اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
موگرینی: شرط کمک به بازسازی سوریه یافتن راه حل سیاسی است
پنجشنبه, ۲۳ام اسفند, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

موگرینی: شرط کمک به بازسازی سوریه یافتن راه حل سیاسی است در بروکسل نمایندگان بیش از ۸۰ کشور و نهادهای بین‌المللی درباره آینده سوریه رایزنی می‌کنند. ولی درباره راه حل سیاسی و بازسازی این کشور جنگ‌زده فقط در حاشیه بحث می‌شود و بیشتر صحبت‌ها بر سر کمک‌های مالی و بشردوستانه است.

در مقابل ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل اتوبوس قرمز رنگ مدافعان حقوق بشر سوری پارک شده که یک طرف آن با خطوط درشت نوشته شده: “محبوسین را آزاد کنید!” در طرف دیگر اتوبوس تصاویر ده‌ها قربانی جنگ سوریه نصب شده که ناپدید یا از سوی رژیم اسد دستگیر شده‌اند. بسیاری از آن‌ها تحت شکنجه قرار گرفته یا اعدام شده‌اند.

“احمد حلمی” یکی از همین قربانیان است که سه سال در سیاه‌چال‌های رژیم اسد در حبس بوده است. تنها جرم او سازماندهی اعتراض علیه رژیم بشار اسد بود.

مدافعان حقوق بشر سوری می‌گویند بسیاری از خانواده‌ها درباره سرنوشت فرزندان زندانی خود خبری ندارند. “نوری قاضی صفدی” وکیل زندانیان در دمشق بود. این حقوقدان زن برای آزادی زندانیان فعالیت می‌کرد. او حدود یک سال پیش مجبور شد از دمشق فرار کند.

صفدی می‌گوید از زندانیان یا از جنازه‌های آنان هیچ خبری نیست و تحمل این وضع دشوار است که انسان با این حقیقت زندگی کند. این نبرد سختی است اما روزی درباره این حقیقت اطلاع پیدا خواهیم کرد.

این حقوقدان سوری که از حق زندانیان در زندان‌های رژیم اسد دفاع می‌کرده اکنون می‌خواهد که در کنفرانس بروکسل درباره جنایت جنگی در سوریه هم حقایق گفته شود و عدالت در حق زندانیان اجرا گردد. به همین منظور صدها تن از اعضای نهادها و سازمان‌های سوری و کشورهای همسایه سوریه به بروکسل آمده‌اند تا این موضوع را مطرح کنند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید یک موضوع کاملا واضح است و آن اینکه در بسیاری از نقاط سوریه دیگر آتش جنگ شعله‌ور نیست اما از صلح واقعی هم خبری نیست.

انتظار می‌رود که در نشست بروکسل بیش از ۸۰ کشور و سازمان‌ بین‌المللی شرکت کنند.

گرد مولر، وزیر توسعه آلمان، چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، و همتای اردنی او و همچنین نخست وزیر لبنان هم جزو شرکت‌کنندگان کنفرانس بروکسل هستند.

محور اصلی این کنفرانس کمک‌های بشردوستانه و مالی خواهد بود بنابراین بحث بر سر حل و فصل سیاسی مشکلات سوریه فقط در حاشیه این نشست بررسی می‌شود.

اما فدریکا موگرینی، مسئول سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا، تاکید کرده است که مذاکرات صلح سوریه باید به ریاست گیر پدرسن، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، ادامه یابد.

در کنفرانس پیشین سوریه وعده داده شده بود که چهار میلیارد یورو کمک شود.اما موگرینی صریحا اعلام کرده که بعد از دستیابی به راه‌ حل سیاسی برای بحران سوریه فعالیت‌های بازسازی در این کشور آغاز خواهد شد.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com