا، اما فایده ای نداشت. ایران باید تحت درمان می بود، اما مشاور ها هم اینجا مستقر نبودند».

به گفته سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی، فشار های پس از زلزله مثل ازدست دادن بستگان، موقعیت های اقتصادی و همه شرایطی که پیش از حادثه داشتند، روی افراد تاثیر می گذارد. او دراین باره به «شرق» می گوید: «اگر افراد مهارت مقابله با مشکلات، استرس و هیجانات را آموزش ندیده باشند، دسترسی آنها به متخصصان و منابع اجتماعی محدود باشد و اطرافیانشان نیز مهارت لازم را در مواجهه با بحران نداشته باشند، آسیب پذیری افزایش پیدا می کند و اقدام به خودکشی در این شرایط غیرطبیعی نیست. ناامیدی از خروج از چنین شرایطی، فشار و استرس را در افراد حادثه دیده افزایش می دهد؛ به همین دلیل این افراد ممکن است دست به رفتارهایی مثل خودکشی بزنند و این فقط خاص زلزله کرمانشاه نیست. به همین خاطر افسردگی پس از حادثه همیشه در شرایط بحرانی مطرح می شود. زلزله بم هم همین طور بود، اما در آن زمان به دلیل نبود شبکه های اج تماعی، خیلی این اقدامات رسانه ای نمی شد. شاید بتوان گفت در زلزله کرمانشاه ارائه خدمات روانی به مناطق زلزله زده کمی منظم تر از بحران های پیش از آن بود و همچنان حمایت روانی از زلزله زدگان کرمانشاه انجام می شود و دستگاه ها در آنجا مستقر هستند، اما حجم و گستردگی مشکلات به حدی زیاد است که به نظر من باید میزان این حمایت ها هم از نظر کمّی و هم کیفی افزایش پیدا کند و باید استمرار داشته باشد. متاسفانه در شرایط این چنینی، در یک مقطع زمانی همه حضور پیدا می کنیم، اما به مرور زمان مسئله را رها می کنیم. موضوعی که باید به آن توجه داشت، استمرار این نوع حمایت هاست و نباید حمایت را محدود به بازه زمانی کوتاه و مقطعی کنیم. همچنان مددکاران در این مناطق حضور دارند. از روز اول در این مناطق حضور داشتند و همچنان در منطقه مستقر هستند؛ نه فقط بهزیستی بلکه مددکارهای ارگان های دیگر نیز در منطقه حضور دارند. از روز اول ما کسی را از تهران به منطقه اعزام نکردیم، به این خاطر که با شرایط فرهنگی مردم آنجا آگاه نبودند. به همین دلیل سعی کردیم از استان های هم جوار به آنجا نیرو اعزام کنیم؛ چون با زبان و فرهنگ مردم آن منطقه آشنا بودند».

شهاب آقاویسی، دهیار روستای بزمیرآباد، نیز در این باره به «شرق» می گوید: «اطلاعات دقیقی ندارم فقط شنیدم یک خواهر و برادر در روستای ما دست به خودکشی زده اند تا حالا کسی درخصوص زلزله خودکشی نکرده و این اولین مورد خودکشی در روستای ما بعد از وقوع زلزله است. فکر می کنم این دو جوان در خانواده خودشان مشکلاتی داشتند به همین دلیل دست به چنین اقدامی زده اند و خودکشی آنها ارتباطی با زلزله ندارد. پس از انتشار خبر مرگ این خواهر و برادر، فرماندار سرپل ذهاب در رسانه ها اعلام کرد وقوع خودکشی در شهرستان ارتباطی با زلزله ندارد و گفت: «خودکشی های صورت گرفته در شهرستان هیچ گونه ارتباطی با زلزله ندارد بنابراین رسانه های محلی به ویژه شبکه های اجتماعی از شایعه پراکنی در این باره و ارتباط دادن آن به مشکلات زلزله خودداری کنند. سه مورد خودکشی در دهستان های پشت تنگ و سرقلعه وجگیران به وقوع پیوسته که یک مورد از آن منجر به فوت شده است. یک خانم جوان به دلیل مشکلات شخصی و خانوادگی در روستای بزمیرآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان با استفاده از سموم دفع گیاهان هرز اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست می دهد. برادر خانمی که در اثر خودکشی فوت کرده نیز با دیدن صحنه خودکشی خواهر خود با استفاده از قرص های مختلف اقدام به خودکشی می کند که بلافاصله به بیمارستان انتقال یافته و تحت مداوا قرار می گیرد و پس از انجام اقدامات پزشکی و احیای موفق و کسب بهبودی با رضایت خود از بیمارستان مرخص می شود».

محبت جمالی نیا، با بیان اینکه مورد سوم خودکشی در روستای گردنو اتفاق افتاد است، ادامه داد: خانم جوانی در این روستا به خاطر مشکلات شخصی اقدام به خودکشی کرده که به موقع ایشان را به بیمارستان انتقال داده و تحت مداوا قرار می گیرد و خوشبختانه پزشکان بخش احیا جان این فرد را نجات می دهند و هم اکنون در بیمارستان شهدا سرپل ذهاب تحت مراقبت های ویژه قرار دارد. جمالی نیا خاطرنشان کرد: این سه مورد خودکشی به هیچ وجه ارتباطی به زلزله نداشته به طوری که دو نفر اهل بزمیرآباد در منزل مسکونی بازسازی شده خود سکونت داشتند.

  مریم و نوشین

مریم و نوشین که با هم دختردایی، دخترعمه بودند نیز پنج روز پیش از این خواهر و برادر اقدام به خودکشی کرده بودند. به گفته یکی از بستگان مریم که نخواست نامی از او آورده شود، مریم بعد از زلزله چند بار دست به خودکشی زده بود، اما خانواده اش نجاتش داده بودند اما آخرین بار قرص برنج خورد و دیگر کسی نتوانست او را نجات دهد. او در این باره به «شرق» می گوید: «بعد از زلزله نامزدی مریم به هم خورد. نامزدش بهش گفته بود با شرایطی که پیش اومده، نمی تونم باهات ازدواج کنم. پول ندارم، خونه ام تخریب شده، بعد هم نامزدیشو به هم زد. نمی دونم به این خاطر خودکشی کرده یا نه، اما شرایط روحیش خوب نبود. نوشین هم بعد از اینکه خبر مرگ مریم رو می شنوه با اسلحه خودکشی می کنه. نوشین فقط ١٧سالش بود تو روستای مصطفی بگ زندگی می کردند. اینجا چون نزدیک به مرزه همه تو خونه هاشون اسلحه دارند. نوشین هم اسلحه خودشون رو برداشته بود و خودش رو کشت. اون روز کسی خونه نبود مادربزرگش که صدای شلیک می شنوه متوجه می شه نوشین خودکشی کرده. به خانواده مریم و نوشین گفتن حق ندارین با کسی مصاحبه کنین برای همین اونا با کسی حرف نمی زنن». یک روز پس از انتشار خبر مرگ این دو دختر جوان فرماندار سرپل ذهاب این اخبار را کذب دانست و در گفت وگو با مهر گفت: «این خبر که در فضای مجازی و برخی رسانه ها منتشر شده است، صحت ندارد. در این راستا از نهادهای ذی ربط در شهرستان سرپل ذهاب استعلام گرفته شده که به هیچ عنوان این خبر تای ید نشد. به گفته سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، نمی توان گفت اقدام به خودکشی در چنین شرایطی ارتباطی با زلزله ندارد. او در این باره می گوید: «برخی از حوادث می توانند زمینه های روانی ای که پیش از وقوع حادثه وجود داشته است را تشدید کند تا فرد پس از حادثه دست به چنین اقدام هایی بزند. فردی که دست به خودکشی می زند به دلیل یک اتفاق این چنینی کاری نمی کند، بلکه مجموعه ای از عوامل دست به دست هم می دهند تا فرد چنین تصمیمی بگیرد. پس از حوادثی مانند زلزله شاهد پدیده اختلال پس از حادثه هستیم که یکی از پیامدهای آن اقدام به خودکشی است. شاید به همین دلیل است که بحث حمایت های روحی و روانی پس از بلایایی مثل زلزله باید جدی گرفته شود». او در ادامه می افزاید: «هرچقدر افراد از پیش مهارت های بیشتری داشته و آموزش دیده باشند و توانمندی آنها برای حل بحران بیشتر باشد، طبیعتا در چنین شرایطی کمتر آسیب می بینند. مهم ترین کار این است که ما بستر را برای حمایت روانی و اجتماعی از این افراد با توجه به شرایط فرهنگی آنها فراهم کنیم و دسترسی آنها به منابع اجتماعی افزایش پیدا کند، خودشان در برنامه ها مشارکت داشته باشند و امنیت آنها در این شرایط حفظ شود، افرادی که های ریسک تر هستند، شناسایی شوند و به موقع خدمات لازم را دریافت کنند اینها می تواند کمک کند کمتر شاهد چنین رفتار هایی باشیم».

 

 

 

 

در ادامه اعتراضات کارگران گروه فولاد ارومیه، این کارگران بار دیگر مقابل استانداری رژیم تجمع کردند.

کارکنان گروه فولاد اورمیه در اعتراض به عدم پرداخت یک سال مطالباتشان مقابل استانداری تجمع اعتراضی برگزار کردند.کارگران گروه صنعتی فولاد ارومیه در ماههای گذشته نیز چندین بار مقابل استانداری رژیم تجمع کرده اند. اخراج کارکنان، حقوق معوقه و بیمه عمده‌ترین مشکلات مطرح شده توسط کارگران به شمار می‌رود.

 

کرمانشاه ؛ ١۵مرداد٩٧

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری منطقه ٢ در شهرداری مرکز در اعتراض به پایین بودن حقوق و دستمزدهایشان و پرداخت نکردن حقوق ها

 

عثمان مزین و مازیار طاطایی وکالت رامین‌ حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام را برعهده گرفتند.

بنا به درخواست خانواده حسین‌پناهی، عثمان مزین و مازیار طاطایی وکالت رامین‌ حسین‌پناهی، زندانی سیاسی  محکوم به اعدام را برعهده گرفتند و با او در زندان مرکزی سنندج دیدار کردند. حسین احمدی‌نیاز، وکیل پرونده این زندانی سیاسی در این رابطه اعلام کرده است: “مازیار طاطایی و عثمان مزین به تیم وکلای رامین حسین‌پناهی پیوستند تا منبعد به صورت گروه وکلای رامین حسین‌پناهی امر دفاع از ایشان را انجام دهیم.” او می‌افزاید: “امیدوارم ما سه وکیل عدلیه بتوانیم امر دفاع از رامین را به بهترین شکل ادامه دهیم و در آتیه شاهد نجات‌بخشی او از زیر چوبه‌ دار اعدام باشیم.”

 

دستگیری در اشنویه

طی چند روز گذشته، نیروهای اطلاعاتی چهار نفر به نام‌های “کامل احمدی” اهل روستای “حسن نوران”، “مقدیر محمودزاده” اهل روستای “سینگان”، “ابوبکر میناپاک” اهل روستای “سوجه” و “طیب بامروت” اهل روستای “سینگان” را بازداشت کرده‌اند.  این افراد توسط نیروهای اطلاعاتی وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

و سیزدهم مردادماه، دو نفر به نام‌های “یوسف احمدی” اهل روستای “تاچین‌آباد” اشنویه و “کوروش عزیزی”  اهل اشنویه توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت گردیدند.

 

دستگیری در کامیاران

“رحیم خاطری” توسط نیروهای لباس شخصی (مزدوران محلی) به اتهام “عضویت و همکاری با احزاب  اپوزیسیون حکومت ایران”  در روستای “شیروانه” بازداشت شد.

 

دستگیری در مریوان

روز دوشنبه هشتم مردادماه، “عثمان دلاویز” اهل روستای “گویز کویره”، “اکبر صمدی” اهل مریوان و “محمد کرمی” اهل “گویزه کویره”  توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی بازداشت و از سرنوشت آنان اطلاعی در دسترس نیست. “اکبر صمدی” در چهار راه “بایوه” مریوان توسط نیروهای اطلاعاتی ربوده شده و “محمد کرمی” در منزل شخصی بازداشت شده است.

بازداشت های  گسترده ای در  روستاهای “گویزه کویره”، “چور و ننه”، “دری” و شیخه کویره” در چئد روز گذشته  توسط نیروهای انتظامی و اطلاعات جمهوری اسلامی انجام شده.

 

ایسکرا ۹۴۸

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com