اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
حماس: غزه را به دولت عباس واگذار می‌کنیم
یکشنبه, ۲۶ام شهریور, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:حماس: غزه را به دولت عباس واگذار می‌کنیم

سازمان حماس اعلام کرد، آماده واگذاری اداره نوار غزه به دولت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین است. پیش‌تر حماس آمادگی خود را برای مذاکره با سازمان فتح بر سر تشکیل دولت وحدت ملی اعلام کرده بود.

سازمان فلسطینی حماس صبح یکشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) اعلام کرد که کمیته اداری این جنبش را منحل خواهد کرد و کنترل نوار غزه را به سازمان فتح خواهد سپرد.

حماس در بیانیه‌ای که در ایمیلی رسمی منتشر شد، موافقت خود را با انحلال این اداره و سپردن اداره امور نوار غزه به دولت وحدت ملی به نخست‌وزیری رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده است. سازمان حماس همچنین موافقت خود را با برگزاری انتخابات اعلام کرده است.

در بیانیه حماس آمده است: «حماس از دولت وحدت ملی دعوت می‌کند تا برای انجام مأموریت خود به غزه آمده و وظایف خود را در نوار غزه هر چه زودتر انجام دهد؛ و حماس موافق است تا انتخابات سراسری برگزار شود.»

در این بیانیه افزوده شده که حماس این تصمیم را در پاسخ به تلاش‌های مصر برای مصالحه و پایان دادن به شکاف داخلی فلسطینیان گرفته است.

جنبش حماس که اداره نوار غزه را از سال ۲۰۰۷ به عهده دارد گفته است، آماده است بار دیگر در قاهره با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و دیگر گروه‌ها برای تشکیل دولت وحدت ملی دیدار و مذاکره کند.

در بیانیه گفته شده، حماس “آماده ازسرگیری مذاکرات برای انجام توافق سال ۲۰۱۱ در قاهره بر سر تشکیل دولت وحدت ملی با گروه‌های فلسطینی‌ است”.

حماس کنترل نوار غزه و سازمان فتح کنترل کرانه باختری رود اردن و ادارات فلسطینی مورد حمایت غرب را بر عهده دارد. عباس فشار بر حماس را از جمله با کم کردن حقوق کارکنان خدمات عمومی و قطع تأمین هزینه برق نوار غزه افزایش داده بود.

حماس در سال ۲۰۰۷ پس از هفته‌ها جنگ داخلی علیه فتح کنترل نوار غزه را به دست آورد. این اقدام به تقسیم عملی مناطق تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین منجر شد. تا کنون تمام تلاش‌ها برای تشکیل دولت وحدت ملی میان این دو گروه رقیب فلسطینی به شکست انجامیده است.

احداث تونل‌های جدید علیه اسرائیل

در حال حاضر حماس با ساخت سیستم تونل زیرزمینی خود را آماده منازعه ‌احتمالی جدیدی با اسرائیل می‌کند. روز پنج‌شنبه ۱۴ سپتامبر یکی از نیروهای حماس بر اثر ریزش یک تونل زیرزمینی در نوار غزه کشته شد.

در جریان جنگ ۵۰ روزه غزه در سال ۲۰۱۴ ارتش اسرائیل ده‌ها “تونل ترور” را منهدم ساخت.

در طول سه سالی که از این جنگ گذشته به گفته سازمان‌های غیر دولتی در غزه، بیش از ۲۰ شبه‌‌نظامی در رویدادهایی مشابه جان خود را از دست دادند.

اسرائیل اینک در مرز با غزه در حال ساخت دیوارهای بتنی مدرن در زیر و روی زمین است تا از نفوذ مهاجمان حماس به خاک خود جلوگیری کند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com