شيوا محبوبى
حریم خصوصى زندگى زنان در ایران; از یک دختر کوچک تا یک زن بزرگسال
دوشنبه, ۳ام آذر, ۱۳۹۳  
اشتراک گذاری

حفظ حریم خصوصى فرد  در بسیارى از جوامع  پیشرفته  به رسمیت شناخته شده است; هر چند که در همین جوامع پیشرفته نیز دستگاه  سیستم حاکم  راههایى براى تجسس در زندگى خصوصى مردم پیدا میکند اما این امر  که  فرد محق است در امور زندگی خصوصی خود استقلال داشته باشد کم و بیش تثبیت شده است و فرد تا حدودى در زندگیش حق انتخاب و در نتیجه توانایى کنترل زندگیش را دارد.  کما اینکه در قوانین بین المللى  رعایت حریم خصوصی  جزو حقوق اولیه هر فردى میباشد اما در کشورهاى مختلف بستگى به نوع حکومتی  که سر کار است حد و حدود و تعریف  حریم خصوصی متغیر بوده و در برخی کشورها   حریم خصوصی فرد وجود خارجی ندارد.  حریم خصوصی  براى شما چه مفهومی دارد؟ حق انتخاب در زندگی خصوصیتان چه جایگاهی دارد؟

 

برخوردارى از قلمرو  خصوصى و حق انتخاب اینکه چه کسى اجازه دارد وارد این قلمرو بشود یا نه  به نوعی به تقویت  اعتماد بنفس و سلامت روانى فرد کمک کرده  و اجازه میدهد فرد احساس اختیار و قدرت کرده و به  شکوفایى خلاقیت و شخصیت او کمک میکند.  معمولا فردى که انتخابى در زندگى ندارد عملا لحظه به لحظه زندگیش, بدون اینکه حتى خودش متوجه باشد , مملو از اضطراب آشکار و نهفته بوده و کم کم احساس قدرت و استقلال از او گرفته میشود. این عدم انتخاب در تمام سطوح زندگى از روابط خانوادگى  و دوستى گرفته تا دخالتگرى در وضعیت جامعه خود را نشان میدهد.  معمولا در کشورهایى که حتى به طور نسبى حریم خصوصى رعایت میشود فرد  امکان این رادارد که  در صورت تعرض به حقوقش  به قانون پناه برده و از تعرض کننده شکایت کند و  با امکاناتى که در آن جامعه موجود است مقابل متعرض بیاستد و اعتماد بنفس و اختیار زندگیش را مجددا به دست بیاورد.  سئوال اینست که چه اتفاقى میافتد اگر این فرد در جامعه اى زندگى کند که نه تنها قانون حمایتش نمیکند بلکه  حمله به حریم خصوصى قانونى بوده و این تعرض از سوى سیستم حاکمه به او تحمیل شود؟   چه فاکتورهاى دیگرى میتواند به او  اعتماد بنفس و قدرت  مقابله با متعرض را بدهد؟

 

حمله و تجاوز به حریم خصوصى  یک فرد در جامعه توسط یک حکومت کاملا هدفمند است. ندادن انتخاب به فرد در یک جامعه  در واقع محروم کردن او از داشتن کنترل بر زندگى خود و مناسبات جامعه است.   به وضعیت زنان در ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامى و قانونهاى ” نهى از منکر و امر به معروفشان ” نگاهى  بیاندازید. خشونت علیه زنان  در ایران کاملا قانونیست وبرایش هر روز لایحه و دستور عمل تصویب و اجرا میکنند.   زنى که زندگى و بودنش مرتبا و در تمام مراحل مورد حمله قرار گرفته است امکانى براى شکایت و یا اخذ حمایت ندارد.  اگر دقیقتر به  قوانین ضد زن در ایران نگاه کنیم  متوجه میشویم که حمله به  حریم خصوصى زن در ایران از همان بدو تولدش و در بسیاری از مواقع حتى  زمانى که هنوز به دنیا نیامده است شروع میشود.

 

اجازه بدهید بسیار مختصر به  یک مثال عمومى نگاهى بیاندازیم. در اکثر مواقع  دخترى که در زمان  حاکمیت این رژیم بدنیا میاید از همان زمانى که در رحم مادرش است  زندگى چند روزه یا چند ماهه اش عملا مورد حمله قوانین اسلامى قرار میگیرد. مادرش به عنوان یک زن جوان باید مواظب باشد که براى مثال  چگونه لباس بپوشد و  رفتار کند که مورد حمله و دستگیرى و توهین مامورین رژیم  در اماکن عمومی  قرار نگیرد. ترس و وحشت و نداشتن حق انتخاب در زندگى روزمره  این مادر نهادینه میشود. از لحاظ فیزیولوژیکى   اضطرابهاى ناشى از وضعیت موجودش اتوماتیک به کودکى که هنوز متولد نشده است  منتقل شده, با رشد جنین تداخل پیدا میکند و تاثیرات منفى در شکل گیرى شخصیت این کودک بوجود میاورد. طبعا این در مورد کودکان پسر نیز صادق میباشد اما تفاوتش اینست که  دختر  عملا  از بدو تولد همان محدود اختیارات پسر را هم ندارد و به همین دلیل اضطرابش ادامه پیدا میکند. به مرور که این دختر کوچک   بزرگ میشود شاهد بیحقوقى مادر است و احتمالا از همان موقع احساس میکند که نمیتواند مادرش را از یورش حفظ کند و عملا کنترلى  بر سلامت روحى روانى مادرش  و در نتیجه خودش ندارد و در ذهن کوچکش  احساس بی قدرتى و در ماندگى  میکند. این دختر بزرگ میشود و به کلاس اول میرود  و اولین ضربه به او اینست که قانون به او دستور میدهد که  باید حجاب بپوشد و او را از همان کودکی در یک زندان متحرک قرار داده و حق انتخاب پوشش که جزو اپتدایى ترین حقوق است  را از او میگیرند. این دختر کوچک در پروسه بزرگ شدنش بیحقوقى هاى  بیشترى  را تجربه میکند. براى مثال او حق ندارد هر رشته تحصیلى که دلش میخواهد انتخاب کند, حق ندارد هر نوع لباسى یا آرایشى که مایل است بپوشد, حق ندارد هر جا که دوست دارد مسافرت کند,  حق ندارد همسرش را انتخاب کند, وقتى به او تجاوز میشود حق ندارد شکایت کند و یا از خود دفاع کند, حق ندارد طلاق بگیرد, حق ندارد….. این دختر که اکنون زن بزرگسالیست تمام زندگیش را برایش انتخاب کرده اند. براى این زن حق انتخاب و حریم خصوصى معناى واقعى ندارد چرا که هرگز در زندگى تجربه اش نکرده است.

 

نکته مهم و قابل توجه در رابطه با وضعیت ایران اینست که دختر کوچکى که در بالا اشاره کردم  در عین حال که شاهد بیحقوقى مادرش است و ناامیدى و عدم حق انتخاب را از همان سنین کودکى تجربه میکند , شاهد این نیز هست که مادرش با پاسداران مقابله کرده و در ملا عام  از حق انتخاب پوشش خود دفاع میکنند,  در کوریدورهاى بیدادگاههاى رژیم حق طلاق را مطالبه میکنند وحق و حقوقش را با چنگ و دندان به دست میاورد. این دختر کوچک یاد میگیرد که میتواند قربانى نمانده و با مبارزه اش فرد یا حکومتى را که به سطوح مختلف زندگیش تعرض میکند به عقب براند. یاد میگیرد که  زن بودن در ایران به معنى سکوت و تبعیت نیست  بلکه به معنى  مبارزه روزمره براى حق انتخاب است.  یاد میگیرد که تنها راه این است که منزلت انسانىیش را حفظ کرده و کنترل زندگیش را خود به دست بگیرد, اینست که مانند مادر و عمه و خاله اش مبارزه کند. یاد میگیرد به رسمیت شناختن حریم خصوصى زندگیش را به رژیم تحمیل کند.

 

این دختر کوچک که حال زن بزرگسالى شده است رژیم و قوانین ضد زنش را به چالش میکشد و  براى حفظ حریم خصوصیش میجنگد و دقیقا به همین دلیل است که رژیم هر روز تلاش دارد که لایحه و قانون جدیدى جهت کنترل زندگى مردم و بالاخص زنان تصویب و اجرا کند و هر چه بیشتر حمله کند, چرا که پس  از سه دهه هنوز رژیم  نتوانسته زنان را  بر اساس قوانینش کنترل کند.

 

در آستانه روز جهانى علیه خشونت به زنان  , بیست و پنجم نوامبر برابر با چهارم آذر ماه,  خشونت را در تمام ابعاد پنهانى و آشکارش محکوم کنیم.

http://shivamahbobi.wordpress.com

این مقاله در شماره شصتم نشریه  زن آزاد چاپ شده است

http://fitnah.org/zane_azad_archive/zane_azad60.pdf

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com