شهاب بهرامی
پیروزی “مینی ترامپ” در انتخابات برزیل
شنبه, ۱۲ام آبان, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل، روز یکشنبه بیست و هشتم اکتبر با پیروزی قابل پیش بینیِ  “ژائیر بولسونارو” میلیونر شصت و سه ساله و نماینده راست افراطی از حزب سوسیال لیبرال پایان یافت. در این کارزار انتخاباتی، رقیب اصلی وی “فرناندو حداد” از حزب سوسیالیست با آرای چهل و پنج درصد، مغلوب اصلی این نمایش رقابتی بود. بولسونارو پس از اعلام نتایج آراء گفت من با اتکا به انجیل و قانون اساسی برزیل حکومت را بدست خواهم گرفت و تاکید کرد که این ماموریت را خداوند به وی هدیه داده است.

پس از پیروزی ایشان، رهبران محافظه کار و راست افراطی، مانند ترامپ، سالوینی از ایتالیا، ماکری رئیس جمهور محافظه کار آرژانتین، جزو اولین کسانی بودند که زودتر از دیگران شادمانی  خویش را ابراز نموده و پیام تبریک فرستادند. رئیس جمهور آینده برزیل که کار خود را از ژانویه سال جدید آغاز خواهد کرد قبلا سروانارتش و یک کاتولیک خشک مغز بوده که دو سال پیش به کلیسای آنجلیستهای پروتستان پیوست. مقر و مرکز اصلی آنجلیستهایا همان مسیحیان اولترا راست و فاشیست در امریکا است و اینان جزو بزرگترین حامیان دونالد ترامپ بشمار می ایند.

بولسونارو در مقایسه با دیگر همتایانش مانند سران مجارستان، اتریش، لهستان و حتی ترامپ، شاید آدمی رک گوتر و مصمم تر بنظر برسد. سخنان نژاد پرستانه، زن ستیزانه و ضد همجنسگرایانه وی نامبرده را به ترامپ برزیل ملقب کرده است. این موجود کف به دهان آورده راست افراطی  بعد از  قطعی شدن پیروزی اش  گفت “زمان لاس زدن با سوسیالیسمِ، کمونیسم، پوپولیسم و چپ های افراطی به پایان رسیده است” و در یکی از شعارهای انتخاباتی اش گفته بود “باید به چهل یا پنجاه سال پیشیعنی به سالهای دهه شصت تا هشتاد میلادی بر گردیم یعنی به دوران دیکتاتوری نظامی که دهها هزار نفر از فعالین کارگری و سوسیالیست و کمونیست، معدوم و سر به نیست شدند. وی درعین حال از نوعی پاکسازی نام برده که “این کشور هرگز به خود ندیده است”. در مورد جنبشهای وسیع بیخانمان ها و بی زمین ها می گوید با آنها مانند تروریست ها رفتار خواهیم کرد. او همچنین قول ممنوعیت سقط جنین و کم کردن مالیات ثروتمندان را داده است. الکساندر بوش، خبرنگار “دویچه وله” در این باره می گوید، “آنچه او می گوید را می توان مو به مو با سخنان هیتلریکی دانست”.

برزیل به عنوان بزرگترین اقتصاد آمریکای جنوبی مدتها است که با بحرانهای عمیق سیاسی و اقتصادی روبرو است. بدهی و کسری بودجه صدها میلیارد دلاری دولت، فقر و فحشا، زاغه نشینی و عدم امنیت اجتماعی درگیری های مسلحانهُ روزانه که سالی بیش از شصت هزار نفر قربانی می گیرد تنها تصویر کوچکی از پانورامای جامعه به قهقرا سوق داده شدهُ برزیل است که زندگی ده ها میلیون نفر را زیر چنبره خویش به نابودی می کشاند.

تجربه نشان داده طی حداقل پنجاه سال گذشته هیچکدام از جناحهای بورژوازی در پارلمان، چه جناح چپش مانند احزاب سوسیالیستی رنگ و وا رنگ و چه احزاب راست میانهیا افراطی در برزیل نه خواسته و نه توانسته اند قدمی در جهت بهبود رفاه، آسایش و معیشت مردم بردارند. در کنار اینها دیکته شدن سیاستهای  مخرب ریاضت اقتصادی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و وجود کارتلهای قدرتمند آمریکایی و چند ملیتی بهمراه اژدهای گرسنه بانکی، باقیمانده تتمه جان کارگران و اقشار فقیر و تهیدست جامعه را نیز مکیده اند. در چنین شرایطی قیام و شورش گرسنگان و انقلاب بردگان امری محتوم است. و سر بلند کردن افراط گری و فاشیسم از جبهه ارتجاع نیز کاملا قابل پیش بینی است. دقیقا به همین خاطر است که بورژوازی در چنین مقاطعی کنترل دستگاه عریض و طویل بوروکراسی دولتی و نیرو های سرکوب گرش را به کسانی می سپارد که  برای نجات سرمایه داری از جنس مرغوب هیتلری باشند. ترامپ و مینی ترامپ برزیلی فعلا مدعیان اصلی و جدی این عرصه اند.

اینکه این جست و خیز راست افراطی چه قربانیانی از مردم بگیرد به تقابل طبقاتی بستگی دارد. اما شکست آنها در شرایطی که کل سرمایه داری در بن بست و بحران قرار دارد محتوم است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com