اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
آمریک:تحریم ۱۴ شخص و ۱۷ نهاد ایران
شنبه, ۴ام فروردین, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۱۴ شخص و ۱۷ نهاد را در ارتباط با برنامه تسلیحاتی ایران به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

طبق گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، افراد تحریمی منصور عسگری، محمدمهدی دائمی عطاران، روح‌الله قادری برمی، سعید برجی، رضا ابرهیمی، غلامرضا اطاعتی، محمدحسن حقیقیان، جلال امامی قره حاجیلو، سید اصغر هاشمی‌تبار،مهدی معصومیان، محمدرضا مهدی‌پور، اکبر مطلبی‌زاده، محمدجواد صفری و محسن شفایی هستند.

به گفته مقام‌های آمریکایی این افراد و نهادها با سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی ایران که نقش محوری در پیشبرد برنامه تولید سلاح‌های هسته‌ای داشته، همکاری کرده‌اند.

با وجود آنکه آمریکا بارها به مستثنی شدن تحریم دارویی و غذایی تاکید کرده است اما در فهرست جدید چند شرکت دارویی نیز تحریم شده‌اند. آمریکا می‌گوید که ایران از پوشش شرکت‌های دارویی برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرده است.

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین تاکید کرد که هر سازمان و فردی که در زمینه برنامه تسلیحاتی ایران با این کشور همکاری کند، مشمول تحریم‌های آتی آمریکا خواهد شد.

در همین حال، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که کشورش تمام فشار و توان خود را از جمله در بخش اقتصادی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های کشتار جمعی به کار خواهد گرفت.

این در شرایطی است که علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که تهران در روند افزایش توان دفاعی خود تسلیم فشار غرب نخواهد شد.

تنش میان ایران و آمریکا پس از آن شدت بیشتری به خود گرفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه می گذشته با اعلام خروج یک جانبه واشنگتن از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران تاکید کرد که تحریم‌های بانکی، تجاری، نفتی و بیمه‌ای علیه ایران دوباره برقرار می‌شوند.

آمریکا معتقد است که توافق هسته‌ای با ایران نه تنها مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای نمی‌شود بلکه امکان تامین مالی اقدامات مداخله جویانه ایران در خاورمیانه را تسهیل می‌کند. همچنین آمریکا نگران برنامه توسعه موشک‌های بالستیک ایران است که به زعم این کشور با هدف استفاده از کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده است.در مقابل ایران با رد ادعاهای آمریکا، برنامه نظامی خود را غیرهسته‌ای و با هدف تقویت توان دفاعی می‌داند.یورونیوز

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com