اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ائتلاف عربستان کمترل فرودگاه حُدیده یمن را در دست گرفت
شنبه, ۲۶ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:فرودگاه حُدیده به تسخیر نیروهای ائتلاف عربی درآمد

در نبرد بر سر تسخیر بندر حُدیده در یمن، نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی موفق شدند فرودگاه این بندر استراتژیک را از کنترل نیروهای حوثی خارج کنند. کار مین‌روبی آغاز شده تا پیشروی ادامه یابد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستات سعودی اعلام کرد که فرودگاه حُدیده را از دست نیروهای حوثی یمن خارج کرده‌اند. این خبر را دفتر مطبوعاتی ارتش یمن روز شنبه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) از طریق شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرد.

این خبر می‌افزاید که کارشناسان مین‌یاب کار مین‌روبی خود را آغاز خواهند کرد و زمان خواهد برد تا بتوان به ساختمان اصلی فرودگاه رسید.

بندر استراتژیک الحُدیده در حاشیه دریای سرخ در غرب یمن قرار دارد. از مسیر این بندر هم کمک‌های امداد بین‌المللی برای مردم یمن ارسال می‌شود و هم کمک‌های تسلیحاتی هم‌پیمانان حوثی‌های شیعی یمن، از جمله جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ارتش یمن با حمایت نیروهای ائتلاف عربی هفته‌هاست که حملات هوایی و دریایی خود را برای تسخیر این بندر آغاز کرده‌اند. عربستان سعودی رهبری ائتلاف نظامی کشورهای عربی علیه نیروهای شیعه حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد.

ارتش یمن روز پنجشنبه ۱۴ پس از بمباران‌های ممتد هوایی، عملیات زمینی خود را آغاز کرد. گفته ‌می‌شود هزاران نفر از ساکنان شهر را ترک کرده‌اند.

کمیته بین‌الملل صلیب سرخ جهانی در پی درگیری‌ها شدید، نسبت به موج تازه از پناهجویان هشدار داد. صلیب سرخ در یک رشته پیام‌های توییتری ازجمله نوشته است: «به احتمال بسیار طی روزهای آینده ده‌ها هزار نفر از شهر فرار خواهند کرد».

گفته می‌شود که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شهر به دلیل قطع متوالی برق قادر نبوده‌اند به درستی کار کنند. مردم شهر با نان خشکی که از زباله‌ها می‌یابند ارتزاق می‌کنند.

 

دولت یمن می‌گوید نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان کنترل فرودگاه شهر بندری حدیده را در دست گرفته‌اند.بندر حدیده در دست نیروهای حوثی است.

دولت یمن گفته است در حال مین‌زدایی از مناطقی است که نیروهای حوثی عقب‌نشینی کرده‌اند.

عملیات برای تصرف بندر حدیده که در دست نیروهای حوثی است، از روز چهارشنبه با حمایت هوایی و دریایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی آغاز شد.

بندر حدیده در دریای سرخ تنها راه ارتباط دریایی حوثی‌ها با جهان خارج است.بندر حدیده، همچنین نقطه ورود اصلی کمک‌های بشردوستانه به یمن است.

نیروهای یمنی که در کنار نیروهای ائتلاف می‌جنگند

عربستان به دلیل هراس از ارسال کمک‌های نظامی به حوثی‌ها، مدت‌هاست یمن را محاصره کرده و مردم با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه هستند که این باعث نگرانی سازمان ملل متحد و گروه‌های امدادی شده است.

گزارش‌های مستقلی از شهر وجود ندارند اما به نظر می‌رسد نیروهای حوثی کنترل فرودگاه را از دست داده‌اند.

گزارش‌های ارسالی حاکی از تلاش نافرجام شماری از شهروندان این شهر برای فرار از آن است. بسیاری از این افراد در خانه‌های خود پناه گرفته و خیابان‌ها به رغم فرا رسیدن عید فطر خالی از جمعیت است.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد قرار است به صنعا سفر ‌کند تا با رهبران حوثی‌ها دیدار کند.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی