اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
انتقاد به وزیر کشور آلمان برای بازگرداندن پناهجویان افغان
پنجشنبه, ۲۱ام تیر, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:انتقاد به وزیر کشور آلمان برای بازگرداندن پناهجویان افغان

سخنان هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، در ارتباط با همزمان شدن اخراج ۶۹ مهاجر افغان که با تقاضای پناهندگی شان در آلمان مخالفت شده بود، با شصت‌و‌نهمین سالروز تولدش، با انتقادهای شدیدی روبرو شده است.

رخی احزاب و سازمان‌های مدافع حقوق مهاجران آلمانی به شدت به سخنان هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، انتقاد کرده‌اند، به ویژه پس از آن‌که یکی از ۶۹ مهاجری که حکم اخراج‌اش صادر شده بود، پس از بازگردانده شدن، خود را در هتلی در کابل حلق‌آویز کرد و جان باخت.

اولا یلپکه، نماینده پارلمان آلمان از حزب چپ‌های این کشور، با انتقاد شدید از سیاست‌های وزیر کشور آلمان در ارتباط با پناهجویان گفت که اخراج گروهیِ مهاجران افغان به کشورشان مرگبار است.

 

اولا یلپکه با استناد به خودکش جوان اخراج شده‌ی افغان، خواستار توقف اخراج‌ها به افغانستان شد. این سیاست‌مدار امور داخلی حزب چپ‌ها در مجلس نمایندگان آلمان (بوندستاگ)، به خبرگزاری آلمان گفت: «اوضاع در افغانستان روز به روز وخیم‌تر می شود، اما دولت آلمان اخراج‌ها را افزایش داده است.»

یلپکه با اشاره به خودکشی جوان افغان بازگردانده شده اضافه کرد: «خوشحالی زهوفر از اخراج ۶۹ پناهجو به افغانستان، در سالگرد ۶۹ سالگی تولدش، پس از این خودکشی، انزجار بیشتری را دامن زده است.»

یلپکه از سیاست سخت‌گیرانه وزیر کشور آلمان برای ایجاد محدودیت بیشتر برای پناهجویان انتقاد کرد و افزود: «حالا زمان آن فرا رسیده که انگلا مرکل “این مرد را بیرون کند.”

سازمان‌های مدافع حقوق مهاجران در آلمان نیز از سخنان هورست زهوفر به شدت انتقاد کرده‌اند. آنها اخراج پناهجویان به افغانستان را مرگبار خوانده‌اند. سازمان‌های “پروازول” و “شورای مهاجران بایرن” از اخراج اخیر پناهجویان به شدت انتقاد کرده‌اند.

این دوسازمان گفتهاند که پس از حمله مرگبار به سفارت آلمان در کابل، قرار بود فقط مهاجران پذیرفته نشده‌ی مجرم و کسانی که احتمال خطر تروریستی دارند، از آلمان اخراج شوند، اما در پرواز اخیر کسانی اخراج شدهاند که “به خوبی در جامعه آلمان ادغام شده” بودند.

خودکشی یکی از پناهجویان در کابل

میرویس هاشمی و عبدالعظیم سلطانی، دو پناهجو از مجموع ۶۹ پناهجویی هستند که در سالروز ۶۹ سالگی هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، به کشورشان بازگردانده شدند. این دو در کابل در همان هتلی نگهداری می‌شدند که شهروند ۲۳ ساله افغانی در آن دست به خودکشی زد.

میرویس هاشمی در این باره به خبرنگار دویچه وله گفت: «هیچ کس متوجه خودکشی او نشده بود. وقتی چند روز گذشت و هتل را بوی بدی فرا گرفت، پلیس اطلاع یافت و متوجه خودکشی او شد. او خود را به سقف آویزان کرده بود.»

عبدالعظیم سلطانی نیز درباره جوان یادشده گفت: «بیچاره واقعا مشکلات فراوانی داشت که نمی‌توانست تحمل کند. او به کارکنان هتل گفته بود مزاحم‌اش نشوند و سرانجام خود را دار زد.»

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com