نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
نماینده مجلس از خرم آباد: زیر آب رفتن لرستان توطئه بود
اشتراک گذاری

وب سایت اقتصاد ۲۴،نماینده خرم آباد: زیر آب رفتن لرستان توطئه بود ملکشاهی‌راد معتقد است که قصور از سوی کارشناسان اقتصادی و زیربنایی در وزارت نیرو از مهم‌ترین دلایل ناکارآمدی زیرساخت‌های عمرانی در سیل اخیر بود.

در سیل اخیر بالغ بر ۴۰۰ پل و ۵۰ هزار دستگاه منزل مسکونی آسیب دیده که اغلب این خسارات به دلیل کم‌کاری وزارتحانه‌های نیرو و راه در امور کارشناسی زیرساخت و اقتصادی بوده است.

سیل لرستان خسارات و خرابی‌هایی را به بار آورد که اغلب در توان مردم این منطقه نیست تا از نظر اقتصادی جبران کنند. اما شاید به هنگام باشد تا مقصر اصلی بروز این همه خسارت را وزارت نیرو معرفی کرد. سیل بلای طبیعی است و بشر را یارای جلوگیری از بروز آن نیست، اما تدابیر از پیش اندیشیده شده می‌تواند از خسارات‌های به بار آمده بکاهد و یا حتی پیشگیری کند.

در این رابطه، محمدرضا ملکشاهی‌راد، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به اقتصاد۲۴، گفت: نبود گزارش‌های دقیق در حوزه اقتصادی و مطالعات سبب شده تا طرح‌های عمرانی کلید خورده ساخته شود بی آنکه به ضرورت وجود آن‌ها اشاره‌ای شده باشد. از این‌رو همان‌طور که در سیل اخیر مشاهده کردیم، بی‌تدبیری در ساخت پل و راه سبب بروز خرابی‌هایی شد که نه تنها در ابتدا بودجه کلانی را به خود اختصاص داده بود بلکه در حال حاضر نیز نتوانست در برابر این سیل دوام بیاورد.

وی معتقد است که قصور از سوی کارشناسان اقتصادی و زیربنایی در وزارت نیرو از مهم‌ترین دلایل ناکارآمدی زیرساخت‌های عمرانی در سیل اخیر بود.

نماینده خرم‌آباد در مجلس در خصوص آخرین آمار از خسارات اقتصادی وارده در سیل روز‌های اخیر به استان لرستان، گفت: ۳۵ هزار منزل مسکونی در سطح این استان تخریب شده که بخش عمده‌ای از این منازل را باید مجدداً از نو ساخت. همچنین در مورد راه‌های آسیب دیده نیز باید گفت: فقط در یک مورد از خرم آباد تا پلدختر بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده است. مجموعاً تا این لحظه بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارات به زیرساخت‌های عمرانی استان لرستان وارد شده است که این جدای از خسارات بخش کشاورزی است. گفتنی است در بخش کشاورزی لرستان نیز تقریباً ۳۲۰۰ میلیارد تومان خسارت تاکنون به ثبت رسیده است.

به گفته این نماینده مجلس مجموعاً در سیل اخیر ۴۰۰ دستگاه پل تخریب شده و ۵۰ هزار دستگاه منزل مسکونی نیز آسیب دیده است. این تنها بخشی از خسارات ناشی از سیل مهیبی است که اخیراً بخش عظیمی از کشور را تحت تاثیر قرار داده است. سیل چنان خسارات سنگینی به زیرساخت‌های کشور وارد آورده که دولت مجبور است از صندوق توسعه ملی برداشت کند. فقط در استان ایلام ۲۷ دستگاه پل تخریب و ۷۵۰ پل آسیب جدی دیده‌اند. در خراسان جنوبی میزان پل‌های آسیب دیده به ۹۷۴۴ دستگاه می‌رسد. این اعداد خبر از عمق فاجعه می‌دهند. سوال این است که چه کسانی باید پاسخگو باشند؟

نماینده خرم‌آباد ضمن اعتراض نسبت به کم‌کاری وزارت نیرو در بخش عمرانی استان لرستان، گفت: متاسفانه در استانی می‌بینیم که تعدادی سد بی‌مورد ساخته می‌شود، اما در لرستان که نیازمند احداث سد است هیچ اقدامی که صورت نپذیرفته، جلوی اعتبارات سد‌های در حال احداث نظیر سد بختیاری نیز گرفته شده است. در مجموع باید گفت: در حالت خوشبینانه، مسئولان وزارت نیرو مقصر در کم‌کاری برای کاهش خسارات سیل هستند و در حالت بدبینانه باید گفت: توطئه‌ای در کار بوده تا اکنون لرستان تخریب شود!

 
 
http://rowzane.com/news/article=150924