اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
شورای امنیت سازمان ملل خواستار “تنش‌زدایی” در یمن شد
چهارشنبه, ۱۵ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:شورای امنیت سازمان ملل خواستار تنش‌زدایی در یمن شد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به اوضاع وخیم حاکم بر یمن ابراز نگرانی کردند. بر اساس ارزیابی کمیته جهانی صلیب سرخ، قحطی فراگیر و به‌ویژه کمبود دارو و مواد خوراکی در یمن به حد فاجعه‌باری رسیده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که روز چهارشنبه ۶ دسامبر (۱۵ آذر) منتشر کرد، از نتایج جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران سیاسی یمن خبر داد.

بر اساس این گزارش، شورای امنیت سازمان ملل متحد از همه نیروهای درگیر در جنگ داخلی یمن خواسته است در راه تنش‌زدایی در این کشور تلاش ورزند.

بیشتر بخوانید: عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن کشته شد

کورو بشو، سفیر ژاپن در سازمان ملل و رئیس کنونی شورای امنیت در جلسه روز سه‌شنبه ۵ دسامبر این نهاد از همه نیروهای درگیر در بحران سیاسی یمن خواست در راستای کاهش جنگ و خونریزی در یمن اقدام کنند.

سفیر ژاپن در سازمان ملل متحد همچنین از همه نیروهای متخاصم در جنگ داخلی یمن خواست بدون قید و شرط به پشت میز مذاکره بازگردند و در راه امکان دستیابی به یک راه حل سیاسی و همچنین آتش بس پایدار تلاش ورزند.

اوضاع اسفناک یمن

کورو بشو همچنین خاطر نشان ساخت که همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل به شدت نگران پیامدهای ناشی از افزایش تنش و همچنین گسترش قهر و خشونت در یمن هستند.

افزون بر این، اعضای شورای امنیت نسبت به وضعیت وخیم زندگی شهروندان این کشور و گسترش دامنه فقر و قحطی ابراز نگرانی کرد‌ه‌اند.

بر اساس گزارشی که اخیرا توسط کمیته بین‌المللی صلیب سرخ منتشر شده است، ظرف ۵ روز گذشته بر اثر درگیری‌های خشونت‌بار در صنعا، دست‌کم ۲۳۴ نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

اوضاع یمن پس از قتل عبدالله صالح

در گزارش خبرگزاری فرانسه از جمله به وضعیت بحرانی حاکم بر صنعا اشاره رفته است. گفته می‌شود پس از کشته شدن رئیس جمهوری پیشین یمن، عبدالله صالح، وضعیت سیاسی حاکم بر این شهر رو به وخامت نهاده است. عبدالله صالح روز دوشنبه ۴ دسامبر توسط شورشیان حوثی به قتل رسید.

کشته شدن علی‌عبدالله صالح، چشم‌انداز حوثی‌ها و جنگ یمن

بر اساس همین گزارش، شورشیان حوثی که از حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، پس از کشتن عبدالله صالح، بسیاری از نقاط شهر صنعا را که تا پیش از این در کنترل هواداران عبدالله صالح بوده، به کنترل خود درآورده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل بنا بر اظهارات کورو بشو، حمله موشکی اخیر شورشیان حوثی به عربستان را با قاطعیت تمام محکوم کرده است. این دومین باری است که خاک عربستان ظرف ماه گذشته میلادی هدف حملات موشکی حوثی‌ها قرار می‌گیرد.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com