خلیل کیوان
انتخابات: جدال جناح ها و تکرار سناریو “بد و بدتر”
شنبه, ۱۹ام فروردین, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

ثبت نام کاندیداها برای مضحکه ای که  ” انتخابات ریاست جمهوری” ش می نامند از ۲۲  تا ۲۷ فروردین انجام می گیرد. پس از آن و بروال معمول، شورای نگهبان تعدادی را که بحد کافی ملتزم به اسلام، نظام و ولایت فقیه تشخیص دهد را، از صافی عبور میدهد و تایید صلاحیت میکند. نامزدها بعد از عبور از قیف نظام، قرار است از ۸ تا ۲۷ اردیبهشت وارد کارزار تبلیغاتی شوند.اخذ رای در  ۲۹ اردیبهشت صورت میگیرد. انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز در همین روز برگزار میگرد.

علیرغم این زمانبندی ها، رقابت و کشمکش جناحی عملا، کلید خورده است. دستگیری تعدادی روزنامه نگار از جمله  احسان مازندرانی، هنگامه شهیدی و مراد ثقفی و همچنین دوازده نفر از مدیران کانال های تلگرامی نزدیک به دولت و اصلاح طلبان با رقابت های جناحی مرتبط است. دستگیری ها به اطلاعات سپاه نسبت داده می شود. محمود علوی وزیر اطلاعات اعلان کرد که دولت با این دستگیری ها مخالف است. جنتی  به جناح مقابل در مورد برقراری رابطه با آمریکا تشر میزند و  تاکید میکند که صلاحیت روحانی باید از نو، بررسی شود. احمدی نژاد در سخنرانی خود در اهواز در حملاتی که بعضا آنرا متوجه خامنه ای و پاره ای متوجه روحانی میدانند، با لحنی تند میتازد و آنها را نفهم مینامد. اینها فقط چند نمونه از کشمکش جناح ها پیش از شروع انتخابات است.

نه فقط رقابت و کشمکش جناحی بلکه، تبلیغات شان هم، شروع شده است. مد شده است که با زنان کم حجاب و آرایش کرده عکس بگیرند و تصویر تلطیف شده و شبیه به آدمیزاد از خود  بنمایش بگذارند. انتشار عکس های روحانی و احمدی نژاد در کنار زنان آرایش کرده که تقریبا حجابی هم ندارند، یک گوشه این تبلیغات و تصویرسازی مضحک شان است. جالب است که ابراهیم رئیسی هم، خود را به  مسابقه تصویر سازی رسانده است. در کمپین انتخاباتی رئیسی، عکسی از او در دست زنان آرایش کرده و کم حجاب دیده میشود  که روی آن عبارت “رئیسی بیا” نوشته شده است.

زمان کوتاهی تا برگزاری انتخابات باقی است و هنوز تکلیف برخی از رقبای اصلی نا مشخص است. اصول گرایان که صفوف شان متشتت تر است با اعلان کاندیداتور ابراهیم رئیسی در پی اتحاد صفوف شان هستند. این در حالی است که تکلیف روحانی که امید اصلاح طلبان است، هنوز نامشخص  است.

علیرغم همه اختلافات جناحی، یک مشغله جدی همه دار و دسته های آدمکش و دزد این است که چگونه مردم را بپای صندوق های رای بکشانند. این سئوالی است که در همه انتخابات ها و در اتاق های فکری همه باندهای حکومتی روی میز است. همزمان که زیر پای یکدیگر را خالی می کنند، طرح و نقشه می ریزند که با توسل به کدام تمهیداتی تنور گرمی برای انتخابات بر پا  کنند.

همزمانی انتخابات شوراهای شهر و روستا با انتخابات ریاست جمهوری امکانی را فراهم میکند که  جمعیت بیشتری را بپای صندوق ها بکشانند و تصویر گسترده تری از مشارکت مردم در انتخابات را، بنمایش بگذارند. در انتخابات شوراها شرایط سهل تر است. کاندید شدن با موانع کمتری روبروست. تعداد کاندیداها بسیار زیاد و در پی آن نیز، رقابت ها گسترده است. این شرایط منجر به ایجاد حس توهم و امکان تغییر در شرایط شهر و روستا می شود و تعداد بیشتری را بپای صندوق ها می کشاند. این هم، بخشی از مهندسی انتخابات در جمهوری اسلامی است.

در کنار این تمهیدات، اینبار هم، سناریو تکراری “بد و بدتر” و تحریک مردم برای شرکت در انتخابات در دستور است. به این خاطر، اصول گرایان یکی از دزدان و آدمکشان حرفه ای خود را بجلو صحنه فرستاده اند. ابراهیم رئیسی داماد احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد، از نزدیکان خامنه ای و رئیس تولیت آستان قدس رضوی، با سوابق حضور در ارگانهای مختلف حکومتی و همچنین، مشارکت در قتل های زندانیان سیاسی در دهه شصت، بحق کاندید مناسبی برای این سناریو است.

انتخابات فرصتی برای تجدید آرایش درونی رژیم و تحکیم موقعیت باندهای حکومتی در مقابل یکدیگر است. کشاندن مردم به پای صندوق های رای و مشروعیت دادن به انتخابات و نظام شان اما، دغدغه و اولویت اول همه آنها است. به همین خاطر، همه دستجات حکومتی و از جمله خامنه ای هر بار مردم را به مشارکت در انتخابات، ولو مخالف نظام هم باشند، ترغیب کرده اند.

با این تفاصیل و علیرغم تمهیداتی که جناح های رژیم برای از سر گذراندن انتخابات در دستور دارند، واقف اند که انتخابات فقط میدان بازی آنها نیست. انتخابات  فرصتی برای ورود گسترده مردم به میدان سیاست، دخالت در روندها و برهم زدن بازی جناح ها هم، می تواند باشد. بویژه اینکه، نمایش انتخاباتی در پی افشای فسادهای متعدد سران و کارگزاران رژیم، بر متن نارضایتی عمیق در جامعه و اعتراضات گسترده کارگران، معلمان و دیگر اقشار مردم برگزار می شود. 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

یک پاسخ به “انتخابات: جدال جناح ها و تکرار سناریو “بد و بدتر””

  1. علی گفت:

    مردم فریب اینها را نخورید و به هیچ وجه در انتخابات شرکت نکنید! اینها “بد” و “بد ترند”!

    مردم فریب تئاتر انتخاباتی اینها را نخورید و به هیچ وجه در انتخابات شرکت نکنید! اینها “بد” و “بد ترند”! آیا پس از ۳۸ سال دلتان از اینها همه، به هم نمی خورد؟ من که دلم از این پشم و فساد و دزدی و غارت به هم می خورد. آوردن رئیسی و غیره همه تئاتر است و برای کشاندن شما سر صندوق! لطفا فریب نخورید! اینها همه”بد” و “بدترند”!
    اینها برای اینکه شما “بد” را انتخاب کنید همیشه یک “بدتر” را کنار “بد” می تراشند و تبلیغ می کنند که اگر این “بد” را انتخاب نکنی این “بد تر” روی کار می آید و شما را می ترسانند! سی و هشت سال است که چنین است!

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com