اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
قطع واردات نفت بزرگترین مجموعه پالایشگاهی جهان از ایران
شنبه, ۲۶ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری
در روز ٣٠ می شرکت صنایع رلاینس (Reliance Industries)، بزرگترین شرکت خصوصی هند با حجم معاملاتی در حدود ۲۰ میلیارد دلار آمریکا، مالک بزرگترین مجموعۀ پالایشگاهی جهان و خریدار عمدۀ نفت ایران اعلام کرد که در ماه اکتبر یا نوامبر واردات نفت خود را از ایران قطع خواهد کرد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی ” نفت ما ” ، در ٢٨ می گذشته، ظریف، وزیر خارجه ایران به هند سفر کرد با این هدف که در پی عقب نشینی آمریکا از توافق هسته ای (برجام) روابط خود را با قدرت های بزرگ جهان تحکیم بخشد. تهران از راه دیپلماسی حرکت می کند تا مانع از انزوایی گردد که ممکن است مصیبت بار گردد. همان گونه که المانیتور شرح می دهد، در ایران به این دیدار به عنوان یک موفقیت دیپلماتیک نگریسته شده است به ویژه پس از آنکه وزیر خارجه هند اعلام کرد که کشورش از تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران پیروی نخواهد کرد.

سوشما سواراج، وزیر امور خارجۀ هند اعلام کرد: «سیاست خارجی کشورمان تحت فشار سایر کشورها اجرا نمی گردد. ما تحریم های سازمان ملل را به رسمیت می شناسیم و نه تحریم های خاص یک کشور. در فرصت های قبلی تحریم های آمریکا را نادیده گرفته ایم». سپس طرفین در خصوص مباحث بین المللی و منطقه ای دارای نفع مشترک به بحث و گفتگو پرداختند. تدابیر مربوط به اجرای توافقات اخیر در رابطه با راه های دسترسی با اشارۀ خاص به توسعۀ بندر ایرانی چابهار نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند. در ضمن طرف ها در خصوص انرژی، تجارت و مبادلات بین اشخاص به بحث و گفتگو پرداختند.

ظریف در توئیتر دیدار خود را از هند «مفید» توصیف کرد و اظهار داشت که این دو کشور تمایل دارند روابط دوجانبه در تمامی عرصه ها را تحکیم بخشند. غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزارت خارجه که در گذشته به عنوان سفیر ایران در هند به خدمت گرفته شده بود، بر حمایت دولت هند از توافق هسته ای تاکید نمود.

لیکن سخنان وزیر هند در مراسم افتتاحیه که از سوی همتای خود مورد تقدیر قرار گرفت، با واقعیت و راهبرد های بخش خصوصی تداخل دارند. روز ٣٠ می شرکت صنایع رلاینس (Reliance Industries)، بزرگترین شرکت خصوصی هند با حجم معاملاتی در حدود ۲۰ میلیارد دلار آمریکا، مالک بزرگترین مجموعۀ پالایشگاهی جهان و خریدار عمدۀ نفت ایران اعلام کرد که در ماه اکتبر یا نوامبر واردات نفت خود را از ایران قطع خواهد کرد. منافعی که این شرکت را که به موکش آمبانی، فرد ثروتمند و با نفوذ تعلق دارد، به واشینگتن وصل می کند بیش از حد می باشند. این خبر یک روز پس از آنکه دو بانک هندی که فعالانه درگیر تراکنشهای مالی با تهران هستند اعلام نمودند که روز ۶ آگوست به تمامی قراردادهای منعقد شده با تهران خاتمه خواهند داد، دریافت گردید.

نفع تهران به طور عمده حفظ صادرات نفت خود به هند، دومین خریدار بزرگ آسیایی پس از چین است. در ماه آوریل صادرات نفت ایران به ٢,۶ میلیون بشکه در روز رسید. در همین ماه هند واردات نفت ایران را به ۶۴٠.٠٠٠ بشکه در روز یعنی معادل یک چهارم کل صادرات نفت خام ایران افزایش داد.

در ماههای آتی چنانچه دهلی نو از اجرای کاهش ٢٠-١٨ درصدی واردات نفت ایران به موجب تحریم های جدید آمریکا خودداری کند، این برای تهران یک موفقیت بزرگ به شمار خواهد رفت. به همان اندازه درک این موضوع حائز اهمیت است که آیا چین، خریدار اصلی نفت ایران، واردات نفتی خود را از ایران کاهش نخواهد داد. چنانچه هند و چین به میزان قابل توجهی واردات خود را کاهش ندهند، تهران نیمی از حجم کنونی صادرات نفت را تأمین خواهد کرد.

با وجود این، همان گونه که المانیتور شرح می دهد اعلام شرکت صنایع رلاینس مبنی بر توقف قریب الوقوع واردات نفت ایران نشان می دهد که وعدۀ دهلی نو مبنی بر حفظ سطح کنونی خرید نفت در ماههای آتی در برابر آزمون سختی قرار خواهد گرفت. در سال ٢٠١٧ شرکت رلاینس روزانه به طور متوسط تعداد ۶٧ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است. تصمیم مربوط به کاهش حدود ١۵ درصدی صادرات نفت به هند نشان دهنده قصد پیروی از تحریم های آمریکا است. بنا بر این در حالی که تهران می تواند به حمایت دهلی نو برای تجارت و سرمایه گذاری امیدوار باشد، می توان تصور کرد که تجار هندی از واشنگتن جانبداری کنند.

همانگونه که خبرگزاری Nova شرح می دهد، در ماه فوریه به مناسبت دیدار آقای روحانی، از دهلی نو پانزده قرارداد و تفاهم نامه به امضا رسید. در رابطه با همکاری اقتصادی و تجاری، مهم ترین توافق هدفش اجتناب از مالیات مضاعف به منظور جلوگیری از فرار از مالیات و ارتقاء جریان سرمایه گذاریها و خدمات است. در ضمن به موجب تفاهم نامۀه دیگری که به امضاء رسید، گروهی از کارشناسان تجاری ایجاد شدند تا همکاری در حوزه های مشترک را گسترش دهند. یادداشت تفاهمی نیز که توسط شورای توسعه صادرات مهندسی (Engineering  Export Promotion Council ) هند و سازمان توسعۀ تجارت ایران به امضاء رسید و سه پروتکلی که در سطح اتاقهای بازرگانی منعقد گردید، به آن افزوده می شوند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی