اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
بزرگ‌ترین تظاهرات علیه بوتفلیقه در پایتخت الجزایر
جمعه, ۲۵ام اسفند, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

بزرگ‌ترین تظاهرات تا امروز علیه بوتفلیقه در پایتخت الجزایر

در پایتخت الجزایر چند صدهزار نفر علیه بوتفلیقه تظاهرات کردند و خواهان کناره‌گیری او شدند. امواج اعتراض به رئیس جمهور سالخورده هر روز گسترده‌تر می‌شود و برای او راهی جز کناره‌گیری باقی نمی‌ماند.

در پایتخت الجزایر روز جمعه، ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) بار دیگر هزاران نفر به خیابان رفتند و علیه عبدالعزیز بوتفلیقه شعار دادند.

خبرگزاری رویترز از قول شاهدان نقل کرده است که از آغاز گردهمایی‌ها در ماه فوریه جمعیتی چنین عظیم در تظاهرات شرکت نکرده بود.

در خیابان‌ها و میدان‌های مرکز الجزیره جمعیتی انبوه گرد آمده بود. تظاهرکنندگان خواهان استعفای بوتفلیقه و تغییرات بنیادی در کشور هستند.

نیروهای پلیس تلاش کردند که با کنترل تظاهرکنندگان، آنها را از نزدیک شدن به مراکز حساس دولتی باز دارند. ارتش نیرومند کشور هنوز دخالت آشکاری در حوادث نشان نداده است.

شواهدی نشان می‌دهد که حزب حاکم “جبهه رهایی‌بخش” به رئیس جمهور سالمند کشور پشت کرده است.

حسین خلدون، سخنگوی پیشین جبهه ملی، به تلویزیون “النهار” گفته است که حکومت بیست ساله رئیس جمهور دیگر به “تاریخ” تعلق دارد.

او گفته است که حزب حاکم باید از خواست مردم الجزایر پیروی کند.

رؤیای پنجمین دور ریاست جمهوری

بسیاری از ناظران سیاسی و دیپلمات‌های الجزایر عقیده دارند که کار رئیس جمهور ۸۲ ساله کشور تمام است و برای او راهی جز استعفا باقی نمانده است.

بوتفلیقه که به خاطر کهولت به شدت بیمار است گفته بود که در ماه آوریل آینده قصد دارد برای پنجمین بار خود را نامزد ریاست جمهوری کشور کند. این موضوع به ناخرسندی و خشم جوانان در کشور دامن زد.

بوتفلیقه پس از دو هفته سفر درمانی در ژنو، به میهن خود برگشت و اعلام کرد که در انتخابات آینده نامزد نخواهد شد، اما او درباره کناره‌گیری از قدرت چیزی نگفت.

در چند هفته گذشته هزاران معترض تقریبا هر روز به خیابان آمده و خواستار آزادی‌های بیشتر و بهبود اوضاع اقتصادی شده‌اند.

نورالدین بدوی، نخست وزیر تازه کشور، با تشکیل یک کابینه تکنوکرات، قول داده است بیش از پیش جوانان را در قدرت سهیم کند.

جوانان هیئت حاکم را فاسد می‌دانند و انتقاد می‌کنند که الجزایر از ۶۰ سال پیش همچنان از سوی فرماندهان ارتش و سران جنبش استقلال از فرانسه هدایت می‌شود.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com