نسان نودینیان
نقده نفرت قومی ـ مذهبی دوران سپری شده! یا خطری در دست مشترک قومپرستان و جمهوری اسلامی!؟
چهارشنبه, ۳۰ام آذر, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

در اخبار  چند هفته گذشته بحث تشدید تفرقه توسط عوامل جمموی اسلامی در نقده دیده میشود. خبر تشدید تفرقه برای مردم نقده  تهدیدی جدی است. اما جلوگیری از تفرقه قومی امکان پذیر،  و قابل خنثی شدن به نفع حقوق یکسان و برابر ساکنین شهر نقده و روستاها است.

بستر اصلی دامن زدن تفرقه قومی جمهوری اسلامی است. در نقده سپاه پاسداران همه کاره است و “مدیریت” شهر را بعهده دارد، تحت فرماندهی و “مدیریت” تعدادی جنایتکار اسلامی در نهادهای نظامی و شورای شهر توسط سپاه پاسدران زندگی مردم در کنترل پلیسی است، هم سرنوشتی و حقوق برابر ساکنین این شهر با تهدید و نمایش های مذهبی ــ قومی رقم میخورد.

نزدیک به ۴ دهه قبل مردم شهر نقده جنگ قومی ــ مذهبی در این شهر را تجربه کرده اند. ملاحسنی با حمایت فرماندهی ارتش «سرهنگ قاتل ظهیرنژاد» به شهر نقده که تحت کنترل نیروهای حزب دمکرات  کردستان ایران بود حمله کرد. ٣١ فروردین ماه سال ١٣۵٨جنگی حونین شروع شد که تحرک عرق ملی و ناسیونالیستی با تحریک مزخرفات مذهبی آتش این درگیری را خونین کرد.

از آندوره بیش از ۴دهه سپری شده، ترکیب جمعیتی و نسلی شهر هم تغییرات دگرگون کننده ای داشته است. احزاب اپوریسیون و مخالف چمهوری اسلامی از این منطفه دور شده اند، آنچیزی که ماندگار شده و آتش تحرک قومی ـ مذهبی را خاموش  نکرده اند حضور فعال  عناصر جمهوری اسلامی در این شهر هستند.

جایگزینی حق شهروندی مساوی برای ساکنین شهر نقده با منصوب کردن ساکنین این شهر به کردهای اهل تسنن و آذری های اهل تشیع آتش زیرخاکستر دامن زدن بتفرقه قومی و نژاد پرستی است. مردم این شهر سال ها متمادی و طولانی است که با هم بدون تفاوت های قومی ــ مذهبی  زندگی مشترک را تجربه کرده اند.

با حضور نکبتبار و خونین جمهوری اسلامی در مناطق نقده و اشنویه آتش تفرقه و تفرت قومی ــ مذهبی افروخته شد. “چمران” قاتل و جنایتکار حرفه ای و نماینده خمینی جنایتکار برای نهادینه کردن تفرقه قومی از روز اول ورودش به نقده تز «نقده دروازه آذربایجان» است را مطرح و عملا مرزهای ساکنین کرد زبان و ترک زبان را با این گفتمان تشدید کرد که حاصل این گفتمان جنگ نقده و حمله عوامل جنایتکار ملاحسنی به مردم در این مناطق، قتل عام مردم قارنا و قلاتان و ده ها درگیری نظامی و خونین دیگر.

اخیرا توسط سه نفر از اعضای “شورای” شهر نقده وابسته به سپاه پاسداران تعدادی از مجسمه های نمادین نرک های آذری در میادین اصلی شهر نصب شده است. این اقدام تحریک آمیز عناصر شورای شهر با حمایت سپاه پاسداران انجام شده که موجبات نارضایتی و اعتراض بحش های بیشتری از ساکنین شهر را فراهم کرده است.

تبدیل ساکنین شهر مردمان اهل تشیع و مردمان اهل تسنن عامل اصلی تفرقه قومی است.  تا زمانیکه مذهب و اسلام سیاسی در حاکمیت است، ملاحسنی ها و اوباش اسلامی اداره امور شهر و جامعه را در دست دارند و ساکنین شهر نقده بر مبنای مذهب (شیعی و یا سنی) تقسیم میشوند، تفرقه قومی بالقوه تهدیدی جدی است.

سیاست و گفتمان های ارتجاعی نفرت  قومی ــ مذهبی را باید کنار زد.  اکثریت قریب به اتفاق ساکنین شهر و روستهاهای نقده  مخالف وجود نظام اسلامی هستند. سرنگونی طلبی نیروی جدی جامعه است. مخالفت با سیاستهای جمهوری اسلامی، اعتراض و نارضایتی عمومی است. شهرها به کانون میارزه برای تامین معیشت و مبارزه برای رفاه و حقوق مناسب و تامین زندگی بالای خط فقر درآمده است. به هر درجه شعارهای همه گیر رفاهی و امنیت جانی و شغلی بیشتر میشود، عرصه تحرک برای تفرقه قومی ــ مذهبی و ناسیونالیستی محدود میشود.

اقدامات عناصر شورای شهر و سپاه پاسدارن با گذاشتن مجسمه های نمادین اقدامی آگاهانه برای ایجاد اغتشاش و درگیری درون جامعه شهری نقده است. نسل جوان امروز میتواند با پتانسیل بالایی علیه این نوع اقدامات دخالت کند. ابتکارات اجتماعی،  فعالیتهای مدنی  و اجتماعی عرصه های کارساز نزدیک شدن و همسرنوشت شدن ساکنین شهر نقده است.

سعادت و خوشبختی جامعه ما برای دستیابی به امنیت و خوشبختی در گرو سرنگونی رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی است.

در غیاب یک رژیم استبداد مذهیی که ساکنین شهر و روستها را به قومی و مذهبی تقسیم میکند، مردم خوشبخت و با عزت و کرامت انسانی مناسبات خودشان را نتظیم میکنند.

 

٣٠ آذر ١٣٩۵

٢٠ دسامبر ٢٠١۶

 

ایسکرا  ۸۶۳

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com