اخبار / جهان / مهمترین
گزار ش جنگ علیه داعش
یکشنبه, ۲۶ام شهریور, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:نبرد برای پاکسازی داعش از دره فرات ادامه دارد

عملیات همه‌جانبه برای راندن نفرات “دولت اسلامی” از سوریه و عراق. نیروهای دمکراتیک سوریه می‌گویند جنگنده‌های روسیه آنها را هدف گرفته‌اند اما وزارت دفاع روسیه چنین اتهامی را رد کرد. دیرالزور آخرین پایگاه داعش در سوریه است.

عملیات نظامی ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه از شامگاه شنبه (۱۶ سپتامبر/۲۵ شهریور) شروع شده و همچنان ادامه دارد. هم‌زمان نیروهای دولتی عراق نیز پیشروی علیه آخرین مواضع تحت کنترل داعش را شروع کرده‌اند. این عملیات مشترک، نفرات گروه “دولت اسلامی” در نواحی مرزی عراق و سوریه را به شدت زیر فشار قرار داده‌‌‌ است.

بیشترین تهاجم‌ علیه داعش، متوجه دره فرات است؛ جایی که افراط‌گرایان مستقر در آن، هنوز دست از مقاومت برنداشته‌اند. در دره فرات، هنوز مناطقی تحت اختیار داعش قرار دارد که تا شهر مرزی بوکمال در مرز عراق امتداد می‌یابد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

داعش در عقب‌نشینی‌ها، به مناطق بیابانی اطراف دیرالزور سوریه و حوالی دهکده‌های مرزی سوریه و عراق رسیده است. آنها هم‌زمان زیر فشار نیروهای دمکراتیک سوریه (متشکل از کردها و عرب‌های سوری) نیز قرار دارند. این نیروها در بخش شمالی دیرالزور، داعش را با پشتیبانی هوایی آمریکا تار و مار کرده‌اند.

یک سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه گفت ۱۴ روستا و قصبه، دو شهرک و چند کارگاه در کرانه شرقی فرات در روزهای اخیر از چنگ داعش به در آمده‌اند.

پیشروی چند جانبه علیه داعش

خبرگزاری روسی ریانووستی می‌نویسد، ارتش سوریه روز یکشنبه ۱۷سپتامبر، مسیرهای مواصلاتی داعش در دیرالزور را در بخش الجفره قطع کرده است. در گزارش این خبرگزاری به نقل از یک مقام نظامی آمده که پیشروی در الجفره از ضلع غربی فرات و با حمایت متحدان صورت گرفت و نیروهای داعش با عبور از رود پا به فرار گذاشتند. شبه‌نظامیان ایرانی نیز در این عملیات حضور داشته‌اند.

رویترز می‌نویسد نفرات داعش هیچ چاره‌ای جز گریز به کرانه شرقی فرات یا رفتن به سمت بوکمال و المیدان نداشتند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) تایید کرده که ارتش سوریه و متحدان آن، الجفره و سایر روستاهای مجاور را تصرف کرده‌‌اند.

با این همه نیروهای دولت اسلامی هنوز یک سوم الجفره را در اختیار دارند. به گزارش رویترز، جنگنده‌های روسی هم‌چنان در حال پرواز بر فراز شهر و رود فرات هستند و نفرات داعش کماکان به تلاش برای عبور از رود ادامه می‌دهند.

گفته شده آن دسته از شورشیان سوری نیز که از سوی آمریکا حمایت می‌شوند، در این عملیات آسیب دیده‌اند. یک عضو ائتلاف نیروهای دمکراتیک سوریه اعلام کرده که شش تن از رزمندگان این گروه در پی عملیات هوایی نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و جنگنده‌های روسی مجروح شده‌اند.

بیشتر بخوانید: پیشروی شورشیان تحت حمایت آمریکا در دیرالزور علیه داعش

داعش نزدیک یک هفته است که زیر ضرب حملات متعدد برای رانده شدن از شرق و شمال فرات قرار دارد؛ حملاتی که هم نیروهای دولتی اسد پیش بردند و هم نیروهای دمکراتیک سوریه. در عراق نیز پیکارجویان “دولت اسلامی” در منطقه عکاشات در پست‌های مرزی القائم و شهرهای عنه و راوه با برگه‌هایی که از آسمان بر سرشان ریخته می‌شود، به تسلیم فراخوانده شده‌اند.

داعش که در سال ۲۰۱۴ وارد عراق شد و اعلام خلافت کرد، در ماه ژوئیه از شهر موصل رانده شده اما شهرهای مرزی سوریه و عراق و هم‌چنین استان حویجه هنوز در دست این گروه اسلام‌گرای افراطی قرار دارند. دولت سوریه اعلام کرده که با حمایت قوای روسیه،  ۸۵ درصد خاک این کشور را از حضور داعش پاک کرده است.

استان نفت‌خیز دیرالزور که در مرز سوریه و عراق قرار دارد، آخرین پایگاه داعش در سوریه به شمار می‌رود.

بسیاری از غیرنظامیان شهر از جمله خانواده‌های گروه‌های شبه‌نظامی نیز کوشیده‌اند در روزهای گذشته از طریق فرات از صحنه منازعه بگریزند. رویترز از قول یک منبع آگاه می‌نویسد، عملیات هوایی جداگانه‌ای که نیروهای روسیه و نیروهای ائتلافی تحت رهبری آمریکا در روزهای گذشته انجام داده‌اند، دستکم ۳۰ نفر را در دیرالزور به کشتن داده است.

تماس لاوروف و تیلرسون

در خلال پیشروی نیروهای ائتلافی علیه مواضع داعش در دره فرات، وزیران خارجه روسیه و آمریکا گفت‌و‌گویی تلفنی با یکدیگر داشته‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که سرگئی لاورف یکشنبه (۱۷ سپتامبر/۲۶ شهریور) در تماسی تلفنی با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود درباره عملیات نظامیان روسی در دیرالزور صحبت کرده‌ است. موضوع گفت‌وگو، آسیب دیدن مواضع نیروهای دمکراتیک سوریه در عملیات جت‌های روسی در این استان بوده است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه، جزئیات گفت‌وگوی لاورف و تیلرسون روشن نشده است. هم‌چنین معلوم نیست که مسکو مسئولیت حمله به نیروهای تحت حمایت آمریکا را پذیرفته است یا خیر.

ظهر یکشنبه و ساعاتی پس از تماس لاورف و تیلرسون، وزارت دفاع روسیه این خبر را که جنگنده‌های روسی به مواضع نیروهای دمکراتیک سوریه حمله کرده‌اند، قاطعانه تکذیب کرد.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com