گفت و گو
مصاحبه بابک شفق با پروین آزاد از اعضای کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگرى درباره زنان کارگر
دوشنبه, ۱۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

١-بابک شفق :  شما به عنوان یکی از زنان فعال عضو کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری وضعیت اشتغال زنان در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

پروین آزاد  : با توجه به اینکه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل میدهند ولی متاسفانه در سطح اشتغال طبق آمارهایی که وجود دارد بخش زیادی از جمعیت بیکار را زنان تشکیل میدهند و این در حالی است که بنابر آمارهای وزارت علوم  ما با رشد صعودی تحصیلات عالیه زنان در دانشگاهها روبرو بودیم.

آنجا که معمولاً زنان به عنوان نیروی کار درجۀ دوم محسوب می شوند و مرد به عنوان نان‌آور خانه تلقی می‌شود، ‌‌با افزایش نرخ بیکاری اولین گروهی که کار خود را از دست می‌دهند، ‌‌معمولاً زنان هستند. بنابراین، ‌‌با افزایش نرخ بیکاری، ‌‌ورود زنان نیز به بازار کار همچنان  کاهش میبابد.

مشارکت زنان در بازار کار ایران، براساس آمارهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، حدود یازده درصد و بر اساس برخی آمارهای غیر رسمی، ۱۳درصد است. درحالیکه این رقم در برخی کشورهای دیگر ازجمله کشورهای اسکاندیناوی به حدود ۸۰ درصد می‌رسد.

٢- بابک شفق  : اکثریت زنان کارگر در محیط های کار خصوصا در کارگاههای کوچک و شرکتهای خدماتی احساس امنیت نمی کنند. بارها اتفاق افتاده است که زنان کارگر در شرکتهای خدماتی مورد تعرض جنسی قرار گرفتند. شما ریشه چنین رفتارهایی علیه زنان کارگر را چگونه ارزیابی میکنید؟

پروین آزاد  : بنظر من به عوامل متعددی برمیگردد و ریشه های مختلف دارد ولی مهمترین آنان عبارتند از

۱-  تبعیض جنسیتی ۲- ساختار پدرسالار در درون خانواده ۳- ایدئولوژی زن ستیز حکومت

این سه عامل اصلی، مهمترین دلایلی هستند که باعث میشوند همیشه به زنان به دیده مالکیت و بعنوان جنس دوم نگاه کرده و  زنان در محیط های کاری آسیب های فراوان  ببیند.

تا زمانی  که حکومت حاکم بر یک کشور به زنان به دیده انسانی نگاه نمیکند و قوانین آن کشور بر علیه زنان حکم صادر  میکند این تعرضات جنسی نیز در همه جا حتی در موسسات دولتی و اداری نیز بچشم میخورد.

چندی پیش در یکی از سایتها خواندم که یکی از مجریان شبکه  صدا و سیما  بعد از خروج از ایران در فیس بوک خودش تعریف کرد که مورد آزار جنسی قرارگرفته است.

٣- بابک شفق : بخشى از زنان  جامعه را زنان کارگر روستایى تشکیل مى دهند، که و هم زمان چندین کار از جمله دام دارى، قالى بافی، خانه دارى انجام مى دهند.جنبش زنان کمتر به این بخش از زنان پرداخته است نظر شما در مورد شرایط این بخش زنان کارگر روستایى چیست ؟

پروین آزاد  : این کاملا درست است  و یک دلیلش این است که اگر چه  این زنان از صبح تا شب پا به پای مردان در مزارع گندم و شالیزارها کار میکنند و مسئولیت  سنگینی حتی بیشتر از مردان بدوش دارند  ولی بخاطر فرهنگ مردسالار  و سیستم حاکم بر جامعه کار این بخش از زنان همیشه نادیده گرفته شده، آنان حتی در لیست آمارهای دولتی هم قرار نمیگیرند، چرا که کار زنان روستایی برسمیت شناخته نمیشود . بنابراین، آنان از مزایای اجتماعی مثل حق بیمه، حق مسکن ، حق اولاد و بسیاری از مزایای دیگر  که زنان در مراکز دولتی و شهری از آن برخوردار هستند، محرومند .

۴-  بابک شفق : بخشى  از زنان کارگر نیز در بیرون  از محیط کارگاه ها( کوچک و بزرگ )کار مى آورند، از قبیل بسته بندى ،دوخت دوز ، قالى بافى  در خانه، که  با دستمزد نازل بکار گرفته میشوند. خصوصا در حاشیه شهر هاى آذربایجان، این کارگران زن زیاد هستند. به نظر شما تن دادن زنان به چنین شرایطى از کجا ناشى مى شود ؟

پروین آزاد  : یک دلیلش این است که در این مناطق زنان بدلیل محرومیت از تحصیل و بیسوادی از حق و حقوق خود هیچ اطلاعی ندارند و این عدم ناآکاهی، باعث میشود کارفرمایان در مراکز کاری مانند قالیبافی، بیشتر از این زنان سو استفاده کرده و با کمترین دستمزد آنان را بکار گیرند. از طرف دیگر به دلیل رقابت زیاد بین زنان کارگر و نیاز مالی شدیدی که این زنان دارند (در بعضی از مناطق روستایی، زنان بدلیل فوت شوهر و یا معتاد بودن شوهر، کهولت و پیری شوهر، مریضی و خانه نشین شدن شوهر ، مجبورند فقط  خود به تنهایی اقتصاد خانه را اداره کنند).  این زنان  ناگزیرند که  به چنین شرایط طاقت فرسا و مشقت باری تن دهند، چرا که از طرف هیچ نهاد دولتی و ارگانی این خانواده ها حمایت مالی و اقتصادی نمیشوند.

۵- بابک شفق  : یک جنبه دیگر از وضعیت بیکاری زنان در ایران، و نیز در آذربایجان ، زنان فارغ التحصیل بیکارند که سرمایه داران، این بخش از زنان را بطور گسترده جذب مى کنند. بعنوان کارگر ارزان و جایگزین کارگران  بکار میگیرند. علت و ریشه چنین سیاستی در ایران چه مى تواند باشد ؟

پروین آزاد : این مسئله به چند دلیل میتواند باشد. یکی اینکه زنان همیشه هر چقدر هم که از تحصیلات عالیه برخوردار باشند ولی باز هم بدلیل زن بودن و تبعیض جنسیتی از حقوق و مزایای کمتری برخوردارند و این بنفع  کارفرمایان است که کسانی را استخدام کنند که همان خدمات  را انجام  دهند ولی با حقوق کمتر.

دوم بدلیل زن بودن، کارفرما اختیار بیشتری دارد که با کوچکترین اعتراض از طرف آنان برای دریافت حقوق بیشتر، به بهانه های مختلف  این زنان را اخراج کرده  و زنان دیگری را حتی با حقوق پایینر از قبل بکار گیرد.

از طرف دیگر چون سطح هزینه  خانواده ها خیلی بالاست  و تورم هم بسرعت بالا میرود در نتیجه رقابت هم بین زنان تحصیل کرده هم بالا میرود و بهمان نسبت  هم  طمع کارفرمایان بیشتر. اینها دو فاکتور اصلی هستند برای استخدام زنان در جامعه و اوضاع فعلی ایران.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  از همین نویسنده
 
  فیسبوک ما
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com