اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
اعتراف دولت فرانسه به استفاده نظام مند از شکنجه در طول جنگ الجزایر
پنجشنبه, ۲۲ام شهریور, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

یورونیوز:فرانسه به صورت رسمی اعلام کرد که نظامیان این کشور در طول نبرد استقلال الجزایر به صورت نظام مند از رویه ای که به شکنجه منتهی می شده است استفاده کرده اند.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد که برای امانوئل ماکرون مسجل است که موریس اودن، ریاضی دان، فعال کمونیست و از مبارزان استقلال الجزایر تحت شکنجه از دنیا رفته و قرار است این مسئله به صورت رسمی به بیوه او اعلام شود.

موریس اودن سال ۱۹۵۷، زمانی که الجزایر تحت استعمار دولت فرانسه بود، ناپدید شد. این مسئله تاکنون یکی از رمز آلودترین نکته های جنگ الجزایر به حساب می آمد.

 

موریس اودن، استادیار ریاضی دانشگاه الجزیره و عضو حزب کمونیست الجزایر بود که به ظن کمک به «جبهه آزادی‌بخش میهنی» در این کشور دستگیر و ۱۰ روز بعد ناپدید شد. گفته می شود که وی در جریان جنگ داخلی الجزایر توسط یگاه چتربازان تحت فرماندهی ژنرال ژاک ماسو دستگیر و سر به نیست شده است.

پس از ناپدید شدن این فعال کمونیست، ژوزف، همسر او بر ضد عامل یا عوامل ناشناس قتل وی در الجزایر شکایت کرد و کمیته ای نیز برای حمایت از روند سیاسی و قضایی شکل گرفت. در واقع همسر موریس اودن هرگز روایت مسئولان دولتی مبنی بر فرار وی هنگام انتقال به زندان را باور نکرده بود. خبر کشته شدن موریس اودن در زندان برای نخستین بار سال ۲۰۱۴ توسط فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری وقت فرانسه علنی شده بود.

با اعتراف امانوئل ماکرون به قتل تحت شکنجه موریس اودن حالا هم تکلیف این پرونده روشن تر از گذشته است و هم فرانسه به صورت رسمی به نظام مند بودن استفاده از شکنجه برای سرکوب مقاومت در برابر اشغال الجزایر اذعان کرده است.

امانوئل ماکرون در حالی به استفاده نظام مند از شکنجه در طول جنگ الجزایر اعتراف کرده که سدریک ویلانی، ریاضی دان و یکی از اعضای خانواده موریس اودن روز پنجشنبه از عبور از مرحله ای از «به رسمیت شناختن مسئولیت دولت فرانسه» در این قتل سخن گفت.

به گزارش الیزه، آقای ماکرون همچنین قرار است به صورت رسمی از گشایش آرشیو اسناد و مدارک مربوط به غیرنظامیان و سربازان مفقود در طول جنگ الجزایر خبر دهد.

جنگ الجزایر که طی سالهای ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ به طول انجامید با سرکوب شدید مبارزان و فعالان استقلال این مستعمره دیرین فرانسه همراه بود. این نبرد در مجموع به قیمت جان بیش از یک و نیم میلیون تن از مردم الجزایر تمام شد.

https://twitter.com/France24_en/status/1040252496005013505/video/1

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com