اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
حمایت آمریکا از کانادا برای قراردادن سپاه در فهرست تروریستی
شنبه, ۲۶ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:حمایت آمریکا از کانادا برای قراردادن سپاه در فهرست تروریستی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از مصوبه مجلس عوام کانادا برای قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست تروریستی استقبال کرد. او در توئیتر خود نوشت که کشورش از کانادا حمایت می‌کند.

مایک پمپئو در یک توییتر نوشت که ایالات متحده از تصمیم کانادا در محکوم کردن ایران به خاطر پشتیبانی از تروریسم و همچنین قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی استقبال و حمایت می‌کند.

پمپئو در ادامه توئیت خود تاکید کرده است: «مردم ایران در مقابل اقدامات رژیم فاسد ایستاده‌اند و ما از آنها حمایت می‌کینم. ما از کشورهای دیگر هم می‌خواهیم که رهبران ایران را مجبور به پاسخگویی کنند.»

 

واکنش پمپئو چهار روز بعد از مصوبه مجلس عوام کانادا (۱۲ ژوئن/۲۲ خرداد) بود. بر اساس این مصوبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست گروه‌های تروریستی افزوده شده است.

این طرح از سوی گارنت گینویس، نماینده حزب محافظه‌کار به مجلس عوام کاناد ارائه شده بود. برخی از نمایندگان عوام “محکومیت رژیم ایران و قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی را یک رای‌گیری تاریخی توصیف کردند.

در این طرح از اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در مورد “نابودی اسرائیل” انتقاد شده است. این مصوبه هم‌چین خواستار آزادی تمامی شهروندان کانادایی شده که هم اکنون در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

اعتراض ایران به کاندا

جمهوی اسلامی ایران بلافاصله به طرح کانادا واکنش نشان داد و تصویب این طرح را محکوم کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) این طرح را “خطای راهبردی و اساسی با آثاری مخرب” توصیف کرد. سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که قانون‌گذاران کاندایی اطلاعاتی کافی از اوضاع ایران ندارند.

پیش از مصوبه مجلس عوام کاندا هم بین ایران و کانادا تنش وجود داشت.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا اخیرا از مقامات ایرانی درخواست کرده بود که به همسر سیدامامی اجازه ترک ایران و ورود به کانادا را بدهند. جاستین ترودو هم‌چنین خواستار پاسخگو بودن ایران در باره مرگ کاووس سیدامامی شده بود.

کاووس سیدامامی تبعه کانادا و استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در اواخر سال گذشته در زندان اوین درگذشت. دلیل مرگ او خودکشی اعلام شده بود ولی مرگ سیدامامی موجی از پرسش نزد افکار عمومی، محافل دانشگاهی و سازمان‌های حقوق بشری ایجاد کرده است که هنوز هم بی‌پاسخ مانده است.

در همین زمینه:

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی