حسن صالحی
درباره مرگ فیدل کاسترو
شنبه, ۵ام آذر, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

فیدل کاسترو درگذشت. او با جنبش چریکی مورد حمایت مردم قدرت را به دست گرفت و حکومت دست نشانده دولت آمریکا را در اواخر دهه پنجاه میلادی سرنگون کرد. حکومت کوبا بعد از به قدرت رسیدن فیدل کاسترو سوسیالیستی و یا کمونیستی نبود. خود او حتی در ابتدا چنین ادعایی را رد می کرد. انقلابی که در کوبا رخ داد می خواست رفرمهایی را به نفع مردم آن کشور انجام دهد. اما با کارشکنی ها و توطئه های متعدد دولت آمریکا برای سرنگونی حکومت جدید کوبا روبرو شد. آمریکا تحریمهای اقتصادی شدیدی را علیه کوبا اعمال کرد که تا به امروز هم ادامه داشته است. هدف این اقدامات دولت امریکا فقط متوجه کوبا نبود. مخالفتش با نفس اعمال قدرت و انقلاب مردمی بود که منافع کاپیتالیستی او را به چالش کشیده بودند.
دولت کوبا برای گریز از پیامدهایی ویران کننده تحریم اقتصادی به بلوک شوروی که به اسم کمونیسم شناخته شده بود روی آورد. به این ترتیب دولت کوبا توانست علیرغم فشار های دولت آمریکا سر پا بماند و رفرمهایی را منجمله در زمینه آموزش و بهداشت مردم کوبا انجام دهد.
در زمینه آنچه “رعایت حقوق بشر” نامیده می شود، پرونده دولت کوبا خرابتر از دولت آمریکا و یا دولت‌های مورد حمایت آمریکا نبود. ریاکاری و دروغ دنیای سرمایه داری باعث ‌شده است که حکومت‌های ارتجاعی نظیر عراق و افغانستان را حکومت‌های “دمکراتیک” نام بگذارند و فیدل کاسترو را دیکتاتور. یک دوجین دولت‌هایی ارتجاعی نظیر عربستان سعودی را “دوست و یار نزدیک غرب” بدانند و حکومت کوبا را دیکتاتور.
مدینه فاصله ای که غرب در مقابل مردم کوبا قرار می دهد یعنی سرمایه داری مبتنی بر بازار آزاد برای مردمان بسیاری از کشورهای جهان چیزی جز فقر و بدتر شدن شرایط زندگی شان به همراه نداشته است. این مدل مدتهاست به گل نشسته شده است و شکست و بحرانش محرز شده است.
مردم کوبا به نظامی نیاز دارند که بتواند به خواستهایی که آنها برایش انقلاب کردند بطور کامل جامه عمل بپوشاند. چه در زمینه آزادیهای سیاسی و چه در حوزه اقتصادی و فقر زدایی و برقراری عدالت اجتماعی.

حسن صالحی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com