اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
بازداشت صدها نفر از تظاهرکنندگان در اهواز و شهرهاى حومه
یکشنبه, ۱۵ام بهمن, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

العربیه:بازداشت صدها نفر از تظاهرکنندگان در اهواز و شهرهاى حومه

منابع محلی و فعالان حقوق بشری روز شنبه ۶ ژانویه در تماس با العربیه از بازداشت نزدیک به هزار نفر در اهواز و دیگر شهرهای حومه خبر دادند.

طبق این گزارس در روزهاى اخیر و پس از برگزاری تظاهرات در شهر فلاحیه (شادگان) نیروهاى امنیتى صدها نَفَر را بازداشت کردند.

بازداشت شدگان شهر فلاحیه بیشتر از روستاهاى تابعه این شهر مى باشند مانند روستاى ساعدی،خروسى،عبودى و همچنین از فعالان این شهر مى باشند، اتهام همه این شهروندان مشارکت آنها در تظاهرات ۱۱دى ماه مى باشد. نیروهاى امنیتى روز سه شنبه گذشته ۱۲ دى ماه با محاصره شهر فلاحیه(شادگان) و بعضى روستاها اقدام به بازداشتهاى خودسرانه کرده اند.

بنا به گزارش فعالان حقوق بشری، در این بازداشت‌ها صدها نَفَر از شهر فلاحیه(شادگان) بازداشت شدند که بیشتر آنها را از بازداشتگاه اداره اطلاعات نزدیک فرماندارى این شهر به زندان شیبان( مجتمع حرفه آموزى اهواز) منتقل شده‌اند.

در روزهاى گذشته و از آغاز اعتراضات سراسرى بدلیل شرکت در تظاهرات صدها ها تن نیز در شهر اهواز و حمیدیه، عبادان، خفاجیه و معشور(ماهشهر)، مسجد سلیمان ودزفول بازداشت شدند، علاوه بر بازداشت کردن،اداره اطلاعات ده ها تن از فعالان عرب که سابقه زندان بدلیل فعالیتهاى فرهنگى وسیاسى که داشته اند را احضار کرده است.

طبق آخرین بر آوردها این بازداشت ها به شرح زیر است:فلاحیه (شادگان) بیش از ۵۰۰ نفر، حمیدیه ۵۰ تن، کوى درویشیه (اسلام آباد) ۱۲ نفر، اهواز حدود ۳۰۰ تن،در مجموع کل بازداشت شدگان عرب در همه شهرها ۱۰۰۰تن بر آورد مى شود. بدلیل جو امنیتى حاکم بر منطقه،فعالان حقوق بشر تا کنون از هویت دیگر بازداشت شدگان در شهرهاى عبادان،مسجد سلیمان ،معشور و دزفول اطلاعى کسب نکرده اند اما خبرها حاکى از آن است که در این شهرها نیز ده ها تن بازداشت شدند.

منابع محلى مى گویند: افراد زیادى در این چند روز بازداشت شدند و حتى بعضى از آنها در تظاهرات و اعتراضات شرکت نکرده بودند تا کنون از هویت بقیه بازداشت شدگان و سرنوشت آنها اطلاعى در دست نیست.

یکى از بستگان بازداشت شدگان مى گوید: بعد از تظاهرات ۱۱ دى ماه در فلاحیه(شادگان) فرماندار و فرمانده نیروى انتظامى و رئیس سپاه پاسدارن و بسیج در شهر فلاحیه(شادگان) با شیوخ و معتمدین شهر جلسه اى گرفتند وآنها را تهدید کردند که از خروج مردم این شهر در تظاهرات جلوگیرى کنند و حتى بیشتر بازداشت شدگان را آزاد کردند اما بعد از این اجتماع از اهواز دستور آمده که همه افرادى که در تظاهرات شرکت کردند را بازداشت کنند.

شایان ذکر است که مردم عرب فلاحیه (شادگان) در ۱۱ دى ماه سال جارى در فلکه شهرداری و فلکه چومه این شهر حضور یافته و با شعار الشعب یرید اسقاط النظام ( مردم خواهان سرنگونى نظام هستند)و به آتش کشاندن عکس های خامنه‌ای و خمینی و همه بنرهای مذهبی در مرکز شهر به سمت فرمانداری هجوم برده اند، که با شلیک گاز اشک آور و گلوله ماموران امنیتی براى چندین ساعت درگیرى در شهر بوده است. میانگین جمعیت شرکت کننده در آن تظاهرات بیش از چهار هزار نفر برآورد شده است.

این منابع اسامى بعضى از بازداشت شدگان را برای العربیه ارسال کردند.

در شهر شادگان

۱- عارف نواصرى ۲۹ ساله
۲- یوسف نواصری ۲۴ ساله
۳- عادل نواصری ۲۶ ساله
۴- یعقوب ال ناصر ۲۱ ساله
۵- رمضان ال ناصر
۶- هشام ال ناصر ۱۶ ساله
۷- علی ال ناصر ۵۱ ساله
۸- خلف البوغبیش ۲۷ ساله
۹- مرتضى رامی ۲۴ ساله
۱۰- أمیر البوغبیش ۲۳ ساله
۱۱- محسن البوغبیش ۲۹ ساله
۱۲- صادق عساکره البالغ ۲۷ ساله
۱۳- سعد عساکره ۲۵ ساله
۱۴- حسن عساکره ۲۳ ساله
۱۵- ولید بریهی ۲۰ ساله
۱۶- خالد البوغبیش ۳۱ ساله
۱۷- امید البوغبیش ۲۵ ساله
۱۸- مرتضى البوغبیش ۲۷ ساله
۱۹- عبدالحسین البوغبیش
۲۰- یعقوب شیخانی۲۷ ساله
۲۱- شایع شیخانی ۲۴ ساله
۲۲- یوسف شیخانى ۳۱ ساله
۲۳- محمد خیاطی ۳۰ ساله
۲۴- سامی مطرودی ۲۶ ساله
۲۵- سید عباس أوشال
۲۶-حامد شیخانی
۲۷-علی اکبر عساکره
۲۸-مجید عساکره

شهر اهواز

۱-على باوى(عگبى)
۲-محمود حریزاوى
۳-على نیسى
۴-حمید نیسى
۵-على شرفی ۱۷ ساله
۶-عماد دمنى ۱۷ ساله
۷-سجاد دیلمى
۸-هادى شموسى ۲۳ ساله
۹-محمد شموسى ۲۷ ساله

حمیدیه

۱-شاعر عباس ساعدی
۲-سالم عطشانى
۳-اسماعیل عبیداوى
۴-سلمان عبیات
۵-مهندس على غانم

شهر سوسنگرد – خفاجیه

۱-صلاح مزرعه از اهالى منطقه ابوحمیظه
۲-نبی مزرعه از اهالى منطقه ابوحمیظه
۳-فلاح مزرعه از اهالى منطقه ابوحمیظه

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی