اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
شرایط بحرانی در اتوبوسرانی تهران ۴۵۰۰ اتوبوس فرسوده
دوشنبه, ۲۴ام دی, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری
 تهران به ۱۱ تا ۱۳ هزار دستگاه اتوبوس تازه نفس نیاز دارد.هر ماه ۷۶ اتوبوس فرسوده و هر فصل ۲۰۰ اتوبوس از چرخه فعالیت خارج می شوند!
تیتر شهر:به نظر می رسد وضعیت ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران از حالت هشدار خارج شده و به شرایط اضطراری خود رسیده است. آنطور که مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران در گذشته اعلام کرده است: هر ماه ۷۶ دستگاه اتوبوس در شهر تهران به سن فرسودگی می رسند، این در حالی است که هر سه ماه چیزی در حدود ۲۰۰ دستگاه اتوبوس از چرخه خدمات رسانی کنار گذاشته می شود.
 فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران یکی از هشدارهای همیشگی ای است که پیمان سنندجی درباره آن تاکید دارد. سال ۹۲ بود که وی به این واقعیت تلخ در یکی از گفت و گو های رسانه ای خود اشاره کرد که هر ماه ۷۶ دستگاه اتوبوس در شهر تهران به سن فرسودگی می رسند.

هر چند در آن زمان مسئولان و متولیان دولتی به این هشدارها توجه نکردند، اما اکنون آمار اتوبوسس های فرسوده شهر تهران به ۴۵۰۰ دستگاه رسیده است. در واقع این بخش از ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران ۱۰ سال در حوزه خدمات رسانی فعالیت کرده اند و برابر قوانین بالادستی مانند مصوبه هیات وزیران فرسوده هستند و باید از حوزه خدمات رسانی در معابر پایتخت کنار گذاشته شوند.

از سال ۸۶ بود که دولت تصمیم گرفت تا سهم خود را در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران نپردازد. این در حالی بود که برابر قوانین سهم دولت در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران ۸۲.۵ درصد و سهم شهرداری ها ۱۷.۵ درصد تعیین شده است.
با عدم ورود اتوبوس های جدید به ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران اکنون مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران واقعیت دیگری را در خصوص وضعیت ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران افشا می کند.

به گفته پیمان سنندجی، هر سه ماه یک بار چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دستگاه اتوبوس از چرخه خدمات رسانی ناوگان اتوبوسرانی کنار گذاشته می شوند.

آنطور که از صحبت های مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران استنباط می شود، ۲۰۰ دستگاه اتوبوس از ناوگان فرسوده شهر تهران به دلیل عدم کارآیی لازم برای خدمات رسانی ایمن به شهروندان باید کنار گذاشته شود و این موضوع در کوتاه مدت این بخش از حمل و نقل عمومی را با بحران کمبود ناوگان روبه رو می کند.

برآوردهای کارشناسان حوزه حمل و نقل نشان می دهد که در شرایط کنونی تهران به ۱۱ تا ۱۳ هزار دستگاه اتوبوس تازه نفس نیاز دارد و حتی ناوگان کنونی شهر تهران نیز کفاف میزان استقبال پایتخت نشینان را برای استفاده از این مد حمل و نقلی نمی دهد.

با وجود شرایط بحرانی ایکه اکنون شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران با آن مواجهه است، اما برای آنکه سیستم خدمات رسانی به شهروندان مختل نشود، معاینه فنی اتوبوس ها در اولویت برنامه های این مجموعه قرار دارد.

این در حالی است که به گفته سنندجی، تعمیرات اتوبوس های فرسوده برای اخذ معاینه فنی هزینه زیادی را برای شرکت واحد اتوبوسرانی و بخش خصوصی به همراه دارد.

طبق برنامه ریزی های انجام شده در حال حاضر به اتوبوس های فاقد معاینه فنی اعم از گازسوز و یا دیزلی اجازه تردد در شهر داده نمی شود و طبق برنامه ریزی ای که از ابتدای سال تا کنون انجام شده ۹۰ درصد اتوبوس های سازمان اتوبوسرانی دارای برگه معاینه فنی هستند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com