اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
دادگاه حقوق بشر اروپا بریتانیا را برای نقض حریم خصوصی شهروندان مقصر شناخت
جمعه, ۲۳ام شهریور, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

یورونیوز:دادگاه حقوق بشر اروپا می گوید ساختارهای نظارت جمعی بریتانیا با مداخله در حریم خصوصی شهروندان اصول منشور حقوق بشری اتحادیه اروپا را نقض می کنند.

این در حالی است که ادوارد اسنودن پیش تر درباره نقض حریم خصوصی شهروندان در بریتانیا و آمریکا هشدار داده بود.

دادگاه اروپایی حقوق بشر که مقر آن در استراسبورگ فرانسه است مصادره تجهیزات روزنامه نگاران فعال در عرصه روزنامه نگاری تحقیقاتی را نیز از جمله مواردی دانست که به نوعی حقوق اساسی شهروندان اروپایی از جمله حق دسترسی آزاد به اطلاعات را نقض می کند. دادگاه حقوق بشر اروپا از دولت بریتانیا درخواست کرده است به موارد مندرج در منشور حقوق بشر اروپا احترام بگذارد.

در ماه های اخیر برخی از روزنامه نگاران مستقل و تحقیق کننده بریتانیایی نسبت به مداخله دولت و دستگاه های ضدجاسوسی در آمار و نتیجه تحقیقات خود هشدار داده بودند.

به گفته دادگاه حقوق بشر اروپا دولت بریتانیا حق تصرف و مداخله در سیستم جمع آوری اطلاعات خبرنگارانی را که از طریق اینترنت به تحقیق مشغول هستند، ندارد.

با توجه به شکایت شانزده تن از خبرنگاران مشخص شده است که برنامه های ضدجاسوسی دولت بریتانیا به نحوی است که به ماموران اطلاعاتی اجازه می دهد روی نحوه تحقیقات و اطلاعات جمع آوری شده از سوی خبرنگاران نظارت و کنترل داشته باشند. با اعلام دادگاه حقوق بشر اروپا این کار دولت بریتانیا نقض «ماده ۱۰» کنوانسیون اروپایی است که از آزادی بیان و اطلاعات محافظت می کند.

دولت بریتانیا ادعا می کند در هیچ موردی قوانین و کنوانسیون های حقوق بشری اروپا را نقض نکرده است.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com