اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
اخبار مرتبط با به رسمیت شناختن اورشلیم از طرف ترامپ به عنوان پایتخت اسرائیل
چهارشنبه, ۱۵ام آذر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

یورونیوز:دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

http://fa.euronews.com/2017/12/06/trump-informs-abbas-that-he-wants-to-transfer-the-embassy-to-jerusalem-

دفتر رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای از عزم آمریکا برای انتقال سفارت خود از تل‌آویو به بیت‌المقدس خبر داد.

در این بیانیه آمده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قصد خود برای اجرایی کردن این تصمیم را در جریان تماس تلفنی با محمود عباس در میان گذاشته است و در مقابل، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز نسبت به عواقب خطرناک این تصمیم و تاثیر منفی آن بر روند صلح خاورمیانه و نیز به خطر افتادن ثبات و امنیت در منطقه و جهان هشدار داده است.
این بیانیه مشخص نمی‌کند که آیا واشنگتن قصد عملی کردن فوری این تصمیم را دارد و یا روند انتقال سفارت در دراز مدت انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: واکنش‌های بین‌المللی به انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس

احتمال شناسایی قریب‌الوقوع بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل

انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به شهر بیت‌المقدس، احتمال شناسایی قریب‌الوقوع بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ایالات متحده آمریکا بیش از پیش تقویت می‌کند.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز ضمن تایید گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ و محمود عباس، اعلام کرد که قرار است رئیس جمهوری این کشور روز چهارشنبه در ساعت ۱۷.۳۰ به وقت محلی (۲۲.۳۰ به وقت گرینویچ) در جریان یک سخنرانی دیدگاه رسمی واشنگتن در بارۀ ماهیت شهر بیت‌المقدس را اعلام کند. او گفت که دونالد ترامپ در تماس تلفنی با برخی از سران کشورهای خاورمیانه از جمله بنیامین نتاینیاهو نخست وزیر اسرائیل، آنها را از اجرایی کردن این تصمیمش مطلع کرده است. انتقال این سفارت به بیت‌المقدس یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

بیشتر بخوانید: اعلام تصمیم نهایی دونالد ترامپ دربارۀ انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس


حسن روحانی: ایران در برابر تجاوز استکبار نسبت به مقدسات اسلامی تحمل نخواهد داشت

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در جریان دیدار مقامات ایران با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت: «امروز پس از موفقیت‌های ملت‌های منطقه در مبارزه با تروریست‌ها و به جان هم انداختن آنها و مأیوس کردن گام به گام دشمنان این مرز و بوم، دشمنان به فکر توطئه‌افکنی جدید هستند و ما باید همچنان هوشیاری خود را در برابر دشمنان منطقه، صهیونیسم استکبار جهانی و آمریکا و اذناب آنها در منطقه حفظ کنیم.»

بنا بر گزارش پایگاه خبری انتخاب، آقای روحانی افزود: «قدس شریف متعلق به مسلمانان و فلسطین است و جایی نیست که کسی بخواهد در آن، در برابر افکار و احساسات مردم ایستادگی کند و این ماجراجویی جدید استکبار جهانی در منطقه است.»

او اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران اگرچه به حمایت از ملت‌ها بپا خواسته و خواهان حل مشکلات از طریق مذاکره است و هرگز با جابجایی مرزها در منطقه موافق نبوده، اما در برابر تجاوز استکبار نسبت به مقدسات اسلامی تحمل نخواهد داشت.»


رهبر کاتولیکهای جهان: نمی‌توانم سکوت کنم

پاپ فرانچسکو می‌گوید که نمی‌تواند در قبال تصمیم کاخ سفید مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل ساکت بماند.

رهبر کاتولیکهای جهان خواستار آن شد که با توجه به قطعنامه‌های سازمان ملل «وضع موجود» در بیت‌المقدس حفظ و به آن احترام گذاشته شود. او تاکید کرد این حرکت آمریکا احتمالا باعث ایجاد درگیری‌های خشونت‌آمیز در منطقه می‌شود.

پاپ افزود بیت‌المقدس شهری مقدس برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان است که اماکن مقدس هر سه دین را در خود جای داده و بر این اساس دارای موقعیت منحصر بفردی است که باید این موقعیت حفظ شود.

اتحاد برای اصلاح یهودیسم: نمی‌توانیم از تصمیم ترامپ حمایت کنیم

سازمان «اتحاد برای اصلاح یهودیسم» مستقر در شهر نیویورک اعلام کرد که دونالد ترامپ زمان مناسبی را برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل انتخاب نکرده است.

ریچارد جاکوب، رهبر این سازمان می‌گوید که «بیت‌المقدس پایتخت همیشگی مردم یهود است و سفارت آمریکا باید به این شهر منتقل شود» اما اکنون زمان مناسبی برای این کار نیست.

او افزود: «به دلیل نبود برنامۀ جامعی دربارۀ روند صلح، ما نمی‌توانیم از این تصمیم حمایت کنیم.»

اعضای این سازمان معتقدند انتقال سفارت آمریکا باید در شرایطی انجام شود که جایگاه بیت‌المقدس به عنوان شهر مقدس یهودیان، مسیحیان و مسلمانان به رسمیت شناخته شود.


برگزاری نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب

در پی تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، اتحادیه عرب روز شنبه نشستی اضطراری تشکیل خواهد داد.

این نشست در پاسخ به درخواست تشکیلات خود گردان فلسطین و همچنین دولت اردن برگزار خواهد شد.


گسترش اعتراضات در نوار غزه

صدها فلسطینی در نوار غزه روز چهارشنبه علیه تصمیم دونالد ترامپ به خیابان‌ها آمدند.
این اعتراضات توسط گروههای مختلف فلسطینی سازماندهی شده بود و در جریان آن، شرکت کنندگان خواستار وحدت مسلمانان و فلسطینی‌ها در قبال تصمیم آقای ترامپ شدند.

آنها شعارهایی در این باره که «بیت‌المقدس پایتخت ابدی ماست» و «بیت‌المقدس خط قرمز ماست» سر می‌دادند.


واکنش وزارت امور خارجۀ ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران در گفت‌و‌گوی اختصاصی با یورونیوز فارسی انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس را اقدامی مغایر با کلیه قوانین بین‌المللی دانست و آن را عاملی برای ایجاد بی‌ثباتی، ناامنی و جنگ خواند.

آقای قاسمی این اقدام آمریکا را نادیده انگاشتن حقوق ملت فلسطین و کمک به تجاوز و اشغالگری دانست و تاکید کرد انجام چنین کاری موجب تشدید بحران‌ها در منطقه خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد که وزارت امور خارجۀ ایران و دفتر سخنگو پس از اعلام رسمی این خبر از سوی مقامات آمریکایی واکنش رسمی خود را به این اقدام اعلام خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: علی خامنه‌ای: انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس نشانه عجز آنهاست


واکنش وزارت خارجۀ چین

ژنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجۀ چین روز چهارشنبه با اشاره به اینکه وضعیت بیت‌المقدس حساس و پیچیده است، از تمام طرفهای این مناقشه خواست به خاطر صلح و آرامش خاورمیانه احتیاط کنند.

او در جریان یک نشست خبری و در پاسخ به پرسشی درباره تحولات فلسطین گفت: «ما با دقت این تحولات را دنبال می کنیم و نسبت به تشدید اختلافات منطقه‌ای نگرانیم.»

او تاکید کرد که چین قویا از روند صلح خاورمیانه حمایت می‌کند و طرفدار بازگرداندن حقوق مشروع و منافع مردم فلسطین به آنهاست.

مارتین شولتز: تصمیم دونالد ترامپ ثبات بین‌المللی را به خطر می‌اندازد

مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان می‌گوید که دونالد ترامپ با تصمیم خود مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، ثبات بین‌المللی را ضعیف می کند.

او اعلام کرد که طرفدار «راه حل دو دولت» برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است و افزود که تصمیم دونالد ترامپ، روند صلح را در خاورمیانه به خطر انداخته است.


استقبال حزب اپوزیسیون کارگر اسرائیل از تصمیم دونالد ترامپ

آوی گابای، رهبر اصلی‌ترین حزب مخالف دولت اسرائیل می‌گوید که امیدوار است اعلام به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت از سوی دونالد ترامپ، با اقداماتی همراه باشد که منجر به اعتماد سازی با فلسطینی‌ها شود.

او با اشاره به اهمیت به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت: «بسیار بهتر خواهد بود اگر همراه با این اعلام رسمی، گام‌هایی نیز برای کمک به ما برای اعتماد سازی با فلسطینیان برداشته شود تا روند صلح به قوت خود باقی بماند.»


ترزا می: باید در چهارچوب راه حل «دو دولت» یک دولت فلسطینی مستقل تشکیل شود

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا می‌گوید که قصد دارد با دونالد ترامپ دربارۀ تصمیم او مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل صحبت کند.

او گفت که شهر باستانی بیت‌المقدس باید درنهایت میان اسرائیل و دولت آیندۀ فلسطین به اشتراک گذاشته شود. او افزود که باید در چهارچوب راه حل «دو دولت» یک دولت فلسطینی مستقل و پایدار تشکیل شود.

او تاکید کرد که باید وضعیت بیت‌المقدس در جریان حل و فصل اختلافات میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها روشن شود.


احتمال وقوع درگیری در بیت‌المقدس و دیگر سرزمین‌های فلسطینی

شب گذشته و همچنین در روز چهارشنبه مسیحیان و مسلمانان فلسطینی ساکنان کرانه باختری رود اردن در اعتراض به این تصمیم دونالد ترامپ، تصویر رئیس جمهوری آمریکا و همچنین پرچم های آمریکا و اسرائیل را آتش زدند.

به شهروندان آمریکایی ساکن بیت‌المقدس نیز نسبت به وقوع درگیری و خشونتهای احتمالی در پی تصمیم آقای ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا، هشدار داده شده است.

Φωτογραφία Anadolu Agency

مانوئل حساسیان؛ تصمیم ترامپ اعلام جنگ به خاورمیانه است

مانوئل حساسیان، سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در لندن اعلام کرد چنانچه دونالد ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد، این کار او به منزلۀ «بوسۀ مرگ بر روند صلح» است.

او گفت این تصمیم آقای ترامپ به معنای اعلان جنگ او به خاورمیانه است زیرا مسلمانان و مسیحیان نمی‌پذیرند که بیت‌المقدس در کنترل اسرائیل باشد.


واکنش وزیر خارجه بریتانیا

بوریس جانسون، وزیر خارجۀ بریتانیا ضمن ابراز نگرانی نسبت به تصمیم اخیر دونالد ترامپ، اعلام کرد که بریتانیا قصد ندارد سفارت خود در اسرائیل را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کند.

او گفت: «بهتر است منتظر باشیم و ببینیم رئیس جمهوری آمریکا دقیقا چه می‌گوید. ما معتقدیم که قطعا بیت‌المقدس از موضوعاتی است که حل و فصل نهایی آن باید به اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها واگذار شود.»


دیدار رامی حمدالله با دیپلماتهای اتحادیه اروپا

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که تصمیم دونالد ترامپ به روند صلح و راه حل «دو دولت» پایان خواهد داد.

رامی حمدالله روز چهارشنبه با شماری از دیپلماتهای اروپایی دیدار کرد و از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که دولت فلسطین را در سرزمین‌هایی که در سال ۱۹۶۷ میلادی توسط اسرائیل اشغال شده است، به رسمیت بشناسند.

او به دیپلماتهای اروپایی گفت که به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس توسط آمریکا به عنوان پایتخت اسرائیل منجر به افزایش درگیری‌ها و خشونتها در تمام منطقۀ خاورمیانه خواهد شد.


هشدار جنبش فتح و سازمان همکاری‌ اسلامی

سازمان همکاری‌ اسلامی به دونالد ترامپ هشدار داد که به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل «تجاوز» علیه جهان عرب و جهان اسلام است.

این سازمان پیش از این در روز دوشنبه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که کشورهای عضو این سازمان ارتباط خود را با هر دولتی که سفارت خود را به بیت‌المقدس منتقل کند یا بیت‌المقدس شرقی را به عنوان بخشی از خاک اسرائیل به رسمیت بشناسد، قطع خواهند کرد.

اسرائیل، شرق بیت‌المقدس را در سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال کرد و آن را بخشی از خاک خود نامید اما جامعۀ بین‌الملل این الحاق را به رسمیت نشناخته است.

فلسطینی‌ها امیدوارند که با تشکیل دولتی مستقل در آینده، بخش شرقی بیت‌المقدس را پایتخت خود اعلام کنند.

فتح، حزب حاکم در تشکیلات خودگردان فلسطین نیز خواستار برگزاری اعتراضات گسترده عیله تصمیم دونالد ترامپ در قبال شهر بیت‌المقدس شده است.


واکنش کلیسای کاتولیک

پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیکهای جهان روز سه‌شنبه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفتگو کرد.

او اظهار داشت که «به رسمیت شناختن حقوق همه مردم» در سرزمین مقدس، شرط اولیه برای هر گفتگویی است.

او تاکید کرد که «سرزمین مقدس به ما مسیحیان نیز تعلق دارد» و خواهان گفتگوی میان مذاهب و همچنین مذاکره بر اساس معیارهای جامعه مدنی شد.

پاپ گفت: «اولین شرط برای گفتگو احترام متقابل و تعهد به تقویت این احترام و به رسمیت شناختن حقوق همه مردم است؛ در هر کجا که باشند.»


تماس تلفنی دونالد ترامپ با پادشاه اردن

کاخ سلطنتی اردن اعلام کرد که آقای ترامپ در تماسی تلفنی با ملک عبدالله، پادشاه اردن را در جریان تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا قرار داده است. در بیانیه کاخ سلطنتی اردن آمده است که رئیس جمهوری آمریکا در این گفتگو بر عزم خود جهت پیشبرد طرح انتقال سفارت آمریکا تاکید کرده است.

اردن کشوری است که مسئولیت ادارۀ امور اماکن مقدسه اسلامی در شرق بیت‌المقدس را برعهده دارد.
اردن خواهان تشکیل جلسۀ فوری اتحادیه عرب و سازمان همکاری‌های اسلامی برای بررسی این موضوع شده است.


واکنش اسرائیل

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اولین سخنرانی عمومی خود پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ در رسانه‌ها دربارۀ به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، واکنشی به این تصمیم نشان نداد.


واکنش ترکیه: اقدام ترامپ رفتاری احمقانه و جنون‌آمیز است

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه اعلام کرد که انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس یک «اشتباه بزرگ» است.

او تاکید کرد که این اقدام، نه تنها ثباتی به ارمغان نخواهد آورد بلکه منجر به هرج و مرج و بی‌ثباتی می‌شود.

او افزود که تمام جهان مخالف این تصمیم است.

آقای چاووش اوغلو اعلام کرد که در جریان نشست وزرای خارجۀ ناتو، در این باره با رکس تیلرسون وزیر خارجۀ آمریکا صحبت کرده است.

بکیر بوزداغ، معاون نخست وزیر ترکیه نیز در توییتر نوشت: «اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل بدون توجه به تاریخ و حقایقی که در منطقه وجود دارد، یک ظلم و بی‌عدالتی بزرگ، همچنین رفتاری احمقانه و جنون‌آمیز است. این کار منطقه و جهان را گرفتار آتشی بی‌پایان خواهد کرد.»

او افزوده است: «من از همه می‌خواهم که منطقی عمل کنند و به توافقاتی که امضا کرده‌اند احترام گذاشته و در قبال آن احساس مسئولیت کنند و از به خطر انداختن دنیا به دلیل سیاستهای داخلی خود و یا دلایلی دیگر بپرهیزند.»

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
مهمترین اخبار روز  
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com