نسان نودینیان
تلاش دستگاههای امنیتی و سپاه برای جلوگیری از اعتصاب بازاریان در شهرهای کردستان
چهارشنبه, ۱۶ام آبان, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

اخیرا؛ دستگاههای امنیتی و سپاه، اتحادیه های اصناف سنندج و سایر شهرستانها را واداشته اند که پیامک را برای اعضای خود فرستاده و از آنها بخواهند که از دست زدن به هرگونه اعتصابی خودداری کنند. متن پیامک بدین قرار است: “همگاران گرامی. با سلام و خسته نباشیدجهت رفاه حال همشهریان گرامی از تعطیلی محل کسب خود در موارد غیر قانونی خودداری، ضمن پایبندی به (قانون ٢٩ ق. ن. ص) در جهت برقراری نظم عمومی با این اتحادیه همکاریهای لازم را معمول بدارید!”

 

کردستان ایران در چند ماه گذشته آزمون های اعتراضی قدرتمند در اشکال راه پیمایی، تظاهرات و اعتصابات مداوم را تجربه کرده است. در تعدادی از اعتراض ها و اعتصابات پیکر حکومت اسلامی بلرزه درآمد.

توسل  دستگاه های امنیتی حکومت اسلامی به  اتحادیه های اصناف سنندج و دیگر شهرها و وادار کردن آنها به ارسال پیامک دیکته شده شان، مسخره بازی و بازی احمقانه ای بیش نیست. اعتصابات چند ماه گذشته بر متن شرایط سیاسی و اعترضی سراسری با قدرتمندی تمام اتجام شده. قدرت مردم از اعتصابات و اعتراضات چند ماه گذشته و مبارزات سراسری نشات کرفته است.

اعتراض و اعتصاب ادامه دارد. معلمان در ده ها شهر و روستا با قدرتمندی تمام از اعتصابات ٢٢ و ٢٣ مهرماه استقبال کردند. از اعتصاب عمومی بازار در شهرهای کردستان وسیعا استقبال شد.

در کردستان ما شاهد تحولات مهم سیاسی و اعتراضی هستیم. اعتصات و راه پیمایی و مبارزه علیه گرانی و بیکاری در جریان است. مردم شهرهای بانه، جوانرود، مریوان، سقز و پیرانشهر  در روزهای ٢۶ و ٢٧ فروردین٩٧مغازه ها را در اعتراض به بستن مرزها تعطیل کردند، اعتصاب حدود یک ماه ادامه داشت.  علاوه بر اعتصاب عمومی، مردم شهرهای بانه، مریوان و سقز دست به راهپیمایی در شهر زدند و به فقر و بیکاری اعتراض کردند. درجریان اعتصاب شهرها در فروردین و اردیبهشت ماه  در جوانرود،  بانه، پاوه، مریوان و سقز مردم با پهن کردن سفره های خالی در خیابان به شیوه ای سمبلیک صدای اعتراض خود را علیه فقر و بیکاری اعلام کردند. در روز۴ اردیبهشت ماه مردم شهر و روستاهای مریوان با شرکت و حمایت وسیع مردم و فعالین اجتماعی مراسم با شکوه و رادیکال ــ اعتراضی را در گرامیداشت جانباختگان آتش سوزی اطراف مریوان را برپا کردند. در ٩ شهریور ما شاهد کوه پیمایی صدها نفر از مردم شهر سنندج و با شرکت وسیع فعالین کارگری، فعالین زیست محیطی بودیم. و در ٢١ شهریور اعتصاب پیروزمند مردم کردستان علیه اعدام و خشونت میلیتاریزمی را ما شاهد هستیم. تمامی این فاکتورها نشاندهنده فضای سیاسی و شرایط اعتراضی غالب در جامعه است. و اینکه جامعه کردستان برای آزادی و رفاه و همگام با مردم در سطح سراسری علیه گرانی و دیکتاتوری و فساد در حال مبارزه است.

صفوف مردم علیه حکومت اسلامی متحدانه تر از همیشه به میدان آمده است. حکومت اسلامی در کردستان جایگاهی در میان مردم نداشته و ندارد.

پیامک های مسخره سپاه پاسداران دستاوردی برای دستگاه های امنیتی و سپاه پاسداران نخواهد داشت. بکاربدستان وابسته بحکومت اسلامی در اصناف  توصیه میکنیم دست از مسخره بازی ارسال پیامک بردارند.

 نسان نودینیان

١۵ آبان ١٣٩٧

۶ نوامبر ٢٠١٨

 

ایسکرا ۹۶۱

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com