اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ضرب‌الاجل نخست‌وزیر اسپانیا برای حل بحران کاتالونیا
پنجشنبه, ۲۰ام مهر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:ضرب‌الاجل نخست‌وزیر اسپانیا برای حل بحران کاتالونیا

ماریانو راخوی به رئیس دولت محلی کاتالونیا تا روز دوشنبه فرصت داد، که رسما موضع خود را در باره استقلال این منطقه اعلام کند. اگر تا پنجشنبه آینده تلاش برای جدایی کاتالونیا از اسپانیا متوقف نشود، دولت مرکزی اقدام خواهد کرد.

نخست‌وزیر اسپانیا قاطعانه به دنبال یک‌سره کردن موضوع استقلال کاتالونیا است. ماریانو راخوی بامداد چهارشنبه (۱۱ اکتبر / ۱۹ مهر) از کارلس پوجدمون خواسته بود، رسما اعلام کند که «آیا اعلام استقلال کرده است یا خیر».

او شامگاه چهارشنبه فشار بر دولت محلی را بیشتر کرد و به پوجدمون تا روز دوشنبه (۱۶ اکتبر) فرصت داد که پاسخ این پرسش را به طور رسمی اعلام کند. راخوی علاوه بر این از دولت و پارلمان محلی کاتالونیا خواست، تا پنجشنبه آینده هر گونه تلاش برای استقلال کاتالونیا را متوقف کنند.

بیشتر بخوانید: “موضع‌گیری پوجدمون درباره استقلال کاتالونیا واضح نیست”

نخست‌وزیر اسپانیا گفت، پوجدمون می‌تواند به بحران سیاسی اسپانیا پایان دهد و هما‌ن‌طور که قانون اساسی تعیین کرده، کاتالونیا را به عنوان بخشی از اسپانیا به‌ رسمیت بشناسد، یا اینکه اعلام استقلال کند و همزیستی مسالمت‌آمیز شهروندان این منطقه را به‌خطر بیاندازد.

امکان انحلال دولت و پارلمان محلی

راخوی تهدید کرد که در حالت دوم بی‌درنگ از ماده ۱۵۵ قانون اساسی استفاده خواهد کرد. بر اساس این ماده، اگر یک دولت محلی از قانون اساسی سرپیچی کند، دولت مرکزی مختار است که آن دولت محلی را به طور موقت برکنار کند و اداره امور منطقه‌ای را به‌دست بگیرد و از طرق گوناگون اعضای دولت محلی را به پایبندی به قانون اساسی وادارد.

سانچز، رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا از راخوی خواست که اجازه ندهد، دموکراسی اسپانیا به‌خطر بیفتد. او خواهان اصلاح قانون اساسی به‌گونه‌ای شد که امکانی برای استقلال مناطق اسپانیا موجود نباشد.

بیشتر بخوانید: آلمان و فرانسه مخالف کاتالونیای مستقل هستند

کارلس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا در سخنرانی دوپهلوی خود در روز سه‌شنبه (۱۰ اکتبر) ضمن بیان اینکه از پارلمان محلی کاتالونیا خواسته است، فعلا برای استقلال این منطقه اقدام نکند گفت، تداوم یکپارچگی کاتالونیا و اسپانیا دیگر امکان‌پذیر نیست

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com