اخبار / جهان / مهمترین
سازمان ملل: تحقیق درباره حمله عربستان به اتوبوس کودکان یمنی
جمعه, ۱۹ام مرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو آمریکا:سازمان ملل خواهان تحقیقات مستقل درباره حمله هوایی به یمن شد

گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد حمله هوایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان به یمن را محکوم کرد و خواستار تحقیقاتی مستقل در این باره شد. در جریان این حمله دستکم ۲۹ کودک کشته و ۳۰ کودک دیگر زخمی شدند.

سخنگوی آنتونیو گوترش شامگاه پنجشنبه (۹ اوت (۱۸ مرداد) گفت، دبیر کل سازمان ملل تمامی طرف‌های درگیر در جنگ یمن را بار دیگر فرا خوانده تا افراد و مناطق غیرنظامی در جریان عملیات نظامی هدف قرار ندهند.

در جریان حمله‌ی هوایی تلافی‌جویانه نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان به استان صعده در یمن که روز پنجشنبه روی داد، از جمله یک اتوبوس حامل دانش‌آموزان هدف قرار گرفت.

به گزارش سازمان صلیب سرخ جهانی دستکم ۵۰ نفر جان خود را در جریان این حمله از دست دادند که ۲۹ نفر از آنها کودک بودند. شمار زخمی‌شدگان نیز ۷۷ نفر گزارش شد که اکثر آنان نیز کودک و نوجوان هستند.

 

دبیر کل سازمان ملل ضمن محکوم کردن این حمله خواستار تحقیقاتی مستقل درباره آن شد. او از طرف‌های درگیری خواست که به تعهدات خود در قبال قوانین بین‌الملل عمل کرده و از به خطر افتادن جان غیرنظامیان جلوگیری کنند.

ایالات متحده که از حامیان سنتی عربستان سعودی محسوب می‌شود نیز نگرانی‌شدید خود را از حمله‌ی هوایی به استان صعده ابراز کرده است. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان باید دست به “تحقیقاتی اساسی و شفاف” در ارتباط با این حمله بزند.

تلاش برای یافتن راهکار سیاسی

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی که مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته، در دفاع از آن، از “عملیاتی مشروع و قانونی” سخن گفت که به تلافی حمله‌ی موشکی حوثی‌های یمن به شهر جیزان در عربستان صورت گرفته است.

در پی این حمله‌ی حوثی‌ها که روز چهارشنبه (۸ اوت (۱۷ مرداد) روی داد، یک نفر کشته و ۱۱ تن زخمی شده بودند.

حوثی‌ها که مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی هستند و کنترل صنعا و بخش بزرگی از غرب یمن را در اختیار دارند، در ماه‌های اخیر ده‌ها موشک به خاک عربستان پرتاب کرده‌اند که بیشتر آنها توسط پدافند هوایی عربستان دفع شده‌اند.

آنتونیو گوترش بار دیگر بر خواست خود در مورد لزوم یافتن راه حلی سیاسی برای پایان یافتن جنگ در یمن تأکید کرد.

مارتین گریفیتس، مأمور ویژه سازمان ملل در یمن هفته گذشته اعلام کرده بود، برای نخستین بار در طی دو سال گذشته گفت‌وگوهای صلح میان طرف‌های درگیری انجام خواهد گرفت. او گفته بود که قصد دارد، طرف‌های درگیر را به نشستی در ژنو که در روز ۶ سپتامبر برگزار خواهد شد، دعوت کند.

از سال ۲۰۱۵ تا کنون حدود ۱۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده‌اند که بسیاری از آنها کودک و نوجوان بوده‌انداز سال ۲۰۱۵ تا کنون حدود ۱۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده‌اند که بسیاری از آنها کودک و نوجوان بوده‌اند

کودکان، قربانیان بزرگ جنگ یمن

یوهانس بروور، رئیس هیأت نمایندگی کمیته جهانی صلیب سرخ در یمن پیش از این با انتشار پیامی در شبکه توییتر اعلام کرده بود که سن بیشتر کشته‌شدگان در جریان حمله به استان صعده زیر ده سال بوده است.

بروور در این توییت همچنین تصریح کرده بود که به رغم قوانین و قراردادهای بین‌المللی، در این عملیات به طور مستقیم به افراد غیرنظامی حمله شده است.

سازمان یونیسف، وابسته به سازمان ملل نیز نگرانی شدید خود را از گزارش‌های منتشر‌شده درباره کشته‌شدن کودکان ابراز کرد.

هفته‌ی گذشته نیز یک بیمارستان و یک بازار ماهی در حدیده در جریان حملات هوایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان هدف قرار گرفته بودند. ۵۵ غیرنظامی جان خود را از دست داده و ۱۷۰ نفر زخمی شده بودند.

سازمان ملل از جنگ یمن به عنوان بزرگ‌ترین فاجعه بشری یاد می‌کنند و در تلاش یافتن راهکاری برای خاتمه‌ی آن هستند.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از نیمی از جمعیت ۲۸ میلیون نفری یمن به‌رغم شیوع بیماری‌های خطرناکی چون وبا و دیفتری به امکانات پزشکی و درمانی دسترسی ندارند. بیش از ۲۲ میلیون نفر از آنان نیز به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

از آغاز حملات ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در ماه مارس ۲۰۱۵ تا کنون نزدیک به ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند که بسیاری از آنان کودک و نوجوان بوده‌اند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com