اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
«آلمان آسایشگاه ناقضان حقوق بشر نیست»
چهارشنبه, ۲۰ام دی, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:«آلمان آسایشگاه ناقضان حقوق بشر نیست»نمی شود که آیت‌الله‌ها مردم ایران را سرکوب کنند، زنان، دگراندیشان، همجنس‌خواهان  و بعد ما چشممان را ببندیم و هیچ‌ نگویم.»

 

سفر درمانی آیت‌الله شاهرودی به آلمان واکنش‌های بسیاری را در این کشور برانگیخته است. فولکر بک، سیاستمدار آلمانی و اقلیت کردهای آلمان از او شکایت کرده‌اند. احتمال محاکمه آیت‌الله شاهرودی درآلمان چقدر جدی است؟

فولکر بک، نماینده بوندس‌تاگ در فاصله سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۷ میلادی، عضو کمیسیون حقوق بشر در مجلس فدرال آلمان بوده است. او به دویچه ‌وله می‌گوید: «من سال ۲۰۰۶ به ایران سفر کردم و با نمایندگان مجلس ایران گفتگوهای بسیاری در مورد وضعیت حقوق بشر داشتم. با نمایندگان نهادهای مذهبی و نمایندگان اقلیت‌های دینی در ایران  دیدارهایی داشتم. من سال‌ها عضو کمیسیون حقوق بشر بودم و گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را دنبال می‌کردم.  نمی‌شود که آیت‌الله‌ها مردم ایران را سرکوب کنند، زنان، دگراندیشان، همجنس‌خواهان  و بعد ما چشممان را ببندیم و هیچ‌ نگویم.»

فولکر بک به دویچه‌ وله می‌گوید: «من امیدوارم که دولت آلمان به آقای شاهرودی مصونیت سیاسی نداده باشد چون ایشان عضو دولت نیستند. در ضمن نباید فرصت را هم از دست داد.»

فولکر بک دسامبر سال ۲۰۱۶ هم شکایتی علیه یک نهاد زیر نظر ترکیه مطرح کرده بود. او خواستار تحقیق در مورد اتهام جاسوسی امامان اتحادیه ترک‌ اسلامی برای امور دینی “دیتیب” (DITIB)  شده بود.

دیتیب بزرگ‌ترین تشکیلات مسلمانان در آلمان است. امامان این نهاد متهم بودند که هواداران فتح‌الله گولن، واعظ و روحانی مخالف اردوغان را شناسایی کرده ‌و به دولت ترکیه تحویل داده‌اند. دادستانی آلمان هرچند تحقیق در مورد این اتهام را آغاز کرد اما مدت کوتاهی پس از آن به دلایل مختلفی پرونده‌های تشکیل شده برای متهمان را مختومه اعلام کرد. زیرا هفت نفر از متهمان از آلمان خارج شده بودند و هیچ نشانی از آنها در دست نبود. دادستانی فدرال آلمان اعلام کرده که نبود آدرس این افراد سدی است برای ادامه تحقیقات و به همین دلیل نیز نمی‌توان آنها را در آلمان متهم کرد.

بک می‌گوید: «دولت اینقدر دست دست کرد تا متهمان خاک آلمان را ترک کردند. اما در مورد آقای شاهرودی و همه سیاستمداران دیگری که از کشورهای سرکوبگر برای درمان به آلمان می‌آیم، باید به آنها نشان دهیم که آلمان درمانگاه ناقضان حقوق بشر نیست و آنها اینجا در امان نیستند.»

ناقضان حقوق بشر اینجا در امنیت نیستند”

دادستانی شهر هانوفر دریافت شکایت از آیت‌الله شاهرودی را تأیید کرده است. کاترین زوفکر، سخنگوی دادستانی هانوفر در استان نیدرزاکسن اعلام کرده است: «ما مشغول بررسی هستیم تا ببینیم که آیا اصلأ تشکیل پرونده و بررسی این شکایت در حوزه کار هست ما یا خیر.» برای دادستانی هانوفر غیر از بعد حقوقی ماجرا، پیامدهای سیاسی تشکیل چنین پرونده‌ای نیز مطرح است.

آیت‌الله شاهرودی زمان سرکوب اعتراض‌های سال ۸۸ رئیس‌ قوه قضاییه بود

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی