اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
جشن نوروزی امنستی به یاد زندانیان سیاسی ایران
شنبه, ۴ام فروردین, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

جشن نوروزی سازمان عفو بین‌الملل، روز جمعه ۲۲ مارس، در مقابل سفارت ایران در بروکسل، پایتخت بلژیک، به یاد زندانیان سیاسی ایران برگزار شد.

مجری مراسم در ابتدا با نام بردن از ۶ زندانی سیاسی و عقیدتی در ایران؛ حمید بابایی، نرگس محمدی، احمدرضا جلالی، آتنا دائمی، آرش صادقی و نسرین ستوده گفت این افراد به صورت سمبلیک انتخاب شده‌اند تا توجه همگانی را نسبت به ظلمی که به کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران می‌رود جلب کنند.

عفو بین‌الملل خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شد

در ادامه ژان کریستوف دوویل از مقامات سازمان عفو بین‌الملل در حمایت از نرگس محمدی سخنانی ایراد کرد.‌ خانم محمدی به دلیل فعالیت‌هایش از جمله تلاش برای لغو حکم اعدام، به ۱۶ سال زندان محکوم شده است و دوران حبس خود را در زندان اوین تهران می‌گذراند.

آقای دوویل در این مراسم با نقل خاطرهای از فرزندان نرگس محمدی، علی و کیانا، که دور از مادر خود هستند اظهاراتی از مامور وزارت اطلاعات ایران را برای حضار بازگو کرد که به گفته او به فرزندان خانم محمدی گفته بوده است که «فکر زندگی کردن در یک جا با پدر و مادر را برای همیشه از سر خود بیرون کنند.»

همسر احمدرضا جلالی در نامه خود با اشاره به کاهش ۳۰ کیلو وزن او و ابتلا به افسردگی‌اش در زندان، خواستار معاینه پزشک مستقل شد و از جامعه جهانی خواست مقدمات آزادی او را فراهم آورند تا هرچه زودتر بتواند به جامعه دانشگاهی بلژیک بازگردد.

محمدرضا روحانی، وکیل و فعال سیاسی، نیز از جمله سخنرانان دیگر این مراسم بود. آقای روحانی با اشاره به نقض سیستماتیک حقوق بشر و اعدام مخالفان سیاسی از آغاز بر روی کار آمدن جمهوری اسلامی، جنبش زنان را از نخستین نیروهای رودررو با جریان جدید حاکم خواند.

وی با تعریف خاطره‌ای از تظاهرات ۸ مارس زنان در تهران در اولین سال انقلاب، حرکت «دختران خیابان انقلاب» و پایداری نسرین ستوده در زندان را ادامه‌ای بر مبارزات دامنه‌دار زنان ایران در رسیدن به حقوق خود دانست.

خرین سخنران این مراسم مجید گلپور،استاد دانشگاه، بود. آقای گلپور، سیاست جمهوری اسلامی را «گروگان گرفتن» شهروندان دانست و با اشاره به شکاف نسلی میان جمهوری اسلامی و مردم، ابراز امیدواری کرد با پا گرفتن شبکه‌های اجتماعی و رواج گسترده آن در عصر جدید، «عدالت دیجیتال» محقق شود و صدای زندانیان در بند به گوش جهانیان برسد.

این فعال در پایان با بازگو کردن واکنش نسرین ستوده به حکم صادره و رد تقاضای فرجام‌خواهی از سوی او، این عمل ستوده را هوشمندانه و بیانگر امید و باور محکم وی به از راه رسیدن تغییرات بنیادین در آینده نزدیک عنوان کرد.

مراسم جشن نوروزی سازمان عفو بین‌الملل با خواندن اشعاری از عمر خیام و اجرای موسیقی زنده پایان یافت.یورونیوز

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com