حسن صالحی
دخیل بستن به کورش درد مردم را دوا نمی کند!
شنبه, ۷ام آبان, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

تجمع هزاران نفر در منطقه پاسارگاد شیراز و در اطراف مقبره کورش بنیانگذار و اولین شاه هخامنشی اگر بخواهد چیزی را نشان بدهد در غلطیدن بخشی از مردم به ورطه ناسیونالیسم بعنوان مفری برای خلاصی از اسلامیت جامعه است. گزینه ای که نه فقط به آزادی مردم منجر نمی شود بلکه سر مردم را با حلوای “وطن” شیره خواهد مالید و منجر به تدوام اسارت  آنها خواهد شد.

نفرت از جمهوری اسلامی نباید ما را به آنجا برساند که مذهب را از در بیرون بیاندازیم و در عوض ناسیونالیسم و قومی گری را از پنجره وارد کنیم. این خواست قلبی مردم نیست. این انتخابی است که ناسیونالیسم عطمت طلب ایرانی بهمراه بخشی از ملی- اسلامی “معتدل” شده در مقابل مردم می گذارند تا آنها را از اهداف و خواستهای انسانی شان دور کنند و بساط ظلم و ستم طبقات دارا را حفظ نمایند.

دخیل بستن به کورش که سالها پیش زندگی می کرده است، صرفنظر از هر ارزیابی ای که از عملکرد وی داشته باشیم، دردی از مردم دوا نمی کند. قهرمانهای امروز جامعه ایران ندا آقا سلطانها هستند که در راه آزادی جان خود را از دست دادند. قهرمانهای جامعه امروز ایران زنان، معلمان و پرستاران و کارگرانی هستند که هر روز برای حقوق انسانی خود تلاش می کنند و از زندان و شلاق هراسی ندارند. این نیرو را ارج بگذاریم که در جنگ با جمهوری اسلامی قصد ساختن یک جامعه انسانی را دارد. هدفش انسانیت جامعه است. به هر انسانی چه در کردستان، بلوچستان و خوزستان باشد، زن و یا مرد باشد، سیاه و یا سفید باشد بعنوان انسان و شهروندان متساوی الحقوق جامعه نگاه می کند.

کورش دوای آلام و رنج مردم ایران نیست. اما جریانی که کورش را علم می کند که به مردم “هویت” ببخشد در واقع سمی تولید کرده که با آن مردم را از هویت انسانی شان تهی کند. اینبار دیگر نباید اجازه دهیم که  به جای دیدن “عکس خمینی در ماه” عده ای پیدا شوند و ما را “با دیدن عکس کورش در ماه” سرگرم کنند.   

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

2 پاسخ به “دخیل بستن به کورش درد مردم را دوا نمی کند!”

  1. علی رضا عبادی گفت:

    این بهترین گزینه است در ایران برای مخالفت با حاکمیت مذهبی چرا که نمی توانند تو را کمونیست یا بهائی یا صیهونیست بخوانند. زیر این پوشش میشود به رژیم دهن کجی کرد. آیا این حق مردمان زیر تیغ داعش است یا نه؟

  2. حسن صالحی گفت:

    آقای عبادی عزیز، حتما مردمانی “روز کورش” را بهانه ای برای نشان دادن اعتراض خود به جمهوری اسلامی کرده اند. ولی نکته من این بوده و هست که “کورش” یک پروژه سیاسی است و نباید به دامش افتاد. پشت این پروژه ناسیونالیست های عظمت طلب ایرانی قرار دارند که اگر آنها را افسار نزنی ایران را به یک یوگسلاوی دیگر تبدیل می کنند و از طرف کسانی چون احمدی نژاد و مشایی قرار دارند که چون کفگیر اسلامیت نطام به ته دیگ خورده است حالا می خواهند با چسبیدن به هویت ملی برای این رژیم عمر بیشتر بخرند. دامن زدن به احساسات ناسیونالیستی و نژادپرستانه نه فقط به اتحاد بیشتر مردم برای سرنگونی جمهوری اسلامی منجر نمی شود بلکه نفاق قومی میان مردم می شود. بالاخره آدم هر چقدر نیت خیر هم داشته باشد کسانی دیگری سوار این موج شده اند و جمعیت را به آنجایی که می خواهند هدایت می کنند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com