اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
نگاهی به سیاست هفتاد ساله آمریکا در قبال پایتخت اسرائیل
چهارشنبه, ۱۵ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

پرزیدنت ترامپ قصد دارد به وزارت خارجه دستور دهد سفارت آمریکا در اسرائیل را به شهر اورشلیم منتقل کند. رئیس جمهوری آمریکا این تصمیم را تا ساعاتی دیگر در جریان نطقی اعلام خواهد کرد

https://ir.voanews.com/a/us-embassy-israel-timeline/4151677.html

 

واکنش جهانی به تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل

رادیو آمریکا:واکنش ها به تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، همچنان ادامه دارد.

در ادامه این واکنش ها، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان هم خواستار ادامه وضعیت موجود در اورشلیم شد. پاپ با اعلام نگرانی از پیامد های این تصمیم، اورشلیم را مکانی مقدس برای مسیحیان، مسلمانان و یهودیان دانست.

کشورهای مسلمان

بعد از عربستان، پادشاه اردن هم تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس را حق فلسطینیان دانست.

عبدالله دوم در کنفرانس مطبوعاتی همراه با رئیس جمهوری ترکیه گفت حل مسئله اورشلیم باید بر عهده اعراب و اسرائیل باشد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر هم خواستار برخورد محتاطانه با مسئله اورشلیم شد.

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را اشتباهی بزرگ نامید.

در ایران هم، آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این تصمیم گفت این تصمیم «از عجز و ناتوانی دشمنان» است.

واکنش اروپایی ها

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس هم اعلام کرد با نگرانی اخبار در مورد اورشلیم را دنبال می کند.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان هم این اقدام آمریکا را باعث ناآرامی در منطقه دانست.

سوئد هم نگرانی اش از این تصمیم را اعلام کرد. وزارت خارجه سوئد تصمیم پرزیدنت ترامپ را فاجعه بار خواند.

فرستاده سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه هم خواستار مذاکره بر سر اورشلیم شد.

از سوی دیگر، چین از این تصمیم ابراز نگرانی کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین با اعلام اینکه همه طرف های درگیر باید به سوی صلح گام بردارند، از هرگونه اقدامی که باعث افزایش تنش ها شود ابراز نگرانی کرد.

============

رادیو آمریکا:رسانه‌های آمریکایی می گویند روز چهارشنبه دولت پرزیدنت ترامپ سیاست هفتاد ساله آمریکا را تغییر خواهد داد و ایالات متحده، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت.

به نوشته این منابع، روز چهارشنبه پانزدهم آذر پرزیدنت ترامپ در یک کنفرانس خبری با اعلام این خبر، با کنار گذاشتن سیاست قدیمی واشنگتن، از انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم خبر خواهد داد.

پرزیدنت ترامپ در حالی در کاخ سفید این خبر را اعلام خواهد کرد که بسیاری از کشورهای غربی و متحدان عرب آمریکا در این باره به آمریکا هشدار داده اند. یکی از نزدیکان به دولت آمریکا اعلام کرده است روند جابجایی سفارت ۳ تا ۴ سال به طول خواهد انجامید.

از سال ۱۹۹۵ تا کنون روسای جمهوری آمریکا هر شش ماه یکبار تاخیر در اجرای قانون کنگره در باره انتقال سفارت به اورشلیم را امضا کرده اند و روز دوشنبه پایان مهلت شش ماهه بود.

این تصمیم پرزیدنت ترامپ واکنشهای منفی بین المللی همراه داشته است. در حالی که فلسطینی ها این تصمیم را پایان صلح خاورمیانه دانستند، ترکیه از میزبانی نشست کشورهای اسلامی برای هماهنگی در پاسخگویی به تصمیم آمریکا خبر داد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان هم با اعلام نگرانی از این تصمیم خواستار ادامه سیاست قبلی آمریکا در مورد اورشلیم شد.

نخست وزیر اسرائیل اما از این تصمیم استقبال کرده است.فلسطینی‌ها شرق اورشلیم را پایتخت کشور آینده فلسطین می دانند.جامعه بین المللی نیز ادعای حاکمیت اسرائیل بر شرق اورشلیم را به رسمیت نمی شناسد.شرق اورشلیم درجنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به تصرف ارتش اسرائیل درآمد.این شهر مکان های مقدس سه آئین کلیمی، مسیحی و اسلام را در خود جای داده است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com