اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
آمریکا: جامعه جهانی از رژیم ایران بابت نقض حقوق بشر پاسخ بخواهد
شنبه, ۲۴ام شهریور, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

زادیو آمریکا:وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در توئیتی با اعلام این که برآورد می‌شود حدود ۸۰۰ نفر در ایران به دلیل انجام فعالیت‌هایی منطبق با حقوق انسانی خود در زندان هستند، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران شد.

U.S. State Dept | Democracy, Human Rights, & Labor

An estimated 800 Iranians are prisoners of the regime because they exercised their human rights. We demand the release of these political prisoners and call on the international community to hold the Iranian regime accountable for the abuse of its citizens.

در توئیت وزارت خارجه آمریکا از جامعه بین المللی خواسته شده از رژیم ایران بابت نقض حقوق شهروندانش پاسخ بخواهد.دفتر «دموکراسی، حقوق بشر و کار» وزارت خارجه آمریکا همچنین به بازداشت نسرین ستوده وکیل و فعال ایرانی حقوق بشر اشاره کرد و نوشت او در سال ۲۰۱۰ بازداشت و بابت فعالیت‌های حقوق بشری اش به شش سال حبس محکوم شد و در ژوئن ۲۰۱۸ بار دیگر به دلیل شرکت در اعتراضات زنان به حجاب اجباری دستگیر شد.

نسرین ستوده، که از حدود دو ماه پیش در زندان اوین است، سوم شهریور در یک نامه سرگشاده اعلام کرد که در اعتراض به بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستانش دست به اعتصاب غذا زده است. با این حال دستگاه‌های قضایی و امنیتی بدون توجه به این موضوع، چند روز بعد همسر او را هم بازداشت کردند.

بازداشت نسرین ستوده و رضا خندان واکنش نهادهای بین‌المللی حقوق بشری را نیز در پی داشته و عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر خواستار آزادی فوری این زوج و دیگر زندانیان سیاسی در ایران شده‌اند. فرانسه نیز که معمولا درباره وضعیت حقوق بشر ایران اظهار نظر نمی‌کند، از این موضوع ابراز تاسف کرده است.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر در اوایل شهریور ماه، ضمن ابراز نگرانی عمیق از این که نسرین ستوده بار دیگر در زندان دست به اعتصاب غذا زده است، خواستار آزادی فوری او و همچنین دیگر زندانیانی شد که با بی‌عدالتی در ایران در حبس هستند و گفت امیدواریم عدالت در ایران اجرا شود.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com