اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
انتقاد چین و روسیه از تحریم‌ها
پنجشنبه, ۱۷ام آبان, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

رادیو فردا:انتقاد چین و روسیه از تحریم‌ها

نخست‌وزیران چین و روسیه با انتقاد از تحریم‌های ایالات متحده، تعرفه‌ها و دیگر سیاست‌های اقتصادی واشینگتن، گفته‌اند این اقدامات به سیستم مالی بنا شده توسط خود واشینگتن ضربه زده و به تحکیم روابط چین و روسیه می‌انجامد. نخست‌وزیر روسیه از بازگشت تحریم‌های ایران نیز انتقاد کرده‌است.

دمیتری مدودیف، نخست‌وزیر روسیه، در جریان دیداری از پکن، گفته است «روشن است که انواع این تحریم‌ها، تحریم‌ها علیه ایران، تحریم‌ها علیه روسیه، محدودیت‌ها و تعرفه‌ها برای اتحادیه اروپا و چین، برای این است که مسائل سیاسی داخلی را حل کنند».

لی که‌چیانگ، نخست‌وزیر چین نیز گفته «حمایت‌گرایی و رویکردهای یک‌جانبه، به روابط تجاری دوطرفه آسیب می‌زند؛ روابطی که بنیاد آن سازمان تجارت جهانی‌ست».

مدودیف در عین حال گفته بازگشت تحریم‌ها علیه ایران بالقوه این توانایی را دارد که ضربه سختی به اقتصاد ایران بزند و توافق اتمی صورت‌گرفته در تیر ماه ۱۳۹۴ را از میان ببرد. چین و روسیه در کنار دولت اوباما، و فرانسه، بریتانیا و آلمان، طرف مذاکرات با ایران بر سر توافق اتمی بودند.

دونالد ترامپ سخت مخالف این توافق بود و خواستار مذاکرات تازه‌ای با ایران در مورد مسائل مختلف از برنامه اتمی تا برنامه موشکی و اقدامات ایران در منطقه شده‌است. دور دوم تحریم‌های شدید آمریکا از ۱۴ آبان ماه اجرایی شدند.

نخست‌وزیر روسیه می‌گوید تهران توافق اتمی را نقض نکرده بود و «آن‌چه به این سختی به دست آمده بود ممکن است کاملا از میان برود، چون آن‌طور که من درک می‌کنم، صبر ایران بی‌پایان نیست».

ایران و روسیه هر دو در میان کشورهای عمده‌ای بوده‌اند که هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

مقام‌های آمریکا تاکید کرده‌اند با هدف آن‌چه «تغییر رفتار» جمهوری اسلامی توصیف می‌کنند، «فشارهای حداکثری» بر تهران وارد خواهند کرد. وزیر خارجه آمریکا می‌گوید هدف از این فشارها نه مردم ایران، بلکه حکومت جمهوری اسلامی‌ست.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com