اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ارتش ترکیه از محاصره‌ عفرین خبر داد
سه شنبه, ۲۲ام اسفند, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:ارتش ترکیه از محاصره‌ عفرین خبر داد

ارتش ترکیه اعلام کرد که واحدهای آن در جریان عملیات “شاخه‌ زیتون” علیه کردها در شمال سوریه موفق به محاصره‌ شهر عفرین شده‌اند. به گفته فعالان حقوق بشری اکنون ۳۰۰ هزار اهالی این شهر تحت محاصره قرار دارند.

ارتش ترکیه ۸ هفته پس از آغاز عملیاتش علیه شبه‌نظامیان کرد “یگان‌های مدافع خلق” در شمال سوریه از محاصره‌ی شهر عفرین خبر داده است.

خبرگزاری دولتی آنادولو روز سه‌شنبه (۱۳ مارس / ۲۲ اسفند) با استناد با گفته‌های مقامات ارتش ترکیه گزارش داد که شهر عفرین از روز دوشنبه تحت محاصره‌ قرار دارد. ارتش ترکیه در این ارتباط از پیشرفتی مهم در عملیات تهاجمی “شاخه‌ زیتون” علیه یگان‌های مدافع خلق سخن گفته است.

ارتش ترکیه همچنین اعلام کرد که بخش‌هایی از منطقه‌ی عفرین که از اهمیتی زیادی برخوردار هستند، به تصرف در آمده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، اعلام کرده که به این ترتیب ۳۰۰ هزار ساکن شهر عفرین در محاصره‌ی ارتش ترکیه قرار گرفته‌اند.

ارتش ترکیه عملیات “شاخه زیتون” را در روز ۲۰ ژانویه سال جاری میلادی آغاز کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیشتر از قصد ارتش این کشور برای محاصره‌ی عفرین سخن گفته بود.

او در استدلال خود در این راستا گفت: «از این طریق کمک خارجی به عفرین بلوکه خواهد شد و این سازمان تروریستی از این پس دیگر امکان دادوستد با خارج را نخواهد داشت.»

شبه‌نظامیان “یگان‌های مدافع خلق” که در مبارزه با “دولت اسلامی” (داعش) تحت پشتیبانی آمریکا قرار دارند، خاری در چشم دولت ترکیه محسوب می‌شوند. آنکارا بر آن است که از قدرت‌گیری کردها در مرز سوریه و ترکیه جلوگیری کند. دولت ترکیه “یگان‌های مدافع خلق” را سازمانی تروریستی و وابسته به حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند.

ترکیه همچین مدعی است که عملیات “شاخه‌ زیتون” مغایر با حقوق بین‌المللی نیست. این در حالی است که به تازگی سرویس پژوهشی پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ) تردیدهایی را در رابطه با صحت این مدعا مطرح کرده است.

خروج غیرنظامیان از غوطه شرقی

در این میان خبرهایی در ارتباط با خروج غیرنظامیان از منطقه‌ی درمحاصره‌ی غوطه ‌شرقی منتشر شده است. خبرگزاری دولتی سوریه (سانا)،  گزارش داد که انتقال خانواده‌های ساکن در این منطقه از طریق کریدوری بشردوستانه آغاز شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز از خروج غیرنظامیان که به کمک‌های پزشکی نیاز دارند، خبر داده است.

شبکه الاخباریه که وفادار به دولت سوریه است، تصاویری از خروج افراد سالخورده، زنان، کودکان و مجروحان از غوطه شرقی را پخش کرد.

محافل ارتش سوریه گفته‌اند که بیماران و زخمی‌شدگان از شهر دوما در غوطه شرقی به بیمارستان‌هایی در دمشق منتقل شده‌اند. در این رابطه از ۲۵ “مورد بشردوستانه” سخن رفته است.

انتقال زخمی‌شدگان از طریق توافقی صورت گرفته که میان روسیه به عنوان پشتیبان حکومت بشار اسد و دو گروه شورشی “جیش‌الاسلام” و “فلق الرحمن” حاصل شد.

غوطه‌ شرقی که در نزدیکی دمشق، پایخت سوریه قرار دارد، از آغاز حملات ارتش دولتی این کشور در وضعیتی وخیم قرار دارد و شاهد کشته‌شدن صدها تن بوده است. حدود ۴۰۰ هزار نفر در غوطه شرقی تحت محاصره قرار دارند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com