اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
کنگره آمریکا به لغو وضعیت اضطراری ترامپ رای داد
پنجشنبه, ۲۳ام اسفند, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

سناتورهای آمریکایی به لغو حکم دونالد ترامپ مبنی بر اعلام وضعیت فوق‌العاده در مرز مکزیک رای دادند.

۱۲ جمهوری‌خواه به همراه ۴۳ دموکرات و دو سناتور مستقل کنار هم ایستادند تا طرح لغو اعلام وضعیت اضطراری در مرزهای جنوبی آمریکا از سوی آقای ترامپ با ۵۹ رای موافق به تصویب برسد.

آقای ترامپ گفته این مصوبه را وتو خواهد کرد. او که صبح امروز هم در این باره به خبرنگاران گفته بود، تنها دقایقی پس از رای مجلس سنا در توییتر تنها با نوشتن کلمه “وتو” واکنش نشان داد.

مجلس نمایندگان کنگره که اکثریت آن با دموکرات‌هاست ماه گذشته این طرح را تصویب کرده بود.

پیش از این گزارش شده بود که هفت جمهوری‌خواه در کنار دموکرات ها به این طرح رای مثبت خواهند داد اما جمهوریخواهان که اکثریت را در سنا دارند فراتر از این پیش بینی با دموکرات‌ها هم نظر شدند و به این ترتیب آقای ترامپ با مخالفت جدی کنگره در برابر تصمیمش برای احداث دیوار مکزیک روبرو شده است.

میت رامنی و مایک لی هر دو از ایالت یوتا، لامر الکساندر از ایالت تنسی؛ سوزان کالینز، از ایالت مین؛ لیزا مورکوئسکی از آلاسکا و رند پال، جمهوری‌‍خواه برجسته کنتاکی از جمله ۱۲ جمهوری خواهی بودند که عصر پنجشنبه (۱۴ مارس) به این طرح رای مثبت دادند.

جمهوری‌خواهان با ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی اکثریت مجلس سنا را دارند و دموکرات‌ها برای به تصویب رساندن این طرح دست‌کم به همراهی ۴ سناتور جمهوری‌خواه نیاز داشتند.

در همین حال، آقای ترامپ که امروز (پنجشنبه ۱۴ مارس) با خبرنگاران در کاخ‌سفید صحبت می‌کرد با تاکید دوباره بر بحرانی بودن وضعیت در مرزهای جنوبی این کشور گفت احتمالا باید این طرح را در صورت تصویب وتو کند.

“ما در نهایت آن (دیوار) را به طور کامل احداث خواهیم کرد. همه حقوق‌دانان معتقدند که این تصمیم کاملا مطابق قانون اساسی است.”

او همچنین با حمله به دموکرات‌ها در توییتر آنها را “منکران ضرورت مرز” نامید و گفت رای مخالف به تصمیم او در حقیقت “رای به نانسی پلوسی” است.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان است که مخالفت جدی او با بودجه درخواستی آقای ترامپ برای احداث دیوار مرزی با مکزیک موجب تعطیلی دولت فدرال آمریکا در ماه‌های دسامبر و ژانویه گذشته شد.

ترامپ همچنین دموکرات‌ها را متهم کرده که به جرایم، قتل‌ها و موضوعاتی چون موادمخدر و قاچاق انسان در مرزهای جنوبی این کشور “بی‌توجهند”.

این در حالی است که دموکرات‌ها می‌گویند به مشکلات ناشی از ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی این کشور واقفند اما راه مقابله با آن را احداث دیوار بتونی نمی‌دانند بلکه حاضرند با احداث بودجه به روزآمد و هوشمند کردن تدابیر مرزبانی کمک کنند.

همزمان آمارها حکایت از روند رو به کاهش ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی آمریکا طی دو دهه گذشته است هر چند آمارها طی چند ماه گذشته افزایش نسبی داشته است.

ا این حال، به نظر نمی‌رسد این طرح در صورت تصویب هم بیش از یک اعلام مخالفت علنی اما صوری با کاخ‌سفید راه به جایی ببرد. چرا که در صورت وتو کردن آن از سوی آقای ترامپ، آن گاه کنگره به تصویب مجدد آن با اکثریت دست‌کم دو سومی نیاز دارد. حدنصابی که به دست آوردن آن برای دموکرات‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

هر چند در صورت تصویب، این یک مخالفت جدی دیگر میان کنگره و کاخ سفید تلقی خواهد شد آن هم تنها یک روز پس از تصویب طرحی که طی آن سناتورها به پایان دادن حمایت آمریکا از اتئلاف به سرکردگی عربستان در جنگ یمن صادر کردند.

روز گذشته، سنای آمریکا که در کنترل جمهوری‌خواهان است طرحی را تصویب کرد که خواستار پایان حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن می‌شود.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com