اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
ترامپ: اعضا از ما حفاظت مقابل روسیه را می خواهند و با آنها قرارداد اقتصادی می بندند
چهارشنبه, ۲۰ام تیر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو آمریکا:نشست سران عضو ناتو در مراسمی در بروکسل ظهر چهارشنبه ۲۰ تیر آغاز شد. در این مراسم که پرزیدنت ترامپ و سران ۲۸ عضو دیگر حضور دارند، قرار است درباره حضور ناتو در افغانستان و کمک به عراق گفتگو شود.

ترامپ صبح چهارشنبه در صبحانه کاری با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل این نهاد دیدار کرد. دیداری که با انتقادات تند پرزیدنت ترامپ همراه بود.

ترامپ به شدت از برخی اعضا انتقاد کرد. وی درباره آلمان گفت باید بگویم که این واقعا ناراحت کننده است که آلمان توافق بزرگ گازی و نفتی با روسیه می‌بندد. همان روسیه‌ای که شما (ناتو) قرار است در برابر آن دفاع کنید. فرض بر این بود که از شما در برابر روسیه حفاظت کنیم اما آنها میلیاردها دلار به روسیه می‌دهند و به نظر من این مناسب نیست.
وی همچنین با انتقاد از سهم کم برخی کشورهای اروپایی گفت آلمان کمی بیشتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را برای هزینه های ناتو می پردازد در حالیکه رقم واقعی آمریکا بیش از ۴ درصد است. این برای مردم و مالیات دهندگان ما منصفانه نیست.

 ترامپ سه شنبه شب وارد بروکسل شد و امروز در این نشست شرکت می کند. حضور در ناتو در ابتدای سفر یک هفته ای و پر اهمیت پرزیدنت ترامپ به اروپا است.

 ترامپ در این سفر ابتدا در گردهمایی سران کشورهای عضو پیمان نظامی آتلانتیک شمالی، ناتو، حضور یابد و در آنجا حامل پیامی مهم برای اعضای ناتو خواهد بود.انتظار می‌رود  ترامپ در گردهمایی قریب الوقوع اعضای ناتو به فشار بر متحدان نظامی خود برای پرداخت سهم بیشتر در جهت تأمین بودجۀ دفاعی ناتو تا سال ۲۰۲۴ ادامه دهد.

 ترامپ در آستانۀ دیدارهای این هفته تلاشی برای رفع نگرانی متحدان اروپایی و ناتو که برای مقابله با تجاوز احتمالی روسیه ایجاد شده نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه پیش در جریان یک سخنرانی در ایالت مونتانا بار دیگر اعضای ناتو را به باد انتقاد گرفت و گفت «قرار است با خیلی ها ملاقات کنم. قرار است به ناتو بروم، به آنها خواهم گفت باید شروع کنید سهمتان را بدهید. ایالات متحده هزینه همه چیز را تقبل نخواهد کرد. ۷۰ تا ۹۰ درصد هزینه‌ها را ما داریم می پردازیم تا از اروپا حمایت کنیم. البته اشکالی ندارد، آنها هم در جاهای دیگر، در تجارت، تلافی می‌کنند؛ کاری کرده اند که تجارت با آنها دیگر غیرممکن شده است. از آن بدتر کاری است که در ناتو با ما می‌کنند.»

این مطلب در حالی بار دیگر از سوی رئیس جمهوری آمریکا عنوان شده است که یک روز پیش از آن آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در پارلمان آن کشور در پاسخ به اظهارات ترامپ از نقش آلمان در ناتو دفاع کرد و گفت آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتو بوده و خواهد بود.

سفر به بریتانیا و دیدار با پوتین در هلسینکی

دیدار با ترزا می نخست وزیر بریتانیا و ملکۀ الیزابت دومین برنامۀ سفر آقای ترامپ را تشکیل می‌دهد و این سفر سرانجام، با نخستین دیدار مستقیم او در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در روز دوشنبه ۲۵ تیر در هلسینکی پایتخت فنلاند به پایان خواهد رسید. سفر رئیس جمهوری ایالات متحده به بریتانیا نیز با توجه به برخورد سال‌ها پیش او با خانواده سلطنتی، در هاله‌ای از ابهامات و چگونگی استقبال بریتانیا از وی قرار دارد.

دیدار ترامپ با ولادیمیر پوتین، با وجود آن که تا کنون دو بار در حاشیۀ گردهمایی های بین المللی با یکدیگر ملاقات کرده اند، نخستین دیدار رسمی و رو در روی او در مقام رئیس جمهوری آمریکا با پوتین تلقی می‌شود.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com