اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ائتلاف نظامی عربستان عملیات تصرف بندر حدیده یمن را آغاز کرد
چهارشنبه, ۲۳ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیوآلمان:ائتلاف نظامی به رهبری عربستان عملیات تصرف بندر حدیده را آغاز کرد. سازمان ملل؛طبق برآوردها حدود ۶۰۰ هزار نفر در محدوده بندر حدیده زندگی می‌کنند و جنگ می‌تواند در بدترین حالت،  جان ۲۵۰ هزار شهروند غیرنظامی را به خطر بیاندازد و میلیو‌ن‌ها نفر در یمن را از دسترسی به غذا و دارو محروم کند.

نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان برای تصرف بندر حدیده در یمن وارد عمل شدند. حوثی‌ها ضمن هشدار به نیروهای ائتلاف گفته‌اند یک کشتی را هدف قرار داده‌اند. حدیده تنها راه ارتباطی دریایی حوثی‌ها با دنیای خارج است.

نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان عملیات برای تصرف بندر حدیده در یمن را آغاز کردند. دولت در تبعید یمن اعلام کرده جت‌های جنگی و کشتی‌های نظامی ائتلاف روز چهارشنبه (۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد) در پشتیبانی از نیروهای زمینی ارتش یمن به بندر حدیده حمله کردند. حدیده بزرگترین بندر یمن و شاهرگ حیاتی کشور به شمار می‌رود که در تصرف نیروهای حوثی است.

از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۵، این برای نخستین بار است که ائتلاف نظامی برای بازپس گیری یک شهر بزرگ محافظت‌شده از سوی حوثی‌ها به آن حمله برده است.

هدف این عملیات قطع دسترسی شورشیان حوثی به تجهیزات و کالاهای موردنیازشان است تا از این طریق آنها وادار به عقب‌نشینی و نشستن بر سر میز مذاکره شوند.

این عملیات که “پیروزی طلایی” نام دارد پس از ان آغاز شد که حوثی‌ها مهلت تعیین‌شده از سوی امارات متحده عربی برای خروج از بندر حدیده را رعایت نکردند.

محمد علی الحوثی، رهبر شورشیان حوثی به ائتلاف تحت رهبری عربستان هشدار داده و با انتشار پیامی در توییتر گفته نیروهای او یکی از کشتی‌های ائتلاف را هدف قرار دادند. او پیش‌تر تهدید کرده بود به تانکر‌های نفتی که در مسیر حمل و نقل دریای سرخ تردد می‌کنند، حمله می‌کند.

تلویزیون المسیره وابسته به حوثی‌ها گزارش کرده دو موشک به یک کشتی ائتلاف اصابت کرده‌اند، اما با این حال هنوز نیروهای ائتلاف این خبر را تأیید نکرده‌اند.

نگرانی نسبت به وضعیت غیرنظامی

سازمان ملل متحد پیش‌تر تلاش کرده بود تا هر دو طرف منازعه در یمن را برای رسیدن به توافقی متقاعد کند تا از این طریق از حمله به حدیده پرهیز شود. این نگرانی وجود دارد که حمله به حدیده دسترسی مردم یمن به مواد غذایی، سوخت و دارو را بیش از پیش دشوار کند و موجب تشدید بحران انسانی فزاینده در این کشور شود.

طبق برآوردها حدود ۶۰۰ هزار نفر در محدوده بندر حدیده زندگی می‌کنند و جنگ می‌تواند در بدترین حالت،  جان ۲۵۰ هزار شهروند غیرنظامی را به خطر بیاندازد و میلیو‌ن‌ها نفر در یمن را از دسترسی به غذا و دارو محروم کند.

دولت در تبعید یمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «آزادسازی بندر حدیده نقطه عطف در مبارزه ما برای بازپس‌گیری یمن از دست شبه‌نظامیانی است که کشور را برای خدمت به خارجی‌ها به گروگان گرفته‌اند.»

شبه‌نظامیان حوثی که از سوی ایران حمایت می‌شوند در سال ۲۰۱۵ قدرت را در یمن به دست گرفته و با برکنار کردن رئیس‌جمهور کنترل صنعا، پایتخت این کشور را به اختیار خود درآوردند. حوثی‌ها این اتهام که از ایران دستور می‌گیرند را رد کرده و می‌گویند هدف آنها از شورش علیه دولت مبارزه با فساد و دفاع از کشور در برابر مهاجمان بیگانه بوده است.

بندر حدیده در دریای سرخ واقع است و تنها راه ارتباط دریایی حوثی‌ها با دنیای خارج به شمار می‌رود.

امارات گفته نیروهای ائتلاف قصد دارند بندر حدیده را قابل استفاده نگاه دارند، اما احتمال می‌رود حوثی‌ها به هنگام ترک بندر، اقدام به تخریب زیرساخت‌ها کرده و مین‌های دریایی کار بگذارند.

دولت عربستان می‌گوید حوثی‌ها از این بندر برای قاچاق سلاح‌های ساخت ایران از جمله موشک‌‌هایی استفاده می‌کند که به خاک عربستان پرتاب شده‌اند. ایران و شبه‌نظامیان حوثی این اتهام را رد کرده‌اند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com